Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти спорят за автентичността на културното наследство

Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации  в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините  при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят  и европейските пари,  с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини?  Ето тезата на директора на  НИМ Божидар  Димитров за тежката дискусия,  в която участват историци, археолози, художници и реставратори:

чуйтезвуковия файл



По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на  историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В  момента се реставрира Траянови врата,  в Созопол все още не са довършени пълните реставрации.  Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат  атрактивни за посетители.  Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че  останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид

чуйте звуковия файл



Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към  материалното наследство от миналото  ще чуете в  предаването “Булевард  Демокрация“ този следобед.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва всички..

публикувано на 21.02.25 в 14:05

Футболен турнир събира средства за лечението на майка на две деца

Благотворителен футболен турнир „Заедно за Крисена“, организира випуск 2025 на Търговска гимназия - Бургас. Инициативата има за цел да обедини училищната общност в града и да събере средства за лечението на Крисена - майка на две деца, която се бори с рядко заболяване - миелоидна/лимфоидна неоплазия с еозинофилия и тирозин киназна генна фузия..

публикувано на 21.02.25 в 14:01

Започва обновяването на пожарната в Средец

Започна обновяването на сградата на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Средец. Стартът бе даден официално  от директора на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Бургас старши комисар Николай Николаев.  В проекта е предвидено подобрявате на енергийното управление и потребление..

публикувано на 21.02.25 в 13:30

Заради ремонт, затварят за днес центъра за адм. обслужване в Община Бургас

Община Бургас уведомява, че поради възникнала необходимост от неотложен ремонт, Центърът за административно обслужване в централната сграда на Община Бургас с адрес ул. „Александровска“ № 26 няма да работи с граждани и фирми днес, 21.02.2025 г. от 14.00 до края на работния ден. Всички услуги, извършвани в ЦАО ще бъдат предоставяни в ЦАУ „Приморие“,..

публикувано на 21.02.25 в 13:01
елен лопатар

В Сливен възстановяват популацията на отдавна изчезналия елен лопатар

Подробностите в звуковия файл.

публикувано на 21.02.25 в 12:30
Мазутните петна (

Почистват се мазутните петна по плаж „Харманите“

Продължава почистването на плажа „Харманите“, където беше отчетено наличие на мазутни петна. Проверки са извършени от РИОСВ-Бургас и Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна. Проверки на плаж "Харманите" в Созопол за наличие на мазутни петна Очаква се по-късно днес маслените петна да бъдат почистени напълно. Това съобщи..

публикувано на 21.02.25 в 12:00

Промяна в движението около траурния парк за Месопустна Задушница

Реорганизация на движението на автомобили в района на гробищния парк в Бургас ще бъде въведена утре - 22.02.т.г. от 07.30 ч. Причината е отбелязването на Месопустна Задушница. Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани към парка.  Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк ще се влиза през входа, който е до..

публикувано на 21.02.25 в 11:00