„Обществеността свързва НИМХ единствено с прогнозите за времето, които гледа по телевизията. Но това е много малка част от нашата работа. Основното, с което се занимаваме, е научната дейност по разработване на различни системи, които могат да прогнозират с точност опасните явления”, заяви днес в Бургас генералният директор на Националния институт по метеорология и и хидрология към БАН доц. д-р Георги Корчев.
Пред Областния съвет за сигурност той представи „Система за ранни предупреждения за опасни явления в басейна на Черно море”, специално разработена от НИМХ. Системата е прогнозирала с точност морските бури от февруари 2012 г. в Бургаска област. Използваният от НИМХ модел е включвал информация от супер компютъра на метеорологичната служба във Франция за обстановката на целия европейски континент, данните от българските станции, заедно с наслагване силата на вятъра, отчитане на специфичните особености на българското крайбрежие.
„Тази система ще ни помогне да минимизираме последствията и щетите за населението като тези от февруари 2012 г. Първата крачка за използването на системите е да обмислим как можем занапред по най-бързия начин да предупреждаваме обществеността какво точно предстои и да дадем конкретни указания какво да се предприеме”, каза зам.-областният управител Атанас Терзиев.
„През последните години се наблюдава увеличение честотата и интензитета на наводнения, ураганни ветрове, рекордно високи и рекордно ниски температури, засилена щурмова активност. Вниманието на целия свят е приковано към промените в климата. Интензитетът ще се увеличава, те ще бъдат все по-често и населението трябва да бъде предупредено и да се разработят указания, които да позволяват на различни сектори от икономиката да се приспособят към тези промени в своята дейност. Това вече се разглежда като част от националната сигурност”, каза доц. Корчев.
По време на срещата бяха представени и съвременни комуникационни канали за оповестяване за различни извънредни ситуации. Чрез системата е възможно едновременно уведомяване на различни органи на изпълнителната власт и за свикване на спешно заседание. Това става с едновременно изпращане на кратко съобщение до мобилните телефони на много хора, като значително се спестява време от уведомяване чрез телефонни разговори. Системата не е използвана досега, правени са само тренировки, но вече може да бъде внедрена.
Социологическо проучване показва, че за четирима от всеки петима българи преходът не е свършил. Данните са от допитване на агенция "Мяра“ по повод навършените този месец 36 години от началото на демократичните и пазарни промени в България. Независимото проучване е проведено между 12-и и 17 ноември сред 807 пълнолетни български граждани. Малко над 80..
Глобален срив в Cloudflare свали част от интернет, съобщи Kaldata. В момента част от читателите могат да виждат грешки или изобщо да не успяват да заредят страницата. „Сривът засегна и големи международни платформи като X (Twitter), Letterboxd, както и множество медии, онлайн услуги и дори DownDetector, който самият падна заради претоварване...
За поредна година Общинският приют в Бургас издава благотворителен календар със снимки на осиновени кучета. Инициативата „Добрият пример. Любовта няма порода“ е създадена, за да се съберат средства за лечението на четириногите в приюта, които имат нужда от грижи. На няколко локации в Бургас вече могат да се открият календарите,..
Назначеният за специален търговски управител на "Лукойл Нефтохим Бургас" Румен Спецов освобожава Евгени Маняхин като председател на Управителния съвет (УС) на "Лукойл Нефтохим Бургас" и отнема правомощията му да представлява дружество, предава БТА. Това става с решение на Спецов по силата на чл. 27 в, ал. 4 от Закона за административното..
Второстепенните разпоредители с бюджетни средства към МОСВ и МЗХ, са в протестна готовност, ако не се вземат предвид техните искания за работни заплати в държавния бюджет за догодина. Днес план-сметката влезе за обсъждане в няколко парламентарни комисии, но вносителите са категорични, че параметрите няма да се променят. Според Иван Костадинов,..
Единен електронен билет за влак автобус, самолет и воден транспорт. Това предвижда новия Закон за обществен транспорт, който Министерството на транспорта вече пусна за обществено обсъждане. С него за първи път се създава цялостна правна рамка за планиране, управление, възлагане, финансиране, цифровизация и контрол на обществения транспорт. Така..
Предупреждение за силен вятър със скорост 14–19 m/s и пориви до 24 m/s е в сила днес за общините в Бургаска област, съобщават от НИМХ. Посоката му е от юг-югозапад. От пресцентъра на община Царево информират жителите да са внимателни и да вземат превантивни мерки за сигурност. Вятър събори дърво и временно затвори пътя Ясна поляна - Ново..
Глобален срив в Cloudflare свали част от интернет, съобщи Kaldata. В момента част от читателите могат да виждат грешки или изобщо да не успяват да..
Назначеният за специален търговски управител на "Лукойл Нефтохим Бургас" Румен Спецов освобожава Евгени Маняхин като председател на Управителния съвет..
Продължава санирането на многофамилни жилищни сгради в Ямбол със средства по националния план за възстановяване и устойчивост. Очаква се одобрените и по..