Българската стопанска камара предупреди, че общините саботират процеса по въвеждане на такса „смет“ според реално изхвърлените отпадъци от домакинствата и от бизнеса като отново протакат промените в методиката за определяне на тази такса, която в момента е втори имотен данък.
Бизнес организацията посочва, че представители на местната власт определят като невъзможно кратък срок времето до 6 юни 2014 г. за разработване на нова методика за определяне на такса „смет“. Това е предвидено в приети миналия ноември поправки в Закона за местните данъци и такси, според които от 2015 г. общините няма да може да изчисляват такса „смет“ според квадратурата на жилището, а трябва да е според обемите битови отпадъци, изхвърляни от бита и фирмите, за да се стимулира и разделното събиране на боклука.
От Стопанската камара посочват, че се борят за отпадане на досегашната методика още от 2001 г., а от повече от 12 години общините упорито отказват да водят диалог по проблема и фактически саботират формирането на таксата „смет“ на база количество генерирани отпадъци.
Не е ясно дали това поведение на местните власти е въпрос на некомпетентност, дали е желание за улеснено администриране, дали целта е да продължи неясното преразпределение на средствата от таксата за други общински нужди и дейности, или е опит за освобождаване от отговорност на реалните замърсители и прехвърляне на тежестта върху хората, чиято единствена „вина“ е, че притежават имот, пише в становище на камарата.
Отказът на общините да приложат европейските и българските норми в сферата на отпадъците е причина за драматичното забавяне на изграждането на депа за отпадъци, заради което ни заплашват санкции от ЕК, предупреждава бизнес организацията. Така не може и да се прогнозират надеждно количествата боклук, за да се проектират съоръжения за третиране на отпадъци. Драстично се оскъпяват инвестициите в съоръжения за тяхното третиране.
Блокира се и разделното събиране на отпадъци, поради липсата на стимули за това, коментират от БСК. Организацията допълва, че има драстично разминаване в количествата събрани отпадъци в различните общини – от 7 до 2285 кг на жител. Разходите на фирмите за смет на едно лице в отделните общини варират от 8 лв. до 10 000 лв.! Съществуват общини, в които едно предприятие покрива 50-70% от приходите от такса „смет“ при персонал 600 души и население над 50 000 души в общината.
По два проекта читалище „Васил Левски 1969“ - Айтос обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция. През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...
По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..
На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед. „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци. Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията. Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната. Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..
Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..
Акция по раздаване на фиданки ще се проведе днес в Сливен. Желаещите вече могат да се сдобият с дръвчета, които да засадят. Шатрата ще бъде разположена в центъра на Сливен. Инициатор е Югоизточното държавно предприятие. „Горска академия“ с участието на представители на образователните институции от областта ще се състои утре. Днес ще има..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди пенсионери, чийто размер на пенсията или сбора от пенсиите, заедно с добавките и компенсациите към тях, са до линията на бедност от 638 лева включително. Изплащането в пощенските станции започва днес и ще..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди..
В Ямбол от днес служители на Областната агенция по безопасност на храните започват засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене...
Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието..