Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само един сигнал за нередност е получен в РИК-Бургас до обяд

За партия, а не за личност гласуват днес хората в община Руен. Тя е една от най - големите в бургаска област и е показателна за вота  на етническите турци в страната.Избирателната активност е  висока 11 на 100, само 4 процента обаче  са  отговорили  на въпросите на референдума.Какво и как гласуват хората§
"...За партии гласуваме, защото все пак те се избрали по-добрите. Нямах време много-много да гледам телевизия, не съм наясно за референдума. ...."
Само един сигнал за нарушение е подаден преди обед до районната избирателна комисия ,каза председателят Елка Стоянова . Той е за дублиране на членове на СИК  в руенското село Ябълчево:
"Членове на секционната комисия не са допуснати до заемане на местата им за работа. В момента тази комисия работи в пълен състав, само уточняваме кой от лицата трябва да остане в съответната комисия и да продължи да работи, но уточняване състава на секционната комисия по никакъв начин не възпрепятства възможността на гражданите да упражняват вота си. Защото смятам, че това не е нарушение, което би повлияло или поставило под съмнение резултата от президентските избори."   
Над 85 процента от комисиите работят в пълен състав в областта , това няма да създаде проблем при обработката на протоколите , уточни Елка Стоянова.
10 процента е избирателната активност за Бургаска област за вота за президент , за референдум са гласували над 9 процента от гражданите. В общините правото си на глас са упражнили между 8 и 13 процента.
Областният управител Вълчо Чолаков упражни правото си на глас в Търговската гимназия, където заяви:
"Гласувам за президент българопоклонник, а не чуждопоклонник - президент, който да отстоява националните интереси и да се ръководи само от това, което българите искаме, а не някоя друга държава. да е свободен, да има силата да отстоява това, което искаме ние българите. Отчитайки социологията от последните два избора, смятам, че българинът е достатъчно мъдър да подреди управниците си, които той желае..." 
Кметът Димитър Николов  пусна бюлетината си за президент в Професионалната гимназия по автотранспорт, той  уточни, че с 47 повече са секциите в общината в сравнение с предходни избори, което ще допринесе за нормалното протичане на изборния ден. 
"Надявам се увеличената бройка на секции да даде възможност за по-нормално протичане на изборния ден, за първи път имаме открита подвижна секция. за подвижната секция бяха ни заявени 50 граждани, които да бъдат обслужени от подвижната секция, те отговарят на изискванията, проверени са и вече бяха обслужени.Призовавам всеки, който иска да има отношение относно бъдещето на България да излезе и да гласува....Мисля, че повечето хора са информирани, разбира се президентската кампания доминираше над тази за референдум, но въпреки всичко хората имаха достатъчно възможност да се информират."   
Въпреки ниската избирателна активност в Сливенска област - 9% на вота за президент и 7% за референдума, пред  комисиите  има опашки от хора. Според председателите на комисиите те се получават заради тромава процедура, а не заради машинния вот.
В секциите,където е въведен машинен вот, не е по-различно от това, където се гласува традиционно с хартиена бюлетина. навсякъде има опашки. Според един от председателите на СИК, където има машина за гласуване държавата е направила пропуск в разясняването на начина на ползване и ползите от този тип гласуване. Въпреки затрудненията и опашките, изборният ден в Сливен продължава без проблеми.    

 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военен ритуал, заупокойна молитва и шествие на 3 март в Ямбол

Националният празник тържествено ще бъде отбелязан в Ямбол с военен ритуал, заупокойна молитва и  шествие. 90 години се отбелязват и от създаването на девиза на града „Ида от древността-отивам в бъдещето“. В тържественото честване ще се включат военни  части от ямболския гарнизон, представители на  държавната и местна власт, родолюбиви организации и..

публикувано на 03.03.25 в 08:20

Бургас чества националния празник с авто поход, молебен за благоденствие и Третомартенско хорище (ПРОГРАМА)

И тази година Община Бургас подготвя мащабна празнична програма, с която жителите и гостите на града ще честват националния празник – 3 март, и 147-ата годишнина от Освобождението на България от османско иго.  Събитията в празничния за всички българи ден ще започнат от 09.00 часа с авто-мото похода „Българовско шествие 3-ти март “, което по традиция..

публикувано на 03.03.25 в 08:00

Закриват кариерата край Каменар, преобразяват мястото в приключенски парк

Закриват кариерата край Каменар, община Поморие.  Това дава възможност за ново развитие на региона, съобщават от местната администрация.  Министърът на енергетиката Жечо Станков днес пристигна в Поморие и връчи на кмета Иван Алексиев заповед за прекратяване на всички процедури, свързани с отдаването на кариерата на концесия. Това слага край на..

публикувано на 02.03.25 в 19:43

Даяна Георгиева, БМЧК - Бургас: Доброволец се става лесно, само трябва да искаш от сърце да помагаш на нуждаещите се

Даяна Георгиева е новият областен координатор на БМЧК - Бургас. Тя е на 15 години и учи в Природоматематическа гимназия „Академик Никола Обрешков“.  От близо една година е част от Младежкия червен кръст. Даяна споделя, че не се приема като нещо по - различно от останалите доброволци, но знае, че тя трябва да е техният пример, те да продължават..

публикувано на 02.03.25 в 17:30

Соня Костова, БЧК - Айтос: Работим в полза на хората и помагаме!

Соня Костова е по професия медицинска сестра, тя от 40 години е член на Българския червен кръст и е председател на БЧК - Айтос. Разказва, че към червенокръстката идея е привлечена от д-р Нено Ненов, който тогава е ръководил организацията в града.  В момента местната структура има 420 членове в 13 дружества, като 9 са в град Айтос, а..

публикувано на 02.03.25 в 17:00

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание на 4 март

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание по искане на кмета Димитър Николов. Поводът е да се разгледа негова докладна записка, която трябва да бъде одобрена, за да се реализира важна инвестиция за града. Проектът е пряко обвързан с реализирането на инвестиционна инициатива на „Електра Транс Глобъл" ООД за изграждане на хангарен..

публикувано на 02.03.25 в 13:00

Поскъпват плодовете и зеленчуците на борсите у нас

Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас в последните дни на февруари, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,53 процента до..

публикувано на 02.03.25 в 10:00