С богата програма тази година ще бъде отбелязан Духовният празник на град Брезник, който се отбелязва на 14 октомври-Петковден. Денят е обявен за такъв с решение на Общинския съвет през 2009 г. По този повод се организират редица съпътстващи събития, които започват от 8 октомври.
„От незапомнени времена, Света Петка е закрилница на нашия град, а една от най-старите църкви в Пернишка област, е нашата черква „Света Петка“. В нея се съхраняват част от мощите на света Петка, която е канонизирана за светица. По този повод Петковден бе обявен за духовен празник на града ни, защото тя наистина ни закриля, носи ни едно духовно блаженство и едно духовно извисяване на хората в града. Всеки, който посети църквата „Света Петка“ в града ни се чувства пречистен, одухотворен и спокоен“, коментира за Радио Благоевград Мария Добревска, заместник-кмет в Община Брезник.
Съпътстващите празника събития в Брезник започват още на 8 октомври. От 17:30 часа в малкия салон на народно читалище “Просвещение -1870” ще бъде открита изложбата на местния историк и краевед Аниела Асенова “Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми”.
На 11 октомври (петък) от 10:30 часа, в Общински исторически музей-Брезник, ще бъде открита театрална работилница с участието на актрисите Екатерина Кънчева и Таня Тошева от Общински драматичен театър ”Боян Дановски” в Перник. Театралната работилница ще е предназначена за деца от IV до VI клас.
На 13 октомври (неделя), в храм “Света Петка” в града, ще бъде отслужено бдение, което ще започне в 18:00 часа.
„Акцентът на празника е 14 октомври, когато в църквата „Света Петка“ ще започне празнична литургия в 9:30 часа. В 11 часа ще бъде извършен празничен водосвет, а в 11:30 часа ще се освети и раздаде курбан за здраве за жителите на община Брезник. Между 9:30 и 12 часа ще бъде пресъздадена брезнишката чаршия от края на 19-ти и началото на 20-ти век. Пред Общинския исторически музей ще бъдат ситуирани дюкянчета. Деца, облечени в облекла от това време, ще дефилират в пространството между музея и църквата и ще създават едно прекрасно настроение на жителите на града. По време на дефилето те ще раздават брошури, които ще дават информация за Петковден“, допълни заместник-кметът Добревска.
На 17 октомври (четвъртък) от 17:30 часа, в малкия салон на читалището в Брезник, ще бъде представена книгата “Памет за Брезнишка и Трънска околия" (1878 – 1944) на Румен Иванов, която е издадена през 2022 година от Община Брезник.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мария Добревска:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..