Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петнадесет са загиналите в Горни Лом, обявен е национален траур

13 мъже и две жени са жертвите на взрива в завода в Горни Лом, потвърди началникът на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисарНиколай Николов. Смята се, че сред загиналите е семейство от село Средогрив. 

Главен комисар Николов не изключи версията за човешка грешка, довела до смъртоносния взрив. 

Час и половина е продължил огледът и разузнаването на терена в района на инцидента, съобщава МВР. Специализираният екип, в който е участвал и главен комисарНиколай Николов, е направил снимки и е събрал допълнителна информация за обстановката. 

Същинският оглед на мястото ще започне утре сутринта, като бъде спазен срокът от 24 часа след последния регистриран взрив и условието той да не е в тъмната част от денонощието. Сапьорски части обследват мястото на взрива. 

Измерванията на атмосферния въздух на 2,5 км от мястото на инцидента не показват превишаване на алармения праг по показатели серен диоксид и азотен диоксид. 

Главният прокурор Сотир Цацаров лично координира действията по разследването на взрива в завода за боеприпаси, съобщиха от държавното обвинение. На място процесуално-следствените действия се ръководят от окръжния прокурор на Видин. В Горни Лом е изпратен втори екип от следователи от Националната следствена служба. 

Вече е претърсен офисът на фирмата - собственик на завода, в град София и предстои изземването на цялата документация. Документация ще се изземва и от административната сграда на завода в Горни Лом, която е запечатана и поставена под охрана. 

От прокуратурата съобщават още, че продължават разпитите на свидетели. 

С решение на правителството 3-ти октомври, петък, е обявен за ден на национален траур за жертвите при взрива в Горни Лом. Отменят се публичните прояви, планирани за днес и утре. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул Конт Андрованти в Бургас

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас през уикенда

В центъра на Бургас улица „Конт Андрованти“ при кръстовището с улица „Цар Петър“ ще бъде затворена за движение през уикенда от 9:00 до 17:00 часа. Ограничението се налага заради товаро-разтоварна дейност на строителни материали и техника на улица „Тракийска“ до сградата на Националната агенция за приходите. От Община Бургас уточняват, че движението..

публикувано на 17.10.25 в 17:30

Временна промяна в движението в ж.к. „Зорница“ заради подмяна на водопроводи

От 10:00 часа на 20 октомври 2025 г. (понеделник) ще бъде въведена временна организация на движението в бургаския квартал „Зорница“. Причината е подмяна на водопроводната мрежа. За периода на ремонта се затварят частично кръстовището между блокове 40, 39 и 33, както и кръстовището между спортна зала „Бойчо Брънзов“ и блок 38. От Община Бургас..

публикувано на 17.10.25 в 17:00

Започва реконструкция на водопроводната мрежа в Болярово и Попово /ОБНОВЕНА/

В Болярово предстои рехабилитация на част от водопроводната мрежа. Подмяна на ВиК тръби започва и в село Попово . Реконструкциите по мрежата са по спечелен от община Болярово проект на стойност над 1,6 млн. лева. Финансирането е от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони Срокът за изпълнение е 36 месеца . Проектът се..

обновено на 17.10.25 в 14:45

Няма средства за възстановяване на велоалеята към Сарафово

Сарафово е един от най-бързо развиващите се и променящи се бургаските квартали. Разрастването му заради строителството на нови имоти доведе до нужда от нова инфраструктура и ремонти. Активност по най-наболелите проблеми проявяват граждани, които често правят подписки и поставят пред общината свои въпроси. Те не пропуснаха да представят проблемите..

публикувано на 17.10.25 в 14:02

В Болярово се оплакват от вдигане на цените, сиренето с 3 лв. по-скъпо от Ямбол

Опасности и рискове има при всяка трансакция, когато преминават пари от един към друг и сигурно ще има и при преминаването към еврото от 1 януари, предупреди Кирил Желязков, член на УС на АИКБ, участвал в информационната среща в Ямболска област. Пред БНР той посочи, че като информатик, а не като предприемач, "най-слабото място в една информационна..

публикувано на 17.10.25 в 09:10

От днес е отменено бедственото положение в "Елените"

От днес е отменено бедственото положение във вилно селище "Елените" и местност "Козлука".  Това се случва 14 дни след катастрофалното наводнение в курорта, взело четири жертви. Заповедта е на кмета на община Несебър Николай Димитров. Той се мотивира, че към момента няма данни за опасност за живота и здравето на населението и с оглед овладяване..

публикувано на 16.10.25 в 15:30

Спокойна е обстановката в Бургаско, въпреки продължаващия дъжд

Въпреки продължаващия дъжд в Бургас и региона, обстановката е спокойна, заявиха от областната администрация. Няма постъпили сигнали за бедстващи или пострадали хора. Интензивни валежи е имало в Царево през цялата нощ Единични сигнали за локални наводнени участъци на улици и шахти са постъпили за Бургас. По данни на дежурните в общината те..

публикувано на 16.10.25 в 13:49