Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паркирането по летните курорти няма да е лесна задача

Добър туристически сезон очакват почти всички по Черноморието. Е, докато поне за момента надеждите не се оправдават особено, в числото на чакащите са и собственици и концесионери на паркинги. Спирането с кола по южното Черноморие и през този летен сезон няма да е лесна задача. В област Бургас цените за час варират от между 1 и 3 лева на час, но „паяци“ дебнат нарушители почти навсякъде. Колко ни струва за да се разходим с колата си в региона? Репортерска проверка в темата на деня на Мариян Иванов.

Два лева на час струва струва спирането на паркингите в комплекс „Слънчев бряг“, които се стопанисват от държавното дружество. Цената за денонощие е дванадесет лева, лев и петдесет е спирането в така наречената синя зона, може да се заплаща както с есемес, така и чрез автомат. Последната опция е иновация за платеното почасово паркиране, което действа от няколко години в курорта. И тази година е въведен контролен режим само за товарните автомобили, които зареждат комплекса. 25 лева ще струва да се премахне скобата на неправилно паркирана кола. Петдесет лева е таксата за репатриране, а всеки час, прекаран на наказателния паркинг се таксува по три лева. С паяка, обаче, имайте не едно, а поне две наум.

Първо, той не подбира коли и вдига от всякакви разновидности и от всякаква ценова гама. А през миналата година агенцията по метрология се опита да го спре заради редица нарушения, в това число и за почупени при вдигането коли.Частният паяк обаче продължи да си функционира, да качва коли, да събира пари, неподвалстен на контрол.Но все-пак това е Слънчев бряг…

На юг, в Поморие  синя зона няма и през тази година. В морския град бяха въвели платеното почасово паркиране по искане на граждани, а след това, отново по настояване на граждани, бе премахнато. От осемте паркинга в Поморие два са безплатни.Над сто са месата за коли в града, лев на час е таксата.

Синята зона и паяците действат целогодишно в Бургас.Още за възможноститев областния град информира Андрей Рунчев, управител на общинското предприятие „Транспорт“:

„Паркингите, които оперираме са няколко на брой и един паркинг в „Изгрев“, който се намира непосредствено до мола, също така имаме паркинг, който се намира в ж.к. „Лазур“в района на „Пиргос“. Най-големият паркинг, който дава възможност граждани и гости да паркират своя автомобил е паркингът на улица „Гурко“, който особено лятото се пълни почти до капацитета си, а също така паркинга  на хотел „България“, а имаме и паркинаг, който се намира под Операта. Общо паркингите предоставят хиляда паркоместа. В зоната за платено паркиране има над четири хиляди паркоместа.

Практически цената за час кратковременно паркиране не се е променила – тя е един лев на час. Същевременно според това, дали водачът на автомобила ще пренощува или ще остане за по-дълго време, са различни цените по съответните паркинги. На паркинга на улица „Гурко престоят за час е един лев, над пет часа е безплатен.“

И въпреки това основният проблем според бургазлии и гостите на града  енамирането на паркоместа:

„Голям е проблемът с паркоместата. Другото, което е, че няма много апарати за синята зона. Цената не е много висока, нормална е, но трябва да има повече пространство. Със сигурност трябва да са повече паркоместата…“

 Около триста са месата за спиране на коли в Приморско, които предоставя общината. Месечният абонамент за ползване на общинските паркинги в Приморско и Китен е петдесет лева. До четири часа цената е два лева, за денонощие – шест. Ако паякът вдигне кола, трябва да се заплатят 36 лева за освобождаването й. При бърза реакция на шофьора, т.е. преди да е качена на репатриращия автомобил, цената пада наполовина.

Единствено в община Царево няма действащ паяк. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анна Йончева създаде филм за "пеперуденото момче" Гого - герой и мъдрец, който ни учи на емпатия

„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя реализира и проекта "Различните деца на България". Филмът e за 9-годишния малък голям герой, който се бори  до края на дните си с болестта Булозна епидермолиза. За нея няма  лечение.  Всеки дори..

публикувано на 26.01.25 в 17:00

Виолета Радева: БЧК - Бургас и през тази година ще работи в подкрепа на уязвимите и нуждаещи се

И през тази година социално слаби граждани в цялата страна ще получат хранителни продукти от първа необходимост по програма финансирана от Европейския съюз. През 2024 г.  16 хиляди души в Бургаско получиха такава помощ чрез местните структури на БЧК, съобщи директорът на областната организация Виолета Радева:   "Програмата се управлява от..

публикувано на 26.01.25 в 16:00
Незаконно сметище

Нерегламентираните сметища от мигранти е сериозен проблем за общините

Непрекъснато се менят местата, където се струпват отпадъци от преминаването на мигранти в Странджа. Това е много сериозен проблем, отбелязва директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов. Проблемът се контролира от общините и неправителствените организации. "Уведомяват ни, ние сме във връзка с общините и там се реагира сравнително бързо. Това са..

публикувано на 26.01.25 в 11:34

Обмислят се промени в маршрута на автобус номер 9 в Бургас

Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за връзка с „Меден рудник“. Сред тях са ученици и работещи, затова в пиковите часове маршрутката е пълна с хора, обясни управителят Петко Драгнев. "Ще наситим с още един или два автобуса в пиковете..

публикувано на 26.01.25 в 11:24

КНСБ иска от кабинета поне 10% ръст на заплатите през 2025 г.

До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година. Сред..

публикувано на 26.01.25 в 08:46

Базар за детска ски екипировка в КТК "Ченгене скеле"

От 12.00 до 16.00 ч. може да се включите в импровизиран ски/зимен базар в  паркинг зоната към туристическия обект на Ченгене скеле. Акцент на събитието е размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности и други тематични артикули. Бургазлии могат да донесат и да открият на място, всичко което е подходящо за ски..

публикувано на 26.01.25 в 08:19

Burgas Game Jam завършва днес

Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас се провежда в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“   . Финалът на 48-часовият хакатон е днес. Събитието е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя  възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..

обновено на 26.01.25 в 08:14