Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските киносалони се задава един филм, който повдига темата именно за тези наши страхове и за нещата, които ни спират да бъдем себе си, да изразим себе си, да покажем себе си пред останалите.
Психологическата драма трилър „Терапията“ ще направи своята премиера на 7 февруари 2025 г. Тя поставя вечния въпрос за страха от критиката,за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от отхвърляне, показан през очите на хората на изкуството.
В главните роли са актьорите Красимира Белев и Севар Иванов. Красимира влиза в ролята на ексцентричната психоложка Елисавета, която работи с група блокирали артисти, а методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана.
Режисьорът на филма Станислав Христов казва: „Историята наподобява на една недовършена картина. Миг от живот, който е изрисуван, но авторът е друг, не сме ние. Може би съдбата смесва боите и предначертава житейския път, но винаги може да се добави и още един щрих. Въпреки петното от страхове, болка и нереализираните мечти, на платното има място и за това, което ни прави щастливи. Трябва само да го пожелаем и да осъзнаем, че времето ни е ограничено, че всяка секунда напред е секунда по-малко“.
Във филма своя дебют като продуценти правят Красимира и Антон Белеви, а Красимира, освен всичко друго, е и сценарист.
Те се включиха от Лос Анджелис в ефира на Радио Благоевград, за да разкажат за процеса по заснемането на филма, препятствията и предизвикателствата по пътя и основните послания на "Терапията".
"Процесът беше доста дълъг, общо две години мисля, че ни отне, което на нас ни се струва дълго, но всъщност не е толкова дълго за направата на пълнометражен филм. Самата идея се развиваше при мен доста преди да седна официално да пиша сценарий, а самата тема на филма има много общо с мен. Много от нещата, които хората ще могат да видят във филма, са ми дошли като вдъхновение от личен опит. От тази гледна точка, процесът се развиваше много повече от две години, защото тези неща се събираха, наслагваха, до момент, в който се реших, че това е нещо, което искам да споделя с хората", разказва в ефира на Радио Благоевград Красимира Белев."Със сигурност имаше много предизвикателства като дебют за нас като продуценти. За някои неща не бяхме съвсем подготвени, за някои се справихме учудващо добре", споделя Антон Белев, като разказва истории от кухнята на филма, като спиране на тока, смяна на локацията за снимки в последния момент или технически проблеми.
Филмът разглежда общочовешки проблеми, които могат да сполетят всеки, навсякъде, по всяко време, въпреки че се снима в България, посланието му е, че действията биха могли да се развият във всяка точка от света.
"Бих казал, че почти всеки един човек може да се припознае в един или друг проблем, който е засегнат във филма", казва Антон, а Краси допълва, че се повдига въпросът и за мечтите, които имат хората:
"Мисля, че голяма част от хората, като видят трейлъра, мислят, че става въпрос за изкуство, за художници, за артисти. Не, че тези неща не присъстват във филма, но това е просто начинът, по който е разказана историята. Самите проблеми, които се разглеждат във филма, са общочовешки, които засягат хората навсякъде - като неувереност или мечти, които искаме да изпълним, или мечти, които сме имали като малки, но по една или друга причина сме решили да не преследваме", казва Красимира Белев.
Другата основна тема в продукцията е тази за времето и това как го използваме.
"В моя живот много съм слушала, че всичко започва от понеделник или от утре. Винаги има някакъв специален ден, който никога не идва. Мисля, че начинът да преодолеем страховете, поне при мен беше така, беше това да се замисля как използвам времето си, на кого посвещавам времето си и дали правя с времето си това, което искам, да го третирам като ценен ресурс, а не нещо, което си мисля, че ще имам в неограничени количества, защото ако наистина се замислим по този въпрос, става малко страшно и някак си другите страхове избледняват", споделя пред Радио Благоевград Красимира Белев.
Още за филма "Терапията", за посланията в него, за процеса по заснемането му и участниците в него, чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова с Красимира и Антон Белеви.
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..