Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна заздравяването на основата и стените на храм "Св.св Кирил и Методий"

Започна заздравяването на уязвимата основа на църквата "Св. св. Кирил и Методий". Конструкторите използват едно от най-добрите инженерни решения, което се базира на системата Jet Grounding. Под зидовете на храма ще бъдат отлети бетонни пилоти, които ще осигурят много добра стабилност на сградата. Те ще са около 150 на брой с дължина от 8 до 12 метра и диаметър от 1,5 метра.

Инжектирането на бетон ще се извършва в строго определени точки. Пилоти ще има от вътрешната и външната страна на зидовете, както и около колоните, които крепят конструкцията на църквата.
Машината, с която се извършва укрепването, е единствена по рода си в България. Използва се при строителството на масивни сгради, където се изискват изключително високи показатели за устойчивост и са от най-висок клас за сеизмична устойчивост.

Бетонът за подземните фундаменти се инжектира в отворите под налягане, което осигурява много голям коефициент на здравина и устойчивост. На практика пилотите ще служат като огромни масивни кокили, които ще дадат много добра стабилност на постройката.

Външните стени на църквата също ще бъдат укрепени. Това ще стане със специални обтегачи. Те едновременно ще пристегнати около зидовете и ще поемат напрежението при земетръс. Такива обтегачи има монтирани и във вътрешната част на църквата. Укрепването на стените и куполите с карбонови нишки и платна приключи. Цялата настилка от кота 0 ще се замени с нова, подсилена с арматура.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Будител на годината 2025": Вижте номинираните

Малко повече от седмица остава до края на гласуването в кампанията "Будител на годината 2025" . За поредна година в сърцето ѝ стои въпросът "Кой е Вашият будител?" , с който Българското национално радио се обръща към хората в България.  Сред десет финалисти – личности, каузи и проекти, които вдъхновяват с достойните си дела – Вие можете да..

публикувано на 07.10.25 в 17:00

МЗ: В засегнатите райони водата от чешмата не бива да се използва за пиене

Министерството на здравеопазването изразява съпричастност към всички жители на засегнатите от наводнения райони. Предвид обявеното извънредно положение, червения код за опасно време и риска от нови обилни валежи, ведомството напомня, че след подобни бедствия съществуват сериозни рискове за здравето. За ограничаване на здравните последици..

публикувано на 07.10.25 в 16:13

КАБ: Наводненията са резултат от безконтролно строителство и бездействие на институциите

Камарата на архитектите в България (КАБ) публикува декларация по повод наводненията по българското Черноморие, в която посочва, че причините за разрушенията, жертвите и щетите не са природни, а следствие от дългогодишно безконтролно застрояване, унищожена природна среда и липса на институционален контрол. Според КАБ прекомерното и често незаконно..

публикувано на 07.10.25 в 15:57

Хората от Царево се опасяват от по-тежки поражения след новите валежи

Общинският съветник от Царево Димитър Йовнов заяви пред БНР, че хората в града се опасяват от по-тежки поражения след новите валежи, които продължават и в момента. "Бизнесът е на колене и чака общо взето държавата да си свърши работата, защото това ни се случва за втори път. Това са най-големите икономически дейци в града.  Нормализира се..

публикувано на 07.10.25 в 15:40

Кметът на Бургас с награда „Визионер в образованието“, Марин Киров с отличие в категория „Туризъм и култура“

Кметът на Бургас Димитър Николов беше отличен с наградата „Визионер в образованието“ на 12-ото издание на националния конкурс „Кмет на годината“. Отличието се връчва за първи път и признава дългогодишните усилия на Николов и Община Бургас за развитието на модерна образователна среда и подкрепата на иновациите в училищата. Кметът на Царево Марин..

публикувано на 07.10.25 в 15:19

Нормализира се ситуацията в Лозенец

Нормализира се ситуацията в Лозенец, след като заради 10-часовия валеж бяха наводнени хотели разположени в ниската част на селото. Кметът Женя Гандиева обясни, че това се случва заради обилния валеж и водата, която идва от шосето. Локални наводнения в ниските части на курортно селище Лозенец "Наводнени са мазета, а на места водата стига 20 см...

публикувано на 07.10.25 в 14:51

Дърво падна върху коли в центъра на Сливен

Паднало дърво повреди три автомобила в центъра на Сливен. Дървото е паднало на общински паркинг в синята зона. При инцидента няма пострадали. Нанесени са материални щети по автомобилите. Дървото е отстранено, а община Сливен съдейства на собствениците за изготвяне на документацията, която трябва да представят пред застрахователите и други..

публикувано на 07.10.25 в 14:40