Нова наредба регламентира държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация „учител“. Разпоредбите й влизат в сила от следващата учебна година, а целта е да се увеличат часовете за обучение на новите преподаватели.
Наредбата има за цел да осигури оптимален брой часове за теоретична и практическа подготовка на студентите, които се обучават за придобиване на професионална квалификация „учител“. По силата на новия закон това ще става по два начина
- в системата на висшето образование, едновременно с обучението за придобиване на висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ и съответната й професионална квалификация и се удостоверява с дипломата за висше образование;
- след придобито висше образование чрез обучение и полагане на държавен изпит и се удостоверява със свидетелство за професионална квалификация.
Обучението за придобиване на професионална квалификация „учител“ ще продължи да се провежда в редовна и задочна форма, каквато е практиката в момента, но е предложено да се организира и в дистанционна форма, която е търсена от лица, които заемат длъжността „учител“, но нямат изискуемата квалификация.
Досега държавното изискване за придобиване на професионална квалификация „учител“ включва образователния минимум от 390 часа за теоретична и практическа подготовка при редовно обучение и 40 на сто от тях при задочно обучение, което е крайно недостатъчно. Настоящата Наредба осигурява придобиване на професионална квалификация „учител“ при общо 555 часа теоретична и практическа подготовка в редовна форма на обучение и 50 на сто от часовете в задочна форма.
Заради компрементираната инфрауктура в района на в.с. "Елените", силната напоеност на почвата и очакваните нови валежи, Оперативният кризисен щаб реши да ограничи достъпа до селището през следващите дни. Целта е да се гарантира максималната сигурност на населението. Още от началото на бедствената ситуация щабът оказва съдействие на..
Домашният социален патронаж в Бургас предоставя комплекс от социални услуги в подкрепа на възрастните хора и лицата с увреждания. През последните две години те бяха увеличени, като освен храна потребителите получават и множество психо-социални и медицински услуги. В настоящия момент се обслужват и близо 1800 потребители във всички..
Народният представител от ПГ на ДПС - Ново Начало Калин Стоянов пристигна в Царево, за да се срещне с жителите на една от най-силно засегнатите от наводненията общини в област Бургас. Калин Стоянов, заедно с кмета на общината и началника на полицията, направи обход на най-критичните участъци. Проверката показа, че мостовете и съоръженията,..
Есенна акция от благотворителната кампания „Капачки за бъдеще“ ще се състои в Ямбол на 11 октомври, следващата събота. Предавателният пункт ще бъде разположен от 10:00 до 14:00 часа на паркинга пред магазин „Кауфланд“, съобщиха на фейсбук страница на инициативата. Организаторите приканват събраните количества капачки и кенчета да бъдат..
За 10 области утре е обявен оранжев код за опасно време, сред тях са Бургас, Сливен и Ямбол. Очакваните количества на валежите до полунощ срещу вторник в Югоизточна България ще бъдат между 45-60 mm. През нощта срещу 6 октомври увеличението на облачността от запад ще продължи и ще обхване почти цялата страна, сочи прогнозата на НИМХ. В Западна..
Информираме всички заинтересовани, че в община Царево няма депозиран инвестиционен проект и няма издадено разрешение за строеж. Проектът вероятно се предлага от инвеститора в идейна фаза, а при внасяне на документи същите ще бъдат разгледани прецизно, заради двете наводнения в района и високия обществен интерес. Това съобщиха от администрацията..
Екипи на РИОСВ и Басейнова дирекция ще бъдат утре в Елените, за да направят оценка на екологична обстановка в бедствената ситуацията, както и на качеството на питейната вода, съобщи областният управител на Бургас Владимир Крумов. С дрон територията е огледана от въздуха и като се оттече още водата екип ще се направи оглед на място, за де се види..
В Бургаска област обстановката, след бурята и поройния дъжд, постепенно се нормализира. Спокойно е преминала нощта в най-пострадалия район – ваканционно..
От 9 часа ще заседава оперативен щаб в Община Несебър, за да може да се набележат мерките и силите, които трябва да се организират, за да се свърши..
Обход в района на бедствието на "Елените" започна след заседанието на Областния оперативен щаб, който втори ден работи на терен във..