На единадесет години затвор осъди Бургаският окръжен съд граничния полицай Костадин Стоянов. Съдията по делото Събчо Събев определи случай като особен тежък. Майката на детето Нонка Борисова изпадна в шок в съдебната зала.
Три месеца бяха достатъчни на Бургаския окръжен съд, за да приключи съдебното следствие по делото за сатастрофата на 11 септември м.г. в созополското село Крушевец, когато граничният полицай Костадин Стоянов в нетрезво състояние и след употребата на високорисково наркотично вещество навлезе в пешеходна зона и премаза с автомобила си детска количка с 11-месечно бебе. За тромавото българско правораздаване това може буквално да се определи като експресно дело. То започна с разпит на свидетели, след това бяха изслушани вещите лица, извършили чатирите експертизи по случая и накрая приключи с кратки пледоарии на страните по делото.
Нова автотехническа експертиза прибави към обвинението на подсъдимия Костадин Стоянов още едно утежняващо вината обстоятелство. Експерти установи, че автомобилът по време на катастрофата е бил на пета предавка и се е движил с превишена скорост от 59 километра в час.
Десе години затвор за подсъдимия Костадин Стоянов поиска прокурорът по делото Димо Маджаров. Той заяви, че катастрофата е извършена от него в условията нап рестъпна самонадеяност:
„Има отегчаващи обстоятелства, които са част от квалифицирания състав. Те няма как да се вземат предвид отделно при определяне на наказанието от съда. Съдът трябва дап рецени други смекчаващи и отегчаващи обстоятелства, ако са налице.
Предложих наказанието да бъде в средния размер, предвиден в закона – десет години лишаване от свобода, което намирам за справедлива присъда в случая.“
Адвокатът на подсъдимия- Благой Потеров заяви, че той трябва да бъде оправдан по повдигнатите обвинения и да бъде признат за виновен само за 2 нарушения извършени по непредпазливост. Според Потеров неправилното съхранение на кръвните проби на Стоянов ги е направило негодни за анализ и води до основателни съмнения в качествата на резултатите:
„Има нарушение на Наредба 30 при вземане, съхранение и транспортиране на пробите, които дават основание за съмнение в резултатите. Има противоречие между Закона за движение по пътищата и Наказателния кодекс, тъй като законът забранява да се управлява МПС под въздействието на наркотик, докато НК се задоволява само с „употреба“ на наркотик.“
…Дискриминация е да настройваме една група от населението спрямо друга група. Не може поради качеството на един подсъдим поп рофесионална принадлежност…да носи по-тежка наказателна отговорност. Това не е допустимо.“
Още преди началото на съдебния процес родителите на 11-месечната Красимира казаха, че настояват за максимална присъда.
Пред съда Костадин Стоянов заяви категорично, че когато се екачвал в колата е нямал чувството, че е под въздействието на лакохол и че никога не е употребявал канабис.
Присъдата може да бъде обжалвана както от Костадин Стоянов, така и от прокуратурата в петнадесетдневен срок пред Бургаския апелативен съд.
Две жени на 82 и 92 години са блъснати на пешеходна пътека в Несебър, съобщават от полицията. Инцидентът е от 2 май, около 17 часа на улица "Отец Паисий" до дом № 35. Лек автомобил, управляван от 78-годишен несебърлия, отнема предимството и блъска пресичащите по пешеходната пътека възрастни жени. Те са откарани в болница. Пешеходката на 82 години е..
18-годишен бургазлия e в болница след опасна каскада върху лек автомобил. Случаят е от снощи, малко след полунощ, когато е получено съобщение за паднал на пътя край хижа в село Тополица млад мъж. Установено е, че това е 18-годишният бургазлия, който е бил в безпомощно състояние. С него са били петима негови приятели (на възраст между 16 и 19..
Недекларирана валута за близо 120 000 лева откриха митническите служители на Митнически пункт Лесово под матрака на легло в шофьорската кабина на товарен автомобил. Товарната композиция с чужда регистрация пристига на МП Лесово в посока Турция. В зоната за митнически контрол водачът, турския гражданин е представил документи, че превозва стоки от..
Мъж загина след като автомобилът му бе блъснат на жп линията от преминаващия влак Бургас-София в района на гара Сахране, община Павел баня. Инцидентът е станал днес на обяд. По първоначална информация автомобил е опитал да премине жп линията при спуснати бариери. По информация на пожарната в Стара Загора сигналът е подаден в 11:55 ч. В момента..
31 – годишен мъж е починал при пожар в Център за настаняване от семеен тип за лица с увреждания в Ямбол. Други двама от домуващите са прегледани и освободени за домашно лечение. Пожарът в дома е пламнал малко след полунощ. Пристигналите на място огнеборците са успели изведат обитателите и да потушат огъня. В една от стаите е намерено тялото на..
Поредица от полицейски проверки в Бургаска област в края на април и началото на май доведоха до няколко задържания за шофиране под въздействие на алкохол и наркотици, притежание на наркотици и участие в незаконна хазартна дейност. Сред най-сериозните случаи е разкрита нерегламентирана игрална зала на ул. „Александър Стамболийски“ в Бургас. Там са..
Две пътнотранспортни произшествия с пострадали са станали в рамките на денонощие в Бургас и на пътя към село Оризаре. В жилищен комплекс „Меден рудник“, 39-годишна жена от село Невестино, община Карнобат, блъснала с лек автомобил 9-годишно момче, управляващо велосипед и превозващо 7-годишния си братовчед. Двете деца са откарани в УМБАЛ – Бургас с..
18-годишен бургазлия e в болница след опасна каскада върху лек автомобил. Случаят е от снощи, малко след полунощ, когато е получено съобщение за паднал на..
Две жени на 82 и 92 години са блъснати на пешеходна пътека в Несебър, съобщават от полицията. Инцидентът е от 2 май, около 17 часа на улица "Отец Паисий"..