Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Султанка Петрова: 2 400 деца у нас чакат осиновяване


Правилата за осиновяване в Семейния кодекс имат нужда от промени, но те трябва да бъдат много коректни, обмислени, подложени на обществен дебат и в полза на гражданите, това каза пред радио Бургас депутатът от Патриотичния фронт д-р Султанка Петрова. Петрова подкрепя облекчаването на процедурите за разкриването на тайната на осиновяването, но според нея трябва да се разработи прецизен механизъм как ще става това. „Много е индивидуално и всеки един трябва да прецени за себе си. Не може със закон да определяме какво да правят хората. В много страни в ЕС законът задължава биологичната майка да посочи произхода на детето и да даде своето съгласие или несъгласие тя да бъде търсена и така въпросът е решен още в началото, когато детето трябва да се остави за осиновяване“, коментира д-р Петрова. 
2 400 деца в момента чакат осиновяване, уточни  тя. Според депутата затягането на режима за разсиновяване е едно от постиженията на представения проект. Д-р Петрова посочи пример за 12-годишно дете, което е преминало през 15 институции и приемни семейства, осиновяване и разсиновяване.  Причината за връщането на детето е, че социалните служби са укрили данни за здравословното му състояние.
 „Създаването на национален съвет по осиновяванията не е лошо, но там трябва да работят изключителни професионалисти при прозрачност и сигурност на това, което правят. Трябва да се премахнат всички възможности за корупция“, смята още д-р Петрова, която посочва, че в момента осиновяването трае над 2 години, а би могло тежката процедура да се свие между 6 месеца и година.
Цялото интервю на Петя Янакиева с д-р Султанка Петрова чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30