Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тронът от Game of Thrones идва в Бургас

Автор:
Снимка: HBO

Тронът, за който в Game of Thrones се водят кървави битки на живот и смърт, пристига днес в Бургас. Той ще бъде посрещнат от повече от 50 музиканти, които ще изпълнят музика към трейлъра на филма, специално оркестрирана и аранжирана от известния диригент Левон Манукян и музиканта Георги Милтиядов  за оркестър, рок-група и хор.

Феновете на култовия  сериал, носител на „Еми и „Златен глобус”, ще могат да разгледат Трона на Терасата на Морската градина и да се снимат на него.

Официалното откриване ще бъде от 19.00 часа. Тронът ще бъде на разположение за снимки и през целия ден във вторник. Тронът е висок 220 метра, тежи над 134 килограма и винаги се придружава от строга охрана. Досега никога не е идвал в България. Гостуването му тук е плод на двугодишни преговори от страна на HBO.

Националното турне на Трона започна в петък от крепостта Царевец в старопрестолния град Велико Търново. След Бургас Тронът ще стъпи на пясък във Варна точно по Великден, оттам ще отпътува за Античния театър в Пловдив и ще завърши обиколката си в столицата.

Точният маршрут на Трона може да бъде проследен на страницата на HBO Bulgaria във Фейсбук (www.facebook.com/HBOBG). Според легендата Железният трон е направен от мечовете на враговете, които са се предали. Изкован е от дъха на най-великия дракон - Балерион Черния Ужас, по поръчка на Егон Завоевателя, покорил шест от седемте независими кралства на Вестерос.

Направен от 1000 меча, които дъхът на дракона е разтопил, все едно са обикновени свещи.   59 дни са били необходими, за да може от мечовете на победени войни да стане трон.

Тронът е некомфортен, като едно постоянно напомняне към владетелите, седящи на него, че кралската корона е повече отговорност, от колкото привилегия. Остриетата на мечовете, от които е направен Трона, сочат навън, във всички посоки, и всяват страх у всеки, застанал пред него.

По публикацията работи: 81


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балетът „Червената шапчица“ представят в събота в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 07.02.25 в 13:00

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 07.02.25 в 12:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10

Община Боларово: Започва конкурсът рецитал „Моя страна, моя България“

Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с  Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН)  обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“.  Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..

публикувано на 06.02.25 в 09:05