Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия: „Когато правилата вече не важат. Първата световна война и българската армия“ - Епизод 3: „Плат, дърво и метал в небето и строя“

БНР Новини
Самолет "Ото"
Снимка: личен архив Александър Въчков

„Тя променя изцяло мисленето и морала на човечеството“, „Тя е края на така наречения Бел Епок“, „Тя е един „Кориолан“ на Бетовен“,„Тя е касапница“, „Тя е пролог“, „Тя е една гигантска месомелачка“. „Тя“ е Първата световна война – така определена от разказвачите на тази история.
Цар Фердинанд и кайзер Вилхелм награждават отличили се войници от 12 пехотен Балкански полк
Четири епизода на „Радиоенциклопедия“ разкриват за различните лица на войната, която променя света за винаги. В тях се говори за боевете на българската армия по суша, въздух и вода. Описват се бойните униформи, военните отличия и обучението на българските войници и офицери. Надникваме и в полето на дипломацията и зависимостите, където „правилата вече не важат и рицарското отношение към противника е за винаги забравено“.
Малкият Никола КостовЗа България тази война е повече от сражения или доказване на мъжество и воински умения. Тя е опит за постигане на национален идеал, превърнал се в лична кауза. Неизбежна ситуация, в която примирението изглежда невъзможно. Обвързаността на войната с човешките съдби дава повод историческата конкретика в този цикъл често да е представена чрез детайлите на лични истории запазени в архивите и спомените на потомци.  
Епизод три: „Плат дърво и метал в небето и строя“ е посветен на българската авиация, бойните униформи и отличията носени от българските офицери и войници през Първата световна война. В него полк. от резерва Иван Бориславов описва самолетите и героите в небето на Първата световна война. А защо бойните униформи се променят с началото на войната и копчетата им са били „скрити“ разказва д-р Александър Въчков. От проф. д-р на историческите науки Тодор Петров ще научите и историите за създаването на най-старото отличие Орден за храброст, носено през войната, както и на други специално учредени бойни отличия. Никола Костов (на снимката в ляво) е един от най-малките български войници, отличени с Орден за храброст. Как се е случило това, чуйте в този епизод.
Музиката в този епизод също има своята историческа стойност. Композициите на китара „Валс на младостта“ и „Романс на моята мила“ са създадени и изпълнени в Англия малко преди началото на Първата световна война от военния пилот и началник на Аеропланната група майор Радул Милков. Записите са предоставени от „Златния фонд" на БНР.

Снимките са предоставени на БНР от личния архив на Александър Въчков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.