Несебър стана първата община у нас, която въведе такса „сувенир“. Тя е за за всички търговци, които продават сувенири с изображения на забележителностите в Несебър. Своеборазният данък за артикулите с елементи от Старият град, е 20 ст. за сувенир. Основание за таксата е Законът за културното наследство и наредбата, която определя условията за въпроизвеждане на културни ценности, реплики и предмени за търговия. Вече месец търговците са призовани да се явят в морската администрация и да сключат договори, срещу които получават холограмни стикури за сувенирите. "Никой не иска да плаща. Още повече, че около таксата има много неясноти", каза за радио Бургас Ивайло Ляхович от сдружение „Старият Несебър“:
“Не са уточнени още самите паметници на културата като статут – кои сгради. Второ, таксата, която ще се събира, а тя вече се събира, как ще бъде възвърната в общинския бюджет. Преди всичко трябваше да се направи един фонд Културно наследство към община несебър, който да си генерира приходи от тази такса и да се знае после къде ще отидат по предназначение…
Иначе нямаше някакво разгласаване за тази такса, доколкото знам, служители на общината споменавали по търговските обекти и са предупреждавали търговците да си подадат заявления в общината за определен брой такива хологамни стикери, които да си закупят спрямо сувенирите…
Например Мелницата, за която от години се знае, че е извадена от паметниците на културата. По документи тя не е част от паметниците на културата, но като цяло е част от архитектурния резерват. Как може един търговец да знае кое точно е паметник на културата? За мен трябваше да има един списък от паметници, в който да бъде описано, че ако бъде произведена снимка или картина от този паметник на културата, тя влиза в този списък.
Друго е интересното – все пак това е общинска наредба, която засяга община Несебър. Но се задава въпроса ако, а то има, доста картички и информационни материали, които се продават извън общината, там как стоят нещата?Така се получава, че в община Несебър гостите трябва да плащат такъв холограмен знак, а извън община Несебър никой не задължава никого защото няма да има никакъв контрол. По принцип решението на общинския съвет може да е правилно, но трябва да се знае цялата процедура. “
В Закона за културното наследство е регламентирана възможността собственикът да изисква такса за търговията с предмети, които съдържат изображения на културни паметници, обясни пред радио Бургас кметът на Несебър Николай Димитров. Няма да налагаме драстични глоби още от самото начало, но призоваваме търговците да подадат заявления в общината, уточни кметът Николай Димитров. По думите му проекта за такса „сувенир“ е представен пред министъра на туризма Николина Ангелкова и тя е коментирала, че може да се мисли за подобна такса и при държавните паметници на кулутрата.
Месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, известни като детски надбавки, ще се полагат при доход до 760 лева на член от семейството – това предвижда проектът на държавен бюджет за 2025 година. Досега прагът беше 710 лева на човек. Еднократната помощ за бременност остава 225 лева, като..
От понеделник, 16 декември, ще започнат строителните дейности по изграждането на клон-2 от канализационната мрежа на обект: „Реконструкция на ул. „Георги Гарабчи войвода“ от ул. „Русе“ до ул. „Индже войвода“, гр. Ямбол“. Това е причината също в понеделник да се въведе пълно затваряне на ул. „Русе“ в участъка от входа на автогарата до кръстовището, водещо..
Надпреварата се организира от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Община Сливен. Срещите по футбол, волейбол и стрийтбол се проведоха в ОУ „Елисавета Багряна“. В третото издание се включиха 125 преподаватели от 12 училища, разпределени в 20 отбора. Участниците бяха наградени от заместник-кмета..
„Болница за плюшени мечета“ е национална кампания за здравно образование на деца в България. Студенти по медицина от цялата страна помагат на децата да преодолеят страха от медицинските прегледи, а инициативата се провежда за 12-та поредна година. Събитието се провежда в големите търговски центрове в областните градове и е насочено към деца на възраст..
Бургас е домакин на събитието: „Климатична еволюция: Готови ли сме за новия климат?”. Чрез беседи и лекции присъстващите ще разберат какво да очакват от новия климат, как да реагират по време на климатично бедствие, по какъв начин да предотвратят нова климатична криза и други. Един от дискусиите е как с велосипед да се преборим срещу промените в..
От утре (15-и декември) влиза в сила новият график за движение на влаковете на „БДЖ - Пътнически превози“ ЕООД. В повечето региони на страната се запазва досега действащият график за движение, а за подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки между влаковете с възможности за пътуване между повече населени места. При изготвянето..
Обществено обсъждане за изваждането на 12 декара от имот в Природен парк "Сини камъни" се състоя в Областна управа Сливен. В него се намира бившият Алпийски дом, сега частна сграда. Обсъждането бе организирано от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съвместно с Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Стара..
Община Бургас публикува промени в разписанието на вътрешноградския транспорт, които ще са в сила през празничните дни. Промените касаят 24-и, 25-и и..
Членовете на „Ротаракт клуб Бургас – Пиргос“ и „Ротаракт клуб Бургас - Приморие" за поредна година ще проведат благотворителната си кампания..
„Болница за плюшени мечета“ е национална кампания за здравно образование на деца в България. Студенти по медицина от цялата страна помагат на децата да..