В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си през новата година?
Попитахме психотерапевта Любомира Димитрова, която най-напред ни честити коледните празници с пожеланието, „всеки да намери своето коледно чудо и всеки ден в нас да се ражда по едно мъничко добро“.
Доброто трябва да го има не само по Коледа, а всеки ден в живота ни, защото то е един стимулатор на хубавото, което искаме да ни се случва през новата година. Как обаче да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а като че ли в днешно време не го правим?
„Безспорно, декември е един отрязък от годината, в който всеки си прави равносметка за изминалите 11 месеца. Наистина не са малко хората, които наистина с горчивина изпращат отминаващата година осъзнавайки всъщност, какво не са успели да осъществят, поради различни причини. Това обаче, да сме самокритични, е полезно, но до известна степен. Разковничето е в дозата. Самокритичността може да е здравословна, ако ни мотивира. С какво можем да надградим своите знания и умения, за да бъдем този, който искаме да бъдем. А, от онази, себеизяждащата самокритичност, нямаме нужда, ако доброволно не искаме да влезем в омагьосания кръг на самосъжалението“, сподели за слушателите на Радио Благоевград Любомира Димитрова.
Според нея, всеки от нас трябва да се научи да благодари за това, че сега сме тук и сега. Научим ли се да го правим, ние ще получим това, което ни липсва. Оценяването на малките неща, които приемаме за даденост, ще промени нашия мироглед и ще ни даде нови хоризонти за духовно израстване.
„Късмет ще провокираме именно с благодарност и така ще стигнем до състояние на хармония, така ще провокираме хубавото в живота си. Бих посъветвала да боравим с позитивни потвърждения. Винаги едно „аз мога“ е по-мощно като вибрация, отколкото „аз не мога“. И така със сигурност ще се доближим до това, което искаме да ни се случи през следващата година“, допълни психотерапевтът.
Точно по това време на годината, много хора изпадат в емоционална и психическа нестабилност, някой дори и в депресия. Цялата еуфория около празничните дни може да бъде източник на тревожност.
Не са рядко случаите, в така наречения „банкетен сезон“, когато приемаме всякакви покани за празненства, в които, може би не се чувстваме добре или просто не ни се ходи. В такива случаи трябва да се научим да казваме „не“.
„Защото, когато ние сме в хармония със себе си, когато гледаме с положителна настройка към живота, тогава и ние самите ще се превърнем в една добра компания“- категорична е Любомира Димитрова.
Тя е убедена, че в динамичното време, в което живеем, имаме нужда от повече позитивни послания, защото те могат да ни крепят и в най-трудните моменти.
„За да бъдем успешни през новата година, трябва да си поставяме реалистични цели, защото целеполагането, всъщност е ключово. Възможно е, голямата цел да не е постигната но, ако разделим голямата цел на малки стъпки, можем да си дадем сметка, че повечето от тези малки стъпки ние сме ги направили, а не сме си дали сметка за това и потъваме в негативните мисли. Това ще ни даде една реалистична равносметка за краткосрочните и дългосрочните цели. Трябва да пазим фокуса си и да не забравяме, че след всяко падение, идва и възход“, допълни Любомира Димитрова.
Тя пожела на всички ни да бъдем здрави, да бъдем по-добри, да не съдим сурово както себе си, така и другите. Да си спомним смисъла на Рождество и на Новата година.
„Така както украсяваме домовете си в тези светли дни, да украсим душите си през новата година с прошка, смирение и благодарност, защото е мощна силата на думата „благодаря“. Така, ще си дадем сметка и за неприятните неща, които ни се случват, защото, не винаги лошото е за лошо и доброто е за добро. Радвайте се на малките неща в живота и нека здравето е както физическо, така и психическо, защото само, когато те са в една симбиоза, можем да вървим по пътя на сбъдване на мечтите. Мирна и богата да е Новата година“, пожела на всички ни психотерапевтът Любомира Димитрова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон в..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..
Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни. България, за първи..
8 акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..
Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането. Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..