Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица, втъкана в дрехите, които те са носили.
„В тази програма сме включили различни тематични беседи, както и творчески, художествени ателиета и образователни игри. Заниманията са насочени към деца, организирани от класовете в различни училища в Петрич. Те се провеждат в дните от понеделник до четвъртък, включително, когато очакваме малчуганите в следобедните часове. Имаме и индивидуални посещения, тоест, когато родителите сами записват дечицата. Като ден сме определили събота. Участието е с предварително записване и е напълно безплатно“, съобщи за Радио Благоевград Надя Василска-Бегинова, ръководител на Музейната работилница.
Програмата е много интересна и включва пет основни теми, свързани с етнографията в петричкия край. Част от акцентите са посветени на носиите в този край, други на накитите, шевиците, както и на традициите, обичаите, всекидневието, поминъка и занаятите в петричко.
„Дечицата ще чуят винаги и нещо свързано по самата тема, имаме подготвени презентации, като задължително изработваме и нещо по самата тема. Например, по темата за носиите, освен, че децата ще се запознаят с женските и мъжките носии в петричкия край, те могат да изработят етнографска картичка по модел на носия от петричко и ще оцветят такава. По темата за накитите, децата ще могат да разберат повече за дейността на куюмджията /майстор-златар в миналото/ и как се изработват накитите, които са красяли облеклата на нашите прабаби“, обясни още г-жа Бегинова.
Така, децата освен, че научават повече по съответната тема, имат възможност нагледно да изработят материали, да оцветяват, да творят неща, които могат да си отнесат вкъщи и така да си направят една богата колекция с музейни експонати, които те самите са изработили.
„Винаги интересът при нас е огромен, по време на Лятната академия отчетохме около 1000 дечица, които са посетили нашата Работилничка. Тогава имаше много интересни летни занимания, сега продължаваме с тази Етнографска програма, в която също виждам огромен интерес. След 14 декември наближават коледно-новогодишните празници, за които децата могат да очакват още много хубави изненади, които ще бъдат обявени в нашата интернет страничка и на нашия интернет сайт на Исторически музей - Петрич“, допълни ръководителят на Музейната работилница.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Надя Василска – Бегинова:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..