Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Провериха Корал за незаконно къмпингуване

Снимка: bg.wikipedia.org

Служители на община Царево и екипи от още 6 държавни институции извършват проверка за незаконно къмпингуване в местността Корал. Десетки палатки, каравани  и дървени бунгала буквално образуват селище, което започва от плажната ивица и обхваща цялата гориста местност зад нея. В района е осигурен ток и вода, а междувременно частната фирма собственик на терена твърди в декларация до общината, че мястото не се използва.

Община Царево продължава битката си срещу безразборно разпръснати палатки и каравани на къмпинг „Корал“. Наричат го къмпинг, но местността няма такъв статут.

Първо общинският съвет в Царево прие наредба, с която се забранява нелегалното къмпингуване, а сега, в разгара на сезона, действията сеп рехвърлиха на терен. Днес близо 30 общински служители, полицаи и представители на още пет ведомства буквално атакуваха плажната ивициа и близката гора.

Марио Тенев от Пловдив всяко лято поставя караваната си на метри от плажа в частен имот на испанската фирма инвеститор, която закупи терена преди десет години. 

Според общината собственикът е обявил пред общината, че имотът не се ползва. Според Тенев това не е проблем:

„Имаме устна договорка със собственика. И тук сме вече доста години подред. Ползваме имота, но нищо не плащаме на този собственик. Водата и токът са на партида на частно лице – Васил от велико Търново, който ми е приятел. Накрая на сезона, колкото ми е токът и водата – имаме си електромер и си го плащаме. Доколкото знам, Васил стопанисва имота близо двадесет години.

Ние, хората с караваните сме готови да сип латим някакъв данък – няма никакъв проблем за това нещо, въпросът е, че никой не идва да ни каже.

Аз не се крия, не се притеснявам, нека ми напишат акт, аз ще го обжалвам. Ще стигнем до съд, в съда има с какво да доказвам, че тук съм с разрешение от когото трябва.“

В крайбрежното селище, което наричат къмпинг палатки и каравани има не само в гористата местност, а и на плажа – директно върху пясъчните дюни.

Община Царево вместо да ни съдейства, само ни заплашва, казаха хората, които се грижад доброволно за чистотата на плажната ивица.:

„Години наред са взимали пари от концесията на този плаж и продължават да взимат от други плажове. Вместо да сложат две-три тоалетни, да направят някакви елементарни условия за хората, които плажуват…Чистим плажа ежедневно и събираме всичките боклуци  из гората, които са сто процента от хора, които идват и няма къде да огидат до тоалетна, защото всички хора, които спят тук са си наели химически тоалетни.това е истината. И кметът, понеже тези хора много му пречат да застрои уединственото незастроено място, всеки път към тях е насочена атаката, защото тук всички пскат и не дават да се строи.“

Няма наредба или закон, по който да ни санкционират, казаха туристите, настанили се в палатки на плажната ивица:

„В закона няма никаква формулировка за къмпингуването, за къмпирането, за палатки и за каравани. „

Не само че ще наложим санкции, но ще изискаме прокурорска проверка за незаконна дейност каза кметът на Царево Георги Лапчев:

„Община Царево има своите наредби.Всеки има право да обжалва всичко, каквото пожелае в тази държава, затова има компетентен съд, той трябва да се произнесе.

Най-голямото наршуние е в имота на фирмата Ибедрола, която е заявила, че този имот няма да бъде използван, заради което общината я е освобидла от част за такса „смет“. В тези имоти зад плажа има цяло едно селище, което е водоснабдено, електрифицирано а сега разбирам, че има някаква микроканализация, която си се излива дииректно в пясъка или в гората, а най-притеснително е, че някой събира пари! За пореден път чуваме репликата "Ние си платихме на Васил". Кой е този Васил, има ли платежни документи, с които той се отчита. Полицията трябва да го разследва този случай и да проверим кой си е позволил да излъже общината в своята данъчна декларация за това, че няма да ползва един имот.“

С поправка в закона депутатите въведоха понятието „морски плаж за природосъобразен туризъм“, какъвто е Корал. Там е забранена стопанската дейност, на за палатките и караваните регламент няма.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00

Несебър въвежда иновативни умни гривни за самотноживеещи възрастни хора

Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..

публикувано на 21.05.25 в 16:40

Фотоизложба на Христо Анестев разказва за есетрите и рибарите на Черно море

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“...

публикувано на 21.05.25 в 16:25

Сливенският владика забрани носенето на икони от нестинари

Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...

публикувано на 21.05.25 в 15:20

Община Бургас иска държавен терен за археологически и термален парк в Акве калиде

Община Бургас ще поиска от държавата терен за изграждането на културно-исторически комплекс „Археологически и термален парк Акве калиде – Бургаски минерални бани“. Това стана възможно след като на последната общинска сесия бургаските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов.  Проектът включва три основни зони – археологически парк,..

публикувано на 21.05.25 в 14:00

„Лозово“ отбелязва 105 години с празнична програма и спортни събития

Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..

публикувано на 21.05.25 в 12:30