Тони Петров е сред пионерите на Джу Джицу в България. Той е международен Джу Джицу инструктор и главен инструктор по бойни приложни техники и полицейска лична защита към МВР, президент на Централния полицейски карате клуб. Завършил е Академията на МВР и НСА. Има VII дан джу джицу, V дан полицейска лична защита и V дан карате шотокан.
- От кога съществува джу джицу в България?
- Джу джицу у нас има от зората на демокрацията, взехме лиценз от Международната организация, направихме федерация и я отворихме за граждани. И сега се радваме на популярност, създадохме специалност в Спортната академия, имаме вече над 30 инструктори по джу джицу, като през година извършваме нов прием. Основно за нас остава възпитанието на младите хора, защото това се оказа голям минус за обществото. Тук трябва да се акцентира, но е важно да се знае, че без пари не може да се развива спорта!
- Кое е най – важното, което трябва да знаем за това бойно изкуство?
- В джу джицуто има всичко – хвърляния, задушавания, ключове, самозащита за жени, тактики за армия и полиция. То е всеобхватно. При обучението ние държим на етиката и морала, и на израстването в психически и физически план.
- Как ще спечелите децата?
- Трудно е, много е трудно! Улицата, до някъде семейната среда, интернета, телевизиите – те са против нас. Ние трябва да убедим децата, че трябва да са в залата дълги години и че не трябва да се отказват, а формирането на качества изисква много време и повторения. Ще успеем с личния пример, със семинари, спортни мероприятия. Стремим се да ги събираме, да са в общност, да тренират и постепенно да ги закаляваме. Преди, това ставаше лесно, сега спорта отсъства от училище, неправилното хранене е допълнителен проблем. Да изградим в тях някаква физическа култура ни отнема 2 години, след това изграждането на техническото ниво продължава 5 – 10 години. И в същото време трябва да променяме и мисленето им, но те са при нас 2 или 3 пъти в седмицата, което е малко и въпреки това успяваме.
- Вие сте създал система за самозащита на жени, трябва ли да се продължи в тази посока?
- Да, разбира се. Преди години ме поканиха в Италия, където имаше голям проблем с насилието над жени, за 2012 бяха 100 случая на пострадали, до октомври 2013 броят им беше 86. Причините най – често бяха домашно насилие, обири на улицата, трябваше някой да им обърне внимание и тогава съдадохме тази система. Трябва да има групи по самозащита за жени, заедно с таебото, кросфита, салсата. Нужно е да се знаят няколко техники, за да може жената да реагира при проблем.
- Всеки ли може да се занимава с бойни изкуства?
- Да, стига да е психически здрав и без криминално минало. Браншът ни е такъв, че се отсяват по интелигетните хора. Ние правим мъжете - мъже, дори и да са по плахи, а жените правим корави! Бойните изкуства са на почит в цял свят, тази общност се уважава, а трениралите са добре възпитани и няма разлика в поведението на младежите в Германия, България, Казакстан или Тунис. Бойните изкуства учат на етика, дисциплина и морал.
Ансамбълът на България за жени спечели бронзов медал на финала на съчетанията с пет ленти на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока (Румъния). Това е последно състезание за тима преди Световното първенство в Рио де Жанейро (Бразилия) в края на месец август. София Иванова, Рейчъл Стоянов, Алина Коломиец, Даная Атанасова и..
Петър Мицин завърши седми във финала на 400 метра свободен стил за мъже на световното първенство по плуване в Сингапур. 19-годишният българин финишира за време 3:45.28 минути, малко по-слабо от сутрешното му плуване в сериите, където бе четвърти. Мицин стартира много силно и се движеше трети към средата на дистанцията, но не успя да задържи темпото..
Ансамбълът на България за жени завърши на петото място в многобоя на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока (Румъния). Това е последно състезание за тима преди Световното първенство в Рио де Жанейро (Бразилия) в края на месец август. София Иванова, Рейчъл Стоянов, Алина Коломиец, Даная Атанасова и Емилия Обретенова..
Над 60 плувци са заявили участие в общинския плувен маратон в открити води от остров Света Анастасия до Моста, който ще се проведе днес. Дистанцията по права линия е 6,4 км. а сборният пункт от 7 часа на Морска гара. Там ще се проведе регистрацията на участниците и задължителният медицински преглед. В 8 часа състезателите ще отплават за острова, а..
От днес до 27 юли град Бургас ще бъде домакин на Международен семинар по шотокан карате и Отворено Европейско Първенство на IJKA (Международна Японска Карате Асоциация). Организатори на събитията са Карате клуб “Ронин” Бургас, IJKA- представителство България, Община Бургас и Българска Федерация Шотокан Карате-до (БФШК). Тренировките в семинара ще се..
Три мача с българско участие има днес в европейските клубни турнири по футбол. В Лига Европа Левски е домакин на португалския Брага, а в Лига на конференциите Арда приема в Кърджали ХИК Хелзинки от Финландия, а Черно море посреща в Разград турския Истанбул Башакшехир. И трите мача на българските отбори от вторите предварителни кръгове в..
Над 70 млади гимнастички от Латвия, Чехия, Казахстан, Полша, Финландия, Кипър, Дубай, Египет, САЩ, Англия, Естония и България ще се включат в Лятната академия по художествена гимнастика, организирана от бившата националка Силвия Митева, която ще се проведе от 28 юли до 9 август в Созопол. Международният формат на лагера превръща събитието в истински..
Ансамбълът на България за жени спечели бронзов медал на финала на съчетанията с пет ленти на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в..
Ансамбълът на България за жени завърши на петото място в многобоя на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока (Румъния). Това е..
Петър Мицин завърши седми във финала на 400 метра свободен стил за мъже на световното първенство по плуване в Сингапур. 19-годишният българин финишира за..