Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старото данъчно в Созопол стана център за изкуства

Центърът за изкуства, местни художествени занаяти и традиции е изцяло ново строителство на мястото на сградата, известна като бившата данъчна служба. Възрожденската,,Дукова къща’’ е недвижима културна ценност от ,,местно значение’’. Построена е през 60-те години на XIX век от един от кметовете на града Дука Дуков, но през 2007 е почти унищожена от пожар, припомня завестник кметът Петя Чапевова:

„Тя е един ценен исторически паметник, освен данъчна служба, жителите на Созопол помнят, че беше и детска градина. Тя е дарена от Министерството на финансите на общината за представителни нужди, а ние успяхме да я възстановим в предишния й вид.“

Центърът е изграден по европейски проект на стойност 856 749 лв. с бенефициенти ИАРА,МИРГ – Приморско-Царево- Созопол и Сдружение „Черноморска Странджа”. Община Созопол е партньор, който участва с 265 000 лв.

През 2015 година на мястото са извършени пълни археологически проучвания. Най-ранните находки датират от втората половина на VI до началото на V в. пр. Хр. Сред тях са голямо количество от амфори, свързани с вноса на вино от островите Хиос, Лесбос, Родос, Самос. От сградата са проучени общо 5 помещения, разположени около вътрешен двор. Входът е бил от юг, и е водел към малък площад, покрит с калдаръмена настилка. В едно от помещенията са открити следи от полихромна стенна замазка и части от антични тухли с печат. Вероятно сградата престава да функционира през първите десетилетия на II в. пр. Хр. тъй като в културните пластове от този период са регистрирани малобройни находки и следи от пожар.

Сега в центъра е подредена експозицията „Стария Созопол“ от картини и пластики на съвременни творци, свързани с града и морето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12