Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Укрепват храма до края на годината

Два от общо шестте етапа на аварийното укрепване на храм „Св.св. Кирил и Методий“ са вече реализирани, съобщи за радио Бургас Мирослав Жеков, началник на сектор „Техническа инфраструктура“ в общината.

"Обработени са всички пукнатини и са запълнени със специален разтвор. Завършено е укрепването на дървените елементи от покривната конструкция, което не е било предвидено в проекта, но се е оказало наложително. Започнало е пробиването на отвори, в които ще бъдат поставени въглеродни нишки и пръти, които ще „зашият“ пукнатините. За целта трябва да бъдат пробити около 300 отвора. С тази технология се реставрират старите римски катедрали", уточни Жеков. Необходимият материал ще пристигне в Бургас около 15 април. След това ще бъдат поставени обтегачи, които ще гарантират стабилност на конструкцията при земетресения. Между 5 и 10 двойки екипи работят в църквата.

„Ива вероятност до края на годината укрепителните дейности да бъдат завършени. След което ще започне възстановяването на стенописите, каза още Жеков. Според експерта компрометираната фасадата на храма, която е от айтоски камък, също трябва да бъде подменена.

За поредна година най-големият бургаски храм "Св.св. Кирил и Методий" остава затворен на Великден заради продължаващия ремонт. През 2011 година вековната църква се разцепи след старта на дейностите по подземния паркинг. Оттогава миряните палят свещ в преобразуваната в полева църква близка кръчма. От миналата година с отпуснати от държавата 1.8 млн. лв. започна реконструкция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Организират благотворителен концерт и базар в подкрепа на 35 - годишния Радослав

Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от бъбречна трансплантация, за да живее. С множество инициативи  приятелите и близките му се надяват, че ще бъде събрана необходимата сума, за да бъде направена  операцията в Турция. Негов донор ще е баща..

публикувано на 23.02.25 в 17:30

Ивет Горанова и Цанко Цанков подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" Гого

Двамата известни български спортисти подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" от Перник, което си отиде от този свят в края на миналата година. Деветгодишният Георги имаше нелечимо и тежко заболяване, но беше изпълнен с любов и искаше да научи хората да бъдат добри и да не приемат различните според външния им вид, а според душите им...

публикувано на 23.02.25 в 17:00

Кукерите от Меден рудник дариха значителна сума за лечението на онкоболна жена

Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева,  която се бори с тежко онкологично заболяване. Кукерите пресъздадоха обичая миналата неделя, 16 февруари  в квартала. Те обходиха къщите и играха, за да прогонят злото, като пресъздадоха и ритуалите "заораване" и "засяване".   Кукерите в..

публикувано на 23.02.25 в 16:00

Утре спират водата в част от к-с „Братя Миладинови“

Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района между улиците: "Места", "Камчия", "Струма", "Вардар", "Странджа" и "Стара Планина". Причината е, че ще се извършват строително монтажни работи. От дружеството информират, че във връзка с изграждане на..

публикувано на 23.02.25 в 11:51
Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот

Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас

Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас. Сред специфичните негови цели са насърчаване на неформалното обучение, на подкрепата за млади хора, които не учат и не работят, както и стимулиране на ангажираността на подрастващите.  "Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот, повече..

публикувано на 23.02.25 в 10:58

Днес е Неделя месопустна или Месни заговезни

Месни заговезни е винаги в неделя, 8 седмици преди Великден.  До края на Великите пости са забранени месото и месните  продукти .  През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича  Неделя Месопустна, защото е последният ден преди постите, когато се яде месо.  От днес до..

публикувано на 23.02.25 в 09:51

Жълт код за студено време и в Бургаско

И днес времето ще е студено. От Националния институт по метеорология и хидрология към БАН издадоха предупреждение, жълт код за опасно време за Североизточна България и Черноморието. Предупреждението важи и за Бургаска област.  В Бургас тази сутрин е минус 5 градуса. По Черноморието ще преобладава слънчево време. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 23.02.25 в 08:00