На 25 декември празнуваме Рождество Христово - един от най-големите църковни празници в християнския свят. Арменската църква чества празника на 6 януари, а по юлианския календар тържествата са на 7-и.
Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Иисус, майка му Мария, заедно със съпруга ѝ дърводелецът Йосиф, потомък на Давидовия род, отиват от Назарет във Витлеем (провинция Юдея), родното място на Йосиф. Римският император Октавиан Август (около 63 г. пр. Хр. – 14 г. сл. Хр.) бил издал заповед за цялостно преброяване на населението в империята и всеки трябвало да се запише там, откъдето е родът му. Мария и Йосиф не могли да намерят място в странноприемница и били принудени да се настанят в ясла. (В източната култура "яслите" или изобщо местата за животните не са били непременно мръсно и недостойно място - в много домове животните били отделени от жилищните помещения с тънка преграда). В мига на Рождеството в небето пламнала необикновена светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращи се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били и първите хора, които се поклонили на Исус. Младенецът почитат и трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда. С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир.
В ранното християнство празникът Рождество Христово няма устойчива дата. Източните Църкви празнували това събитие на Богоявление (6 януари). Много историци смятат, че първото празнуване на Рождество се е състояло в Рим през 336 г. сл. Хр, а наименованието Коледа идва от римските празници Календи, посветени на зимното слънцестоене (от думата "календе"). На 25 декември римляните славели слънцето и победата му над тъмнината. До IV век в календара на православната църква няма празник, посветен на рождеството на Христос, а само възкресението, възнесението и кръщението му, отбелязват те.
Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Подготовката започва от Игнажден, когато разучават празничните песни, създават се коледарските групи, определя се водачът. Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев слънце.
На Рождество Христово свършват постите и обядът е блажен и много богат. Обичайно е на трапезата да има свинско и тя да не се вдига цял ден. На масата могат да се видят хлябове и питки с различни форми и шарки, свързани с големия празник. Изпичат се краваи или малки питки с кръстове, които се дават на коледарите, когато запеят на пътната врата.
Празникът е известен още като Голяма Коледа, Божик, Божич.
Имен ден празнуват: Младен, Радомир, Радослав, Радостин, Радостина, Христо, Христофор, Христомир, Христина, Християна, Кристин, Кристина, Кристияна. Според статистиката 146 305 българи празнуват имен ден на Рождество. От тях 100 061 са мъже, а 46 244 - жени. Според Националния статистически институт за отиващата си 2014 година, Христо е сред най-често разпространяваните лични имена у нас, като общо 63 000 българи се казват така.
С изложба на пчелни продукти Болярово отбеляза празникът на пчеларя. След като запалиха свещици в храм „Св.Димитър“ за здраве на пчелите и пчеларите боляровските пчелари откриха своя изложба с произведени в пограничната община пчелни продукти. „Пчелните продукти са екологично чисти, при нас природата е богата на билки“, споделиха пчеларите. Кметът..
Детска градина „Слънце“ в Камено вече е с ремонтирано и обновено дворно пространство. Приключили са дейностите от първия етап на ремонта, които са реализирани в предвидения срок. Проектът, който стартира през октомври 2024 г., се финансира с безвъзмездно дарение от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“. „Удовлетворен съм от това, което виждам. Най-важно обаче е да..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено в 7.30 ч. от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван..
Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация. Обслужването на..
Възрастен мъж на 96 години пострада след пожар дома му, в бургаския к-с „Братя Миладинови“, съобщи Областната дирекция на полицията. Индцидентът е от вчера, когато във Второ Районно управление - Бургас е съобщено за пожар в апартамент, на шестия етаж, в бл. 70. Огънят е потушен от осем огнецборци и два противопожарни автомобила, но напълно са..
От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) информират за частично затваряне на републиканския път Царево-Варвара-Ахтопол-Синеморец-Резово. Днес, от 10:30 ч. до 15 ч. ще бъде ограничено преминаването в едната лента в участъка Царево-Ахтопол, в района на Царево / при 4+492/(района на т.нар. „Далян Лафина“). Временната организация е за ремонт..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по европейски проект. В него първоначално са работи 15 души. След приключване на проекта, поради невъзможност да се плащат заплати, работниците са освободени, а дейностите в предприятието продължават..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по..