Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православният свят празнува Рождество Христово

На 25 декември празнуваме Рождество Христово - един от най-големите църковни празници в християнския свят. Арменската църква чества празника на 6 януари, а по юлианския календар тържествата са на 7-и.

Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Иисус, майка му Мария, заедно със съпруга ѝ дърводелецът Йосиф, потомък на Давидовия род, отиват от Назарет във Витлеем (провинция Юдея), родното място на Йосиф. Римският император Октавиан Август (около 63 г. пр. Хр. – 14 г. сл. Хр.) бил издал заповед за цялостно преброяване на населението в империята и всеки трябвало да се запише там, откъдето е родът му. Мария и Йосиф не могли да намерят място в странноприемница и били принудени да се настанят в ясла. (В източната култура "яслите" или изобщо местата за животните не са били непременно мръсно и недостойно място - в много домове животните били отделени от жилищните помещения с тънка преграда). В мига на Рождеството в небето пламнала необикновена светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращи се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били и първите хора, които се поклонили на Исус. Младенецът почитат и трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда. С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир.

В ранното християнство празникът Рождество Христово няма устойчива дата. Източните Църкви празнували това събитие на Богоявление (6 януари). Много историци смятат, че първото празнуване на Рождество се е състояло в Рим през 336 г. сл. Хр, а наименованието Коледа идва от римските празници Календи, посветени на зимното слънцестоене (от думата "календе"). На 25 декември римляните славели слънцето и победата му над тъмнината. До IV век в календара на православната църква няма празник, посветен на рождеството на Христос, а само възкресението, възнесението и кръщението му, отбелязват те.

Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Подготовката започва от Игнажден, когато разучават празничните песни, създават се коледарските групи, определя се водачът. Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев слънце.

На Рождество Христово свършват постите и обядът е блажен и много богат. Обичайно е на трапезата да има свинско и тя да не се вдига цял ден. На масата могат да се видят хлябове и питки с различни форми и шарки, свързани с големия празник. Изпичат се краваи или малки питки с кръстове, които се дават на коледарите, когато запеят на пътната врата.

Празникът е известен още като Голяма Коледа, Божик, Божич.
Имен ден празнуват: Младен, Радомир, Радослав, Радостин, Радостина, Христо, Христофор, Христомир, Христина, Християна, Кристин, Кристина, Кристияна. Според статистиката 146 305 българи празнуват имен ден на Рождество. От тях 100 061 са мъже, а 46 244 - жени. Според Националния статистически институт за отиващата си 2014 година, Христо е сред най-често разпространяваните лични имена у нас, като общо 63 000 българи се казват така.

Част от рожденственското слово на Сливенския митрополит Иоаникий можете да чуете в прикачения файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас ще се проведе семинар по „Интегриране на Душата“ с Георги Гюров

Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя  възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието на душата и нейното възстановяване към цялостност. Основната цел на семинара е да помогне на участниците да интегрират всички аспекти на душата си, за да постигнат пълноценен живот и да реализират..

публикувано на 05.04.25 в 19:00

Започна ремонт на храма „Св. Георги“ в село Лозенец

С подкрепата на община Царево започна ремонт на покрива на храма „Св. Георги“ в село Лозенец. След извършено обследване и становище за необходимост от спешни действия, отец Божил Спасов и църковното настоятелство са потърсили съдействие от кмета на село Лозенец Женя Гандиева и кмета на общината Марин Киров. „Започваме авариен ремонт на..

публикувано на 05.04.25 в 18:00

Представят в Бургас книгата „Чудото от село Зидарово“ на иконом д-р Стелиян Кунев

​С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, на 6 април, 5-та неделя на Великия пост – Преп. Мария Египетска, в храм "Св. Богородица" в Бургас ще се проведе вечерно богослужение от 16:00 часа. След службата, от 17:00 часа, ще бъде представена книгата "Чудото от село Зидарово" на иконом д-р Стелиян Кунев. След..

публикувано на 05.04.25 в 17:00

Подпомагане на дейностите в общинските гори обсъдиха на среща АОИ

На 3 и 4 април 2025 г. в рамките на Седмицата на гората, която тази година отбелязва своята 100-годишнина, се проведе среща на членовете на Асоциацията на общинските гори. Сред основните теми на обсъждане бяха възможностите за подпомагане на дейностите в горите, собственост на общините и Стратегическия план за развитие на земеделието и селските..

публикувано на 05.04.25 в 13:00

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в България..

публикувано на 05.04.25 в 12:00

Санкции за над 250 000 лв са наложени за некачествено метене на улиците в Бургас

Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300 лв. Наложени са санкции за некачествена дейност на стойност над 250 хиляди лева. Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинските съветници Христина Хаджиатанасова и..

публикувано на 05.04.25 в 11:00

Водолази чистят морското дъно около рибарското пристанище в Созопол

Водолази ще чистят днес морското дъно около рибарското пристанище в Созопол, съобщи БТА. "От 2018 г. правим почистване, напълно доброволно със собствени сили и средства, а целта е заедно да направим нещо полезно за всички", сподели Найден Недев, инструктор водолаз и организатор на акцията. През годините на призива за почистване са откликвали..

публикувано на 05.04.25 в 08:00