Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Делото срещу промяната на подробния устройствен план в "Лазур" не тръгна пак

За пореден път не бе даден ход на делото срещу промяната на подробния устройствен план в бургаския квартал „Лазур“, свързан със строителството на новата 17- етажна сграда край входа на Морската градина, до подхода към експозиционния център „Флора“. Причината е, че  остава да бъдат призовани още близо 8 заинтересовани лица. 

През 2015 година са образувани две дела в Административен съд – Бургас след жалби на живеещи в комплекс „Лазур“ относно законността на подробния устройствен план на строителството на 17-етажна сградав близост до домовете им. Едно от делата все още не е започнало заради големия брой заинтересовани лица- над 600 лица, които трябва да бъдат запознати с делото. Адвокат Силвия Иванова, която представя интереситена недоволните граждани обясни, че има голяма вереоятност при следващото заседание да започне самото дело:

„Съдът с доста големи усилия успя да се справи, всъщност сега остават може би около десетина човека, на които трябва да се обезпечи тяхното уведомяване, една част от тях са чужденци.“

Според инвеститора протестът и съдебните дела не би следвало да пречат на строежа, който вече е започнал. При излизане от залата днес присъстващите граждани повдигнаха въпроса дали това е законосъобразно. Относно този казус адвокат Силвия Иванова коментира:

„Оспорването на административните актове спира тяхното изпълнение. Тъй като е оспорвано от страна на прокуратурата както мотивираното предписание, така и последващият ПУП заповедта, с която ПУП-ът е одобрен тезата и на прокуратурата и нашата е, че това оспорване спира действието на одобрение ПУП. След като е спряно действието, приложението на този ПУП няма как да не се счита спрян и инвестиционният проект и строителното разрешение.“

Следващата насрочена дата, когато се очаква да започне делото е 25-ти април.

чуйте в звуковия файл репортажа на Петя Михова





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Полицията намери откраднат кръст от храм в Нова Загора

Откраднаха кръст от православен храм в Нова Загора В навечерието християнския празник Преображение, който впоследствие бе открит, а крадецът задържан.  Жълтият метал, от който е направен кръста, вероятно е привлякъл вниманието на крадеца. От църквата известяват полицията за изчезналия кръст от помещение в храма и започва издирване. Извършителят е..

публикувано на 06.08.25 в 16:00

Оставиха в ареста мъжа, задържан за нападение с нож в Бургас

Обвиняем за опит за убийство в Бургас е задържан под стража. Окръжният съд в Бургас е постановил мярката поради опасност обвиняемият да се укрие и да извърши други престъпления. Прокуратурата е повдигнала обвинение за опит за убийство. Мъжът е обвинен, че е намушкал с нож мъж в гърба. Опитът е останал недовършен благодарение на бързата намеса на..

публикувано на 06.08.25 в 14:30

146 години от създаването на ВМС отбелязаха в Бургас

На тържествена церемония в Бургас бе отбелязана 146-годишнината от създаването на Военноморските сили на Република България . Пред паметника на моряка в Морската градина днес се проведе военен ритуал по полагане на венци и цветя. Военнослужещи, официални лица и гости се включиха в събитието под звуците на Представителния духов оркестър на..

публикувано на 06.08.25 в 12:30

След огнения ад до Карнобат: Подозират човешка намеса, опожарена е крепостта „Маркели“ /ОБНОВЕНА/

Крепостта Маркели е понесла значителни щети  при пожара край Карнобат . 12 часа продължи борбата с огнената стихия на фронт от над 10 км .   Днес започва оглед и разследване на причините, довели до пожара .  Според кмета на Карнобат Георги Димитров той е вследствие на човешка намеса – умишлен или след проявена небрежност.   С..

обновено на 06.08.25 в 12:04

Петима задържани за наркотици и един водач с алкохол в Бургаско

Петима души са били задържани за притежание на наркотици, а един водач е бил арестуван за висока концентрация на алкохол в Бургаска област. По данни на ОД на МВР – Бургас, на 5 август при четири отделни проверки са били иззети метамфетамин, марихуана и екстази, а един водач е шофирал с 1,70 ‰ алкохол. При първата проверка край КПП „Орловец“ – Айтос,..

публикувано на 06.08.25 в 11:30

44-годишен шофьор блъсна 77-годишна пешеходка в бургаския к-с „Славейков“

Пешеходката е била блъсната от товарен автомобил в бургаския к-с „Славейков“. Инцидентът е станал на 5 август около 10:17 ч., по данни на ОД на МВР – Бургас. Товарният автомобил с бургаска регистрация, управляван от 44-годишен мъж от с. Константиново, община Камено, е бил в движение на заден ход, когато е ударил 77-годишна жена от Бургас в района на..

публикувано на 06.08.25 в 11:00
Чавдар Русинов участва в демонстрация на ЦПКДК-Бургас на празника на МВР

11-годишният Чавдар Русинов помогна за задържането на рецидивист

11-годишният Чавдар Русинов – многократен държавен, балкански и европейски шампион по джу джицу, се превърна в истински герой и в реалния живот . Благодарение на неговата съобразителност и наблюдателност, криминално проявен мъж е задържан в Борисовата градина в Бургас, съобщиха от ОД на МВР.  Инцидентът се разиграл снощи, когато Чавдар, заедно с баща..

публикувано на 05.08.25 в 19:00