Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Да се хванем за зелено“ с Габренска сарма от бутима

Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от тридневния пролетен празник „Да се хванем за зелено, който ще се проведе за трета година. Организатори са Сдруженията „Биоматера“ и Slow Food в България, с подкрепата на местната власт, бизнеса и местните хора, разбира се.

„Празникът на Габренската сарма от бутима е едно много интересно събитие, защото ние акцентираме върху растението бутима, което не вирее на никое друго място в страната. Това е широкоразпространено, дори инвазивно зелено растение, познато под наименованието Американски винобой, което в този край се нарича бутима. Идеята на празника е да се представят не само местните традиции, но и бита на хората от този край и връзката им с планина Беласица“, съобщи за Радио Благоевград София Илкова един от организаторите на празника.

Инициативата ще се реализира с финансовата подкрепа на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, по проекта за екосистемни изследвания, който се реализира в района. Така се дава възможност на участниците в празника да се докоснат до местните традиции, обичаи, фолклор и кулинарни традиции.

„Растението бутима е изключително популярно в района на село Габрене. Местните хора го наричат така, а научното му наименование е Американски винобой, защото е пренесено от Америка в България през 17 век за боядисване на виното. Друг интересен факт е, че много хора ще кажат: “да, ама това е токсично растение“. Ние можем да ги опровергаем, защото габренките са намерили начин как да усвояват полезността на това растение. Когато се наберат листата, сега в началото на пролетта например, или ако са съхранени от миналата година във фризер или пък са изсушени, преди да се консумират, те трябва да се изварят. Така им се отнема токсичността. Проучили сме въпроса от ботаническа гледна точка, токсичността е повече в корените и самото растение не е проблем да се консумира“, уточни София Илкова.

Повече от 100 години местните жени използват рецептата за приготвяне на Габренски сарми от бутима. Те са мънички, добре завити и много вкусни, приготвят се по традиционния начин с ориз.

Всички участници в Празника ще могат да се научат как да приготвят сарми от бутима в специални работилници. В тях ще могат да научат повече и за други зелени растения, от  които се приготвят баници и други местни ястия. Гостите на празника могат да посетят и забележителностите около село Габрене, но трябва предварително записване. Повече информация може да бъде намерена на Фейсбук страницата на организаторите от Сдруженията „Биоматера“ и Slow Food в България.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със София Илкова:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14

Правителството е стабилно и мнозинството се увеличава

Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..

публикувано на 05.04.25 в 10:07

Цветан Цветанов: Липсва политика за борба с контрабандата. Даниел Митов не е подходящ за вътрешен министър

Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..

публикувано на 04.04.25 в 11:00
Станислав Кимчев

"Момо" - терапевтичен мост към необятния вътрешен свят на хората със специални потребности в Благоевград

На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..

публикувано на 04.04.25 в 10:27

Футболистката Лили Костова редом до Стоичков и Пенев

Какво е когато си доказал на себе си, а  и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..

публикувано на 04.04.25 в 09:57

От пожарникар до холистичен терапевт

С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..

публикувано на 04.04.25 в 07:00

Китайският език и култура - все по-интересни за студентите в Благоевград

Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..

обновено на 03.04.25 в 15:42