Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арменците по света отбелязват 100 години от геноцида

Тази година арменците по целия свят отбелязват една тъжна годишнина - 100 години от геноцида над арменския народ. Днес се очаква  милиони хора, включително държавни лидери да отбележат годишнината от началото на трагедията.

С поход до Турското консулство, който ще завърши пред Морското казино арменската общност в Бургас ще почете жертвите на арменския геноцид. Проявите ще преминат под мотото „Помня и осъждам, каза отец Дер Зарех от арменската  църквата "Сурп Хач”.  Повече от 20 държави, включително Франция и Русия, са признали арменския геноцид. Икономически интереси стоят пред Турция обаче, за да признае за геноцида, смята отец Зарех:

„Турция никога няма да се покае. Турция иматакива големи интереси. Ако Турция признае геноцида, ще трябва да връща много много земи, много къщи. Всички палати в Истанбул са строени все от арменци, все още си седят. ..Така че покаяние за арменците ще има колкото за баташкото клане, за Перущица и така нататък…

А в световен мащаб еп ризнат, айде да не кажем почти навсякъде, но в осемдесет процента е признат. Но не е признат от българското правителство.. папата направи специална литургия с участието на арменския католикос…

Както тракийците, така и арменците си имат нотариални актове за изоставените имоти, даже американските бази, които са в Турция са места на арменците и те си имат още документи…“

В Бургас десетки арменци гледаха вчера на голям екран пряко от Армения канонизацията на милион и половина техни сънародници, избити в началото на XX век в Османската империя. Церемонията на най-голямата канонизация в историята е част от емоционалното отбелязване на 100 години от геноцида. Късно ли идва тази канонизация и необходима ли е - мнението на един от по-младите арменци, живеещи в Бургас - Артур:

„Жертвите са мъченици. Но за канонизация се правят хора, които са допринесли нещо изключително, а те в случая не са светци, те са мъченици…Така че в случая трябваше по-скоро  да се обявят за мъченици…неща, случили се преди сто години сотават вече само в историята. Сегашното поколение няма и помен от нещата, които тогава са се случили…Всъщност нико не знае колко точно хора са загинали – дали два или един милион, но цифрата е ужасяваща. В новаат история на света има два-три такива случая. За двадесети век това е първият подобен. „

Като част от проявите по повод 100 -годишнината, днес в Бургас ще бъде открита паметна плоча на убития в Турция арменски журналист Хрант. Тя ще бъде монтирана на северната фасада на арменската църква.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметен знак на актьора Кирил Господинов откриха във Варна

Паметен знак на актьора Кирил Господинов беше открит във Варна, по повод 90 години от рождението му. Инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова, а изработката на знака е дело на скулптора Кирил Янев. Пред Радио София Веселина Господинова сподели, че заедно с Кирил Янев решават при изработката, изображението на Кирил..

публикувано на 07.10.24 в 15:05

Тихомир Янакиев: Ако се наложи, ще търсим друг терен за автогара

Община Созопол е поискала от Министерството на културата да подпомогне археологическите проучвания на терена, който беше определен за изграждането на нова автогара. Бюджетът, който бе отпуснат от местната администрация за разкопките, вече е двоен на първоначалния и държавата трябва да ни помогне, каза кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 07.10.24 в 12:23

Община Несебър се включва в програма за мониторинг на водите на Черно море

Асоциация на българските черноморски общини (АБЧО), в партньорство с Технически Университет – Варна, изпълнява проект „EfxINNOs: Създаване на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн“, финансиран по Програма Interreg NEXT Черноморски басейн 2021-2027. Проектът..

публикувано на 07.10.24 в 12:21

Басейнът в „Меден рудник“ има лифтер за хора с увреждания

Плувният басейн в комплекс „Меден рудник“ вече е оборудван с мобилен лифтер, който позволява на хора с увреждания да ползват съоръжението, съобщават от Общината. Осигуряването на съоръжението е по проект, финансиран по одобрено конкурсно предложение на ОП „Общински имоти” към Агенцията за хора с увреждания. Хората, които желаят да ползват лифтера,..

публикувано на 07.10.24 в 11:12

Николай Киров: Пролетната реколта е трагична, зърнопроизводители продават на ниски цени

Трагично е състоянието с пролетните култури слънчоглед и царевица в Бургаско , заяви председателят на регионалния съюз на зърнопроизводителите Николай Киров. Причината е горещото лято и сушата.  Ето каква е и равносметката за изминалия сезон: Есенната реколта е по-добра , защото имаше влага, уточни Николай Киров. Ниските цени на..

публикувано на 07.10.24 в 10:00

Кметът на Царево Марин Киров провери осем важни инфраструктурни обекта

В два поредни дни кметът на община Царево Марин Киров инспектира осем от важните инфраструктурни обекта, които стартираха през настоящия мандат. Киров направи внезапна проверка на основния ремонт по пътя от Царево през Арапя и Оазис до Лозенец . Проектирането на основен ремонт на пътя и на три мостови съоръжения започна през настоящата година, а..

публикувано на 07.10.24 в 08:56

Промяна на движението заради изграждането на второ платно по булевард "Никола Петков"

В Бургас заради изграждане на второ пътно платно по булевард „Никола Петков“ и преструктуриране на този булевард и булевард „Димитър Димов“ в кръстовище с кръгово движение“ от 10:00 ч. днес до 09 декември се въвежда временна организация на движението. Затваря се за движение на превозни средства булевард „Никола Петков“ - в участъка от улица „Петко..

публикувано на 07.10.24 в 08:20