Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. П. Петков: "Левски е толкова мощен като историческа символика, че от него винаги може да се вземе, без да бъде ощетен"


142 години от гибелта на Левски Бургас ще отбележи на 19 февруари. Години наред обаче видни български историци напомнят, че Апостола на Българската свобода Васил Левски завършва своя земен път на 18 февруари. Един от тях е професор Петко Петков, зам. - ректор на ВТУ“ Св. св. Кирил и Методий“ и председател на Великотърновския клон на съюза на учените. 
чуйте звуковия файл


Широката дискусия се вoди от няколко години и тя е свързана с правилното прилагане на Закона за въвеждането на Грегорианския календар от 1916 г. В него ясно е записано , че към датите от ХIХ век по стар стил се добавят 12 дни, а към тези от XX век 13 дни Левски е роден на 6 юли по стар стил и по нов стил почитта към него за рождението му се отдава на 18 юли, обяснява професор Петков и допълва, че нарушението на правилото е още от периода между двете световни войни. След  9 септември 1944 година  грешката вече e практика. 
Въпрос на елементарно решение на държавен орган от най- висш ранг и вписване в календара с паметни дни, твърди историкът. По думите му има още примери завидно несъответствие на паметни дни в стар и нов стил,  което не ни прави впечатление, но погледнато отвън издава несериозност и липса на държавнически дух и характер.
Един от другите големи проблеми е да не се губи отношение към Левски на почит и следване на неговите завети в останалите 363 дни от годината , извън паметните дати на рождението и кончината, споделя професорът по Нова и Най- нова история на България. Това е въпрос и на семейни отношения и на работа с децата и на медийно присъствие.  
чуйте звуковия файл


„За всички има работа в полето на просветата с цел незагубване на патриотичните устои. И не само младото поколение,  всички имат нужда от такова знание и такова самочувствие“  
Митологизирането на Левски никога не е прескачало една норма и не е било за сметка на други,  по-скоро е обратното- категоричен е проф. Петков. Той посочва, че най-дългата дискусия в нашата историография - дискусията за БРЦК  като ръководен орган протича така, че по-скоро ограбва заслугите на Левски в името на някакви емигрантски центрове, отколкото обратното. 
„Левски е толкова щедър и приживе и толкова мощен като облик и историческа символика, че от него винаги може да се вземе, без той да бъде ощетен. Ако почитаме и следваме  заветите му, ние ще постигнем онези цели, които е поставил пред българите преди 140 години, които и сега са част от нашия актуален национален идеал“ 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Севилският бръснар“ ще представи в петък Държавната опера в Бургас

Спектакълът „Севилският бръснар“ от Джоакино Росини ще представи в петък  Държавната опера в Бургас. Н а 15 ноември от 19 часа на сцената ще излязат баритонът Андрей Юрковский и мецосопраното Мария Юрковская. Двамата солисти са партньори не само на сцената, но и в живота.  Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, а оригиналните..

публикувано на 14.11.24 в 16:05

"Между два кадъра" за пътя на 51 режисьори и актьори към големия екран

С 51 обичани водещи актьори, режисьори, творци от българското кино ни среща кинокритикът Деян Статулов в книгата „Между два кадъра“. Тя беше представена в регионалната библиотека на Бургас. Модератор бе заместник-кметът с ресор „Култура“ Диана Саватева. Разговорите, правени в последните 5 години, са моментна снимка на работата на кинотворците..

обновено на 14.11.24 в 14:09

БНР представи поетичния проект "С гласа на Бургас"

Петър Генчев акцентира върху значението на проекта в съвременния контекст, където дигитализацията е основен фокус за много библиотеки и културни институции. Според него днес младите хора все по-рядко посягат към традиционните книги и четенето като цяло. Именно тук "С гласа на Бургас" намира своето място, като предоставя възможност дори случайното..

публикувано на 14.11.24 в 13:36

Художникът Ангел Ангелов с романтична изложба в Бургас

Експозицията "Сламени сърца" на художника и спасител на плажа Ангел Ангелов ще бъде представена в петък в Бургас.   Изложбата представя 22 живописни платна и обединява автентичния романтичен дух на морето и неговите жители.  Тя ще бъде открита на 15 ноември в Морското казино, зала "Ал. Г. Коджакафалията" и е жест към съпругата му Румяна...

публикувано на 14.11.24 в 12:34

Новият български филм „Без крила“ с предпремиера в Бургас

Новият български игрален филм, създаден по действителен случай "Без крила", ще има своята предпремиера в Бургас. Тя ще се състои на 23 ноември, събота с две прожекции от 16:00 ч. и 18:30 ч. в Културен дом НХК. Специални гости на прожекциите ще са Михаил Христов, на когото е посветена лентата и актьорите Наум Шопов – младши, Леарт Докле, Стафани Обадяру ,..

публикувано на 14.11.24 в 12:07

Поздравления и от кмета Димитър Николов за наградата на „Фортисимо” от Испания

Кметът на Бургас Димитър Николов поздрави  "Фортисимо" за спечелването на Световната хорова купа на “Sing For Gold” в Испания. Той се срещна с диригента и вокален педагог Милена Добрева и част от изпълнителите. "Фортисимо" извоюваха успеха си в конкуренция с над 50 хорови състава от 33 нации, разпределени в седем конкурсни категории. На авторитетната..

публикувано на 14.11.24 в 11:09

Живописни "Летни следобеди" представя в изложба Ангел Герджиков

Изложба живопис представя днес пловдивският художник Ангел Герджиков в Бургас. Експозицията е озаглавена "Летни следобеди" и ще бъде открита с вернисаж от 17 до 19 часа в бургаската галерия "Неси". Картините му носят колорит, а композициите са разработени с интересни сюжети, символи и персонажи.  "Самото заглавие на изложбата "Летни..

публикувано на 14.11.24 в 11:00