Протестно шествие в събота организират собственици на земи от Черноморец. Това бе решено на извърнедно градско събрание. Реакцията е срещу решение на Министерския съвет от ноември, с което 200 декара земя в местността "Червенка", на които е имало военни складове, от публична държавна собственост са деактувани в частна държавна собственост. Това според местните хора е тревожен сигнал, че земята ще се продава, обяви Милан Миланов, председател на Сдружението в защита на собствениците на земи в Черноморец:
„Преди три седмици беше искано от данъчната служба в Созопол да напарви оценка на земята. Това е още едно доказателство, че тази земя се готви да се продава и след това следва вече търг. Тази земя беше взета от едни хора, които никога не са губили правата над нея, министерството ще я продаде за дребни стотинки, тези, които ще я купят ще я препродадат и ще станат много богати, а истинските собственици ще останат бедни. Излизаме на протест!“
За терена 80 собственици, които имат над 400 наследници, никога не са били обезщетявани, твърдят от сдружението. За незаконосъобразните, според тях, действия на Министерството на отбраната, са подали и сигнал до главния прокурор, съобщи кметът на Черноморец Добри Добрев:
„В него се посочва как е вземата земята, иска се да се спрат всякакви действия по продажбата й и да бъде върната на реалните собственици. Хоата писаха до областния упрлавител, до военното министерство, Народното събрание, правителството, но отговор няма. Мирният протест е първата крачка. Очакваме доста хора, защото това е положението не само за „Червенка“, същото очакваме за „Таласакра“, земите в „Акра“ не са уредени още.“
Търг все още няма обявен, уточни Добрев. Недоволните се събират събота в 10 часа на площада в Черноморец, откъдето ще направят шествие до Червенка. Ако гласът им не бъде чут, са готови и да блокират главния път.
Повече чуйте в прикачените файлове
Милан Миланов и Добри Добрев
Сливен посрещна Тодоровден с демонстрации на средновековна бойна езда и бойни сцени от живота на българите от тази епоха под надслов „Конете на българите“. Демонстрациите се състояха в античната и средновековна крепост „Туида“, която се счита като мястото от където е възникнал съвременния Сливен. Конен дуел със саби, стрелба с лък от кон,..
Над 60 на сто от българите са на мнение, че днешният Осми март няма социално значение или е остарял празник. Това показва социологическо проучване на "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа". Само 1/3 от анкетираните са на мнение, че Денят на жената има социална функция отвъд празничния дух. Отбелязваме Международния ден на жената Въпреки че..
Кой можеше да си представи, че още преди да се разберат за съвместно управление, двете най-големи партии в Германия ще постигнат пробив по най-тежкия проблем в момента за Европа - сигурността. Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократите обявиха безпрецедентен инвестиционен пакет в отбранителните способности в размер на 400 милиарда евро и се..
През 2024 г. в Бургаска област е регистриран най-ниският брой загинали при пожари за последните десет години. Това стана ясно след среща на екипа на „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас с кмета на града Димитър Николов. „Винаги сме разчитали на бургаските огнеборци и работим в тясно сътрудничество както при бедствени ситуации, така и..
„Конете на българите“ – под този надслов Сливен ще отбележи Тодоровден – празник на коневъдите и конния спорт. Празникът ще се проведе в крепостта „Туида“ от 11.00 часа. Пред публиката ще бъде претворена древната българска традиция, свързана с конете, отглеждането и обучението им. Ще има конни демонстрации от епохите на Античността и..
Цветята са най-предпочитаният подарък за 8-ми март, смятат бургазлии. Символичните жестове и уважението също са за предпочитане. "Един букет е напълно достатъчен. Даже си ги правим подаръците и сами, създаваме си настроение. Дори един шоколад да ти е купил, да ти повдигне настроението, е достатъчно. Малко внимание, да ти направи кафе сутрин - стига..
Пети пореден протест в защита на Природен парк „Сините камъни“ се проведе тази вечер в Сливен. Протестиращите настояват община Сливен да обяви за нищожни решенията си за обявяването на местностите „Даулите“ и „Карандила“ за селищни образувания. Освен това те настояват да не бъдат извадени от парка 12 декара земя, за което настоява частен..
С решение на Министерския съвет от тази седмица Програмата за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила от военните действия в..
Казусът с автогарата в Созопол влиза в съда. Общината завежда дело срещу частта от протокола на комисията от Националния институт за недвижимо..
Цветята са най-предпочитаният подарък за 8-ми март, смятат бургазлии. Символичните жестове и уважението също са за предпочитане. "Един букет е напълно..