Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решават през юни жалбата на недоволни несебърлии

Планът за опазване и управение на Старинен  Несебър дискриминира жители на културния резерват и те търсят правото си в Комисията за защита от дискриминация.

Създава ли предпоставки за подобни неудобства и неравно третиране на жителите на стария град документа? Мнението на председателя на Сдружението  Ивайло Ляхович е, че  Плана предвижда  рестрикции, ограничителни режими и специфични изисквания, които нарушават конституционните  пра­ва на равно третиране на местните граждани  спрямо гражданите на Република България.


В Плана за опазване на Старинен Несебър има предвидени компенсации и възможности за хората от стария град, но правилата трябва да се спазват, категоричен е  известният архитект проф. Тодор Кръстев, ръководител на екипа, изготвил документа. Изискванията за опазване на една световна културна ценност, каквато е Несебър, се контролират на световно ниво. Законът за културното наследство  определя тези ограничители, но той е свързан с международните конвенции, които България е ратифицирала - Конвенцията за световното наследство от 82 -ра година,  Конвенцията  за архитектурно наследство на Съвета на Европа и Конвенцията за археологическото наследство. Тези три документа са правилата които е приел цивилизования свят, обясни за слушателите на Радио Бургас  проф. Кръстев:


 Плана за опазване и управление на Старинен Несебър предвижда определени компенсации сързани с  възможностите  на собствениците  да участват по европейски програми и да кандидатстват за финансиране, правна основа за поемане от държавния или общинския бюджет на разходи направени за консервационно- реставрационни работи, данъчни облекчения, финансови стимули включително и конкретни субсидии, промяна на нормативната база за категоризация на хотели. Според проф.Тодор Кръстев  тези компенсации биха могли да създадат и повече инициатива от страна на местното население, обясни още  архитектът:


Кметът на  Несебър Николай  Димитров заяви за Радио Бургас ще вижда  по-скоро политическа окраска на жалбата в комисията за защита от дискриминация на сдружението Старинен Несебър:


Оправдани отговорности и тежести за жителите на Стария Несебър  нарече мерките за опазване и развиване на резервата предвидени в Плана за управление Златина Дукова, член на Комисията за защита от дискриминация.  Предстои органът да прецени доколко жалбата е основателна и дали режима на опазване ощетява местните жители. КЗД ще решава жалбата на недоволните през юни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..

публикувано на 11.02.25 в 11:30

Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Настояват за мерки за облекчаване на трафика по пътя Ямбол-Сливен

Пътят между  Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..

публикувано на 11.02.25 в 08:20

В Болярово отбелязаха празника на пчеларя с изложба на пчелни продукти

С изложба на пчелни продукти Болярово отбеляза празникът на пчеларя. След като запалиха свещици в храм „Св.Димитър“  за здраве на пчелите и пчеларите боляровските пчелари откриха своя изложба с произведени в пограничната община пчелни продукти. „Пчелните продукти са екологично чисти, при нас природата е богата на билки“, споделиха пчеларите. Кметът..

публикувано на 10.02.25 в 17:40

Детската градина в Камено е с обновено дворно пространство

Детска градина „Слънце“ в Камено вече е с ремонтирано и обновено дворно пространство. Приключили са дейностите от първия етап на ремонта, които са реализирани в предвидения срок. Проектът, който стартира през октомври 2024 г., се финансира с безвъзмездно дарение от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“. „Удовлетворен съм от това, което виждам. Най-важно обаче е да..

публикувано на 10.02.25 в 17:21

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено в 7.30 ч. от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван..

публикувано на 10.02.25 в 14:51