През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ.
В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските екипи се отзовават при всеки спешен случай.
Разлика между спешна помощ и неотложна помощ има.
„..и тя е много тънка, като нормативно и двете не са достатъчно добре закрепени. Още по-малко пациентите правят разлика коя е спешна, коя е неотложна помощ. Това е проблем, който вече 25 години стои пред обществото ни като цяло.“, коментира общопрактикуващият лекар д-р Силвия Стефанова, която е и зам.-председател на Областното сдружение на общопрактикуващите лекари – Кюстендил. Тя поясни, че във всички по-малки общини на област Кюстендил има филиали на Спешна и неотложна медицинска помощ, които са ангажимент на държавата.
„…те никога не са преставали да функционират и няма как да спрат. Те са на разположение на всички български граждани 24 часа в денонощието. Там може да се осъществява т.нар. спешна и т.нар. неотложна помощ по преценка, разбира се , на дежурещите в тях медицински специалисти“, уточни д-р Стефанова.
Но здравните реформи не са винаги успешни, като пример е ситуацията с кабинетите за неотложна помощ ( в частност в Дупница), в които дежурства трябва да дават общопрактикуващите лекари.
С минимални средства от НЗОК се финансират тези кабинети, като към момента това, което получават джипитата за един здравноосигурен пациент на месец е 27 стотинки.
Това разясни общопрактикуващият лекар Силвия Стефанова и конкретизира мотивите на колегите ѝ да не са съгласни да дават допълнителни дежурства.
Подробностите от разговора на Агнес Манова с д-р Силвия Стефанова, зам.-председател на Областното сдружение на общопрактикуващите лекари – Кюстендил.
През пролетта зачестяват гастроентерологичните оплаквания. Сезонът обостря гастрита и язвата. Защо този сезон е предизвикателство за стомаха ни? Кога трябва да потърсим помощ от лекар-специалист? Отговорите потърсихме от д-р Надица Шумка, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването..
От 1 юли имунизацията на бременни жени срещу коклюш ще бъде целева, като ваксините ще бъдат безплатни и няма да са задължителни. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. С проекта се въвежда възможност целева имунизация да се прави на определена група хора по специални показания. Световен ден на имунологията Заради..
16 годишно момче с тежка черепно-мозъчна травма е транспортирано от Гоце Делчев към София с въздушна линейка този следобед. Момчето е било прието в общинската болница около 3.30 часа след полунощ. То е самокатастрофирало с електрическа тротинетка. Било е без лични предпазни средства, потвърди директорът на болницата, д-р Петър Филибев...
По време на Великденските празници в област Благоевград 17 мобилни екипа са обслужвали спешните случаи при повикване от тел. 112. 10 стационарни екипа са приемали амбулаторни пациенти, които сами са потърсили помощ. „По време на Великденските празници – 18-21 април, статистиката сочи, че за този период са обслужени 838 пациенти, от които..
Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..
Сърдечната недостатъчност е състояние, което се наблюдава тогава, когато сърдечният мускул не изпомпва достатъчно кръв за нуждите на тялото. Това може да доведе до сериозни усложнения, тъй като всяка клетка на тялото се нуждае от достатъчно кислород и хранителни вещества, намиращи се в кръвта. В днешно време сърдечната недостатъчност засяга..
Доц. д-р Васил Трайков дм е началник на Отделението по инвазивна електрофизиология и кардиостимулация в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“.От 2017 г. до 2020 г. е член на Комисията за научни документи към Европейската асоциация по аритмии. От 2020 г. е член на Комисията за Националните дружества на Европейската асоциация по аритмии. Член е на..