Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митинг-шествие за стадион „Черноморец“ ще има отново в събота

Спортни деятели и родители се разграничават от политическото говорене на общинските съветници от миналата седмица

Митинг-шествие в защита на стадион „Черноморец“ ще има отново в събота. Този път обаче негови организатори са от спортен клуб „Черноморец 1919“. Оттам настояват всички формации в детско-юношеската школа да тренират на съоръжението и да се направи всичко възможно стадионът да не бъде загубен. Зад събитието стои инициативен комитет на родителите на деца, които тренират в клуба. Станимир Янков е негов председател:

„Затрудняват ни тренировките. В момента децата от набор 1998 до 19-годишни тренират на терена във Ветрен, който е абсолютно недостатъчен. Едните се изчакват, другите стоят по пистите. Няма как тези деца да тренират пълноценно. И дренажите не са добре, очакват се ремонти.“

Въвеждането на част от децата в началото на седмицата на стадион „Черноморец“ със съдействието на кмета отчитат като първа стъпка, но очакват всички над 200 деца да имат достъп до съоръжението. Митингът е в подрепа на усилията на община Бургас да запази стадиона и се разграничаваме от всякакво политическо говорене по темата, уточни Янков. Това е и причината да не се включат в протеста, организиран миналата събота от общински съветници.

Освен деца и родители от футболните школи, митингът на 10 декември ще бъде подкрепен от клубовете по бокс и щанги, които тренират на рухналия стадион „Черноморец“. Шествието е планирано да тръгне в 11 часа от площад „Тройката“ и да завърши пред общината с митинг, който ще огласи исканията на спортната общественост.

Опасността стадион „Черноморец“ да бъде загубен идва от намерението професионалният футболен клуб „Черноморец“, чийто единствен актив е спортното съоръжение, да бъде обявен в несъстоятелност заради огромни дългове. Така, за да бъдат удоволетворени кредиторите, стадионът може да бъде продаден. Основни акционери в клуба са „Петрол Холдинг“ на Митко Събев и община Бургас. Ситуацията, в която Митко Събев е едновременно и собственик и кредитор Тома Томов, председател на сдружение „Бъдеще за Черноморец“, бивш дългогодишен президент на едноименния клуб и настоящ спорнсор на „Черноморец 1919“ коментира така:

„Той е най-големият кредитор с около 27 милиона. Той е отпускал като президент на клуба пари като кредити на ПФСК „Черноморец-Бургас“. Също така има сключени договори с ПФСК-то да плащат 20 000 лева на месец наем. Само оттам са натрупани 7 милиона лева задължения. Абсурдно! И за съжаление с пасивността на двамата представители на общината в съвета на директорите, на общинския съвет и не на последно място на кмета Димитър Николов, стана така, че ние не можем да получим финансовата декументация, за да се види тези пари, които иска Митко Събев като кредити, на какво се базират.“

На последната общинска сесия бе решено специално сформирана комисията по казуса да сезира прокуратурата и икономическа полиция. Според община Бургас подробният устройствен план на стадион "Черноморец" не е променян и който и да го купи, дори и да го разруши, ако се тигне дотам, няма да може да ползва терена за други нужди, освен за спорт.

Повече чуйте в прикачения файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Футболният „Черноморец“ с поредна победа

ФК „Черноморец“ спечели с 2:0  гостуването си на Секирово - Раковски. Срещата е 20 кръг на Трета лига - Югоизток.  „Черноморец 1919“ е лидер в първенството. Първият гол беше реализиран от Станислав Маламов в 27-ата минута. Вторият падна в 42-ата, изпълнен от Димо Бакалов.  

публикувано на 15.02.25 в 17:24

Волейболистите на „Нефтохимик“ играят днес срещу „Дея“

Шесткратният шампион на България по волейбол за мъже ВК „Нефтохимик 2010“ излиза днес в 19:00 ч. срещу градския съперник „Дея“ в морското дерби на Бургас.  Срещата ще се играе в зала "Бойчо Брънзов" и е в рамките на 17-ия кръг на първенството на страната - Ефбет Суперволей. Първи съдия е Борислав Йорданов, на мрежата ще му помага Симеон Иванов...

публикувано на 15.02.25 в 17:12

Ангел Стойков: Атакуваме Втора лига, тръгваме с нагласата да бием във всеки мач

Черноморец стартира днес пролетния дял от първенството на Трета лига-Югоизток. Акулите са лидери в класирането с пет точки преднина и убедителни игри през есента. Главният мениджър на клуба Ангел Стойков коментира предстоящите мачове, подготовката на отбора и селекцията. „Смятам, че се подготвихме..

публикувано на 15.02.25 в 09:00
Министърът на младежта и спорта Иван Пешев поздравява Цанко Цанков за отличното представяне на Световната купа по зимно плуване в Гдиня, Полша.

Цанко Цанков се завърна в България с три златни медала

Цанко Цанков е вече на родна земя в Бургас, след последното си участие на Световната купа по зимно плуване в Гдиня, Полша преди броени дни. Българският плувец спечели три златни медала – на 1000 м, на 200 м и 450 м свободен стил във водите на Балтийско море. Пред БНТ националната ни гордост изказа радостта си, че е успял да спечели тези три златни..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

Волейболистите от "Нефтохимик 2010" играят домакински мач срещу "Пирин" (Разлог)

Волейболистите от "Нефтохимик 2010" играят домакински мач срещу "Пирин" (Разлог) днес. Срещата е от 16-тия кръг на първенството на страната. Началото е от 18.30 часа в бургаската зала „Бойчо Брънзов“. Касите ще отворят по-рано в 17.15 часа. В началото на седмицата стана ясно, че капитанът на бургазлии - Аксел Трухчев е под въпрос за срещата...

публикувано на 12.02.25 в 16:00

Трето злато за Цанко Цанков

Цанко Цанков приключи с три златни медала участието си на Световната купа по зимно плуване в Балтийско море. Българският състезател стигна до крайния успех вчера на 1000 метра, а днес не остави шансове на конкуренцията на 200 и 450 метра свободен стил в Гдиня, Полша. В третия старт на 450 метра Цанков триумфира с време 5:36.06 минути. За..

публикувано на 09.02.25 в 20:15