Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалисти спорят за автентичността на културното наследство

Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации  в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините  при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят  и европейските пари,  с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини?  Ето тезата на директора на  НИМ Божидар  Димитров за тежката дискусия,  в която участват историци, археолози, художници и реставратори:

чуйтезвуковия файл



По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на  историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В  момента се реставрира Траянови врата,  в Созопол все още не са довършени пълните реставрации.  Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат  атрактивни за посетители.  Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че  останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид

чуйте звуковия файл



Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към  материалното наследство от миналото  ще чуете в  предаването “Булевард  Демокрация“ този следобед.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подадена ръка от "Българската Коледа" и за Александра от Бургас

Специфично и придобито заболяване има 7-годишната Александра от Бургас . Заболяването е неврологично и е свързано с разстройство на речта. Детето проговаря късно и трудно води диалог.  Проблемите при Александра започват, когато тя навършва 3 години. Причината и до момента е неясна, но детето спира да произнася нови думи и не разбира..

публикувано на 17.12.24 в 08:00

Ето къде няма да има вода днес:

Водата ще бъде спряна в Поморие днес от 8:30 до 16 часа. Причината е авария на довеждащия водопровод.  В малкотърновското село Граматиково няма да има вода днес и утре от 8 до 17 часа поради извършване на строително-монтажни работи. В Бургас водата ще бъде спряна в района на улиците "Начо Иванов" и "Буревестник" от 9 до 17 часа заради..

публикувано на 17.12.24 в 07:53

БЧК в Стралджа организира благотворителен коледен базар

Младежката организация на Българския червен кръст в Стралджа организира благотворителен коледен базар. Щандът на доброволците привлича жителите и гостите на града с празнични  ръчно изработени сувенири, коледни картички и коледни лакомства. Благотворителният базар се превръща в традиционен за Стралджа през последните години и успяваме да съберем все..

публикувано на 17.12.24 в 07:20

На над 4 200 жилища в Бургас ще бъдат подменени старите печки на дърва

През новата година ще стартира приемът за втория проект на община Бургас за намаляването на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици. Дейностите са свързани с подмяна на старите печки на дърва с нови такива, които работят с пелети или пък монтирането на климатици.  Няколко са новостите през предстоящия период на..

публикувано на 16.12.24 в 17:55

Сдружение „Социален център - Бургас“ празнува 13 години от създаването си

Сдружение „Социален център – Бургас“ днес отбеляза 13 години от създаването си. На днешната дата – 16 декември през 2011 година то е регистрирано като сдружение с нестопанска цел, за реализиране на дейности в обществена полза. Мисията на организацията през годините остава непроменена – да осъществява дейности с цел социално включване на лицата със..

публикувано на 16.12.24 в 17:30

Християнско братство дарява 120 пакета с хранителни продукти

Над 120 празнични пакета ще бъдат раздадени на д еца и възрастни в бургаски центрове. Инициативата е на х ристиянското братство „Александър Георгиев-Коджакафалията“, които са провели кампания за набиране на средства за закупуване на хранителни продукти от първа необходимост.  В дарителската кампания са взели участие много дарители и доброволци,..

публикувано на 16.12.24 в 16:35

МОСВ следи петролния разлив край Керченския проток

Министерството на околната среда и водите следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток. Министърът на околната среда и водите Петър Димитров е в контакт с министрите на околната среда на Румъния и Украйна. МОСВ е поискало информация също от Турция и Грузия. В резултат на силна морска буря вчера в Керченския проток е настъпила..

публикувано на 16.12.24 в 14:11