Над 400 наследници на земи в землището на Черноморец се обявиха срещу решение на Министерския съвет от 2 ноември. С него по искане на Министерството на отбраната терен в землището на курорта с отпаднала необходимост от над 200 декара, според потърпевшите, в местностите Червенка и Аклади, се деактува от публична държавна собственост на имоти в частна държавна собственост. Решението, което дава възможност за продажбата на терена, миреше на корупция, твърдят жителите на курорта и са готови на протести, ако се стигне до търг. Сдружението за защита на собствениците на земи в землището праща писмо до Министерството на отбраната, от което очаква повече яснота. Председателят на сдружението Милан Миланов обобщи настроенията в Черноморец:
„През 2003 г., когато отпада необходимостта от ползването на поделението се издава акт за публична държавна собственост за 215 декара. Този акт според нашите разбирания е незаконен, защото не е извършено обезщетение на собствениците. През 2015 г. разбират, че този акт може да бъде атакуван в съда и издават един акт за 174 декара и още 6 акта за различни площи. Това ни смущава, защото са за по 1-2 декара. Считаме, че това са земи, определени за „наши“ хора на първа линия, готови за продаване. На 2 ноември, когато започнаха изборите за президент, а след това се влезе и в едно безвластие, беше прието това решение на Министерския съвет за смяната на статута в частна държавна собственост. Това значи, че могат да го изкарат на тезгяха. Опасяваме се, че всеки момент ще обявят търг.“
Държавата и общините за различни нужди през годините назад са сложила ръка на 30% от землището на Черноморец, твърдят местните хора. На площ от 2 300 декара са разположени 7 поделения, които се намират по най-красивите места на крайбрежието нос Атия, Акин, Таласакра и Червенка. Въпреки закриването на военните бази и досега терените са под шапката на Министерството на отбраната. Много от черноморци и техните наследници от години водят с променлив успех съдебни битки, за да си върнат наследствени земи. В защита на местните хора се обяви кметът на Черноморец Добри Добрев:
„В момента Министерството на отбраната заявява, че няма необходимост от тези земи и е редно след като е така, да бъдат върнати на реалните им собственици, които не са били обезщетени, а не да бъдат продадени от ведомството. С тези пари, които ще спечели министерството, няма да си оправи дереджето, а хората биха оправили тежкото си финансово състояние. Знаете нрава на черноморци, когато ставаше дума за Акра, се вдигаха стачки и се затваряха пътища.“
Преди последното развитие по казуса в писмо до Сдружението на собствениците на земеделски земи от месец май министърът на отбраната посочва, че с платежно нареждане ведомство е внесло по републиканския бюджет такса, определена по пазарни цени в изпълнение на чл. 20 от Закона за опазване на работната земя за 150 декара. Плащането на държавната такса обаче не е обезщетение, категорични са черноморци. Те са се срещнали с областния управител Вълчо Чолаков, който е заявил, че случаят е извън неговата компетанция. Засегнатите ще пишат до Комисията по отбрана в парламента и до главния прокурор. С проучването на брадатия реституционен сюжет се ангажира и бургаският депутат Атанас Зафиров. Народният представител има намерение следващата седмица да обяви открита приемна в Черноморец, за да изслуша засегнатите и в диалог с Министерството на отрбаната да търси решение на спорния казус. Радио Бургас също отправи запитване до Министерството на отбраната какво следва от деактуването на земи в землището на курорта и какви са намеренията на ведомството към терена. Все още очакваме отговора.
Повече чуйте в звуковия файл:
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо- турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен..
427 заявления са регистрирани в рамките на първата покана по проект „Несебър е за по-чист въздух“, финансиран от Програма „Околна среда 2021-2027 г. Проведени са технически огледи и са изготвени над 400 технически карти, съобщиха от местната администрация. На жилищата на всички посетени кандидати е направена техническа експертиза, като са дадени..
Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от подножието на..
Тийнейджър е в кома след като падна от балкон в Китен докато бил на лагер. Случаят е от ранните сутрешни часове и дава начало на предаването ни днес. Ще продължим с комисията по туризъм, която обсъди предизвикателствата пред сезона на изнесено заседание в Созопол. В коментарната рубрика ще чуем Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли. Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..
Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна. Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места...