40 фотографии, обединени в изложбата „Wild at heart“, събраха в многофункционалната зала на Регионалния исторически музей Благоевград представители на НП „Рила“, НП „Пирин“, ПП „Беласица“, Фонд за дивата флора и фауна, природолечители, гости, жители на Благоевград. Кадрите са дело на главен асистент Атанас Грозданов, преподавател в Софийския университет, изтъкнат учен и фотограф. Изложбата включва снимки, заснети по време на научни експедиции и частни пътувания.
„Хоби и работа се съчетаха. Винаги гледам фотоапаратът да е с мен. Събрани са доста кадри от различни места в България и Балканите, които са ми любими. Тук присъства една съвкупност от видове, някои с много интригуващ външен вид, с красива окраска, други пък редки и застрашени, някои от които на ръба на изчезването в България, за които пък се полагат специални природозащитни мерки от доста години. Трети са свързани с важни теми като насекомите опрашители и един проблем, който става все по-актуален в наши дни поради тяхното намаляване. Тази селекция от снимки съчетава видове, които по един или друг начин имат отношение към нас самите“, каза за Радио Благоевград Атанас Грозданов. Той сподели, че заснемането на диви животни изисква доста търпение и натрупване на знания, за да могат да се реализират много от кадрите. Понякога това става и доза късмет.
Експозицията ще остане в многофункционалната зала на историческия музей в Благоевград и в началото на месец април. „Надявам се колкото може повече хора да видят изложбата и тя да им донесе посланията, които аз лично за себе си виждам и съм заложил. Природата е красива, уникална, в същото време е застрашена и се нуждае от нашето добронамерено отношение, независимо дали се занимаваме с нейното изучаване или нашите занимания са от най-различен характер. Важно е да имаме отношение към нея, с което да се опитваме да я опазим. В наши дни това е особено важно“, допълни Грозданов.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..