Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският кмет не приема решението на МОН за по-малко студенти в ключови специалности

Кметът Димитър Николов остро възразява срещу  решението на Министерството на образованието и науката за драстично намаляване приема на студенти в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ по няколко ключови за региона специалности.

Силно са редуцирани местата за студенти в специалност „Здравни грижи“. От 63 предложени места са одобрени едва 9. В специалността „Туризъм“ предложените 320 места са намалени на 88.

„При такава фрапираща нужда от специалисти, вместо да насърчаваме младите хора да се учат и развиват, в Бургас местата са орязани за сметка на софийските вузове“, коментира кметът Николов.

Днес той изпрати писмо до министъра на образованието и науката проф. Николай Денков, в което настоява за преосмисляне на това решение и възстановяването на план-приема в специалностите „Здравни грижи“ и „Туризъм“.

В медицинския колеж към университета се обучават рехабилитатори и помощник-фармацевти. Намаляването на бройките за този тип специалисти е нелогично в момент, когато предстои откриването на медицински факултет в града. За неговото създаване са полагани дългогодишни усилия с цел да се осигури високо качество на здравните услуги в града и региона, посочва в мотивите си Николов.

 Кметът подчертава, че в момента има остър недостиг на медицински кадри, а потребността от такива специалисти в Бургаско непрекъснато се увеличава заради интензивното развитие на региона.

„Намаляването на бройките за тази специалност е в разрез и с очакването на бургаската общественост, нуждите на бургаското здравеопазване и  амбициите на Община Бургас за откриването на Медицински факултет, който да подпомага с кадри двете университетски болници в града“, казва Николов в писмото си до министър Николай Денков.

Кметът Николов възразява и срещу намаляването на приема в специалност „Туризъм“. Специалистите, които университетът подготвя, са едни от най-едни от най-успешно реализиращите се на пазара на труда. Това беше потвърдено многократно по време на срещите, които Община Бургас организира с представители на туристическия бранш в търсенето на решения на проблемите и подобряването на туристическите услуги. 

Димитър Николов определя като недопустимо подобно решение и е категоричен, че подобна мярка неминуемо ще увеличи трудностите за туристическия бранш, който изпитва все по-голяма нужда от добре подготвени кадри. Това от своя страна ще повлияе негативно както на региона, така и на България като туристическа дестинация.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисия с жители на Каблешково ще решава за допълнителни паркоместа и еднопосочни улици

Жители на Каблешково с представители на община Поморие и полицията ще решават за обособяване на допълнителни паркоместа и еднопосочни улици в града . Това бе решено на общоградско събрание.  До него се стигна, след като местните инициираха подписка срещу серия от шифове за неправилно паркиране пред домовете им.  След събранието е..

обновено на 10.04.25 в 13:00
снимката е илюстративна

336 домакинства в област Бургас ще участват в анкетно изследване на НСИ

Националният статистически институт започна анкетно изследване за използването на информационни и комуникационни технологии от домакинствата и хората през 2025 година. То се провежда във всички държави от Европейския съюз по обща методология и дава възможност за международна съпоставимост на резултатите. В област Бургас ще бъдат анкетирани 336..

публикувано на 10.04.25 в 11:00

Санират читалището във Воден

Девет месеца след като „приюти“ помощта за пострадалите от пожарите в село Воден, община Болярово, местното Читалище ще бъде санирано с проект, финансиран от Националния план за въстновяваване и устойчивост На 11 април в 11.00 часа ще се постави символичното начало на ремонтните дейности по проект № BG-RRP-4.020-0025 - "Енергоефективна..

публикувано на 10.04.25 в 10:20

Стартира ремонтът на три сгради в Созопол за над 7 млн. лева

Три сгради ще бъдат ремонтирани в Созопол. Това са общината, Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ и детската градина в село Атия.  Общата стойност на проектите е за над 7 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост. Днес ще бъдат направени първите копки за старт на ремонтните дейности.  И за трите обекта са включени идентични..

публикувано на 10.04.25 в 08:40

Вижте какви ограничения на движението въвеждат в Бургас

Във връзка със строително-ремонтни дейности на   ул. „Уилям Гладстон“  в участъка от ул. „Васил Левски“ до бул. „Сан Стефано“ от днес /10 април/ до 9 май в часовия диапазон от 9 до 16 часа, поетапно ще се затварят за движение отделни участъци от ул. „Уилям Гладстон“, съобщават от община Бургас. Временно затворена за автомобили днес  ще е и..

обновено на 10.04.25 в 07:38

Раздаваха фиданки в Сливен

Безплатни фиданки за засаждане предостави Държавно горско стопанство Сливен на гражданите и гостите на града. Дръвчетата са отгледани в едно от най-старите в страната горски разсадници в местността „Абланово“ в Сливенската планина, който тази година навършва 130 години от създаването си.  Лесовъдът Стефан Джангозов, който отговаря за разсадника..

обновено на 09.04.25 в 18:04

Над 43 км речни корита, дерета и отводнителни канали почиства Община Бургас

Над 43 км. речни корита, дерета и отводнителни канали в урбанизираната територия почиства по график Община Бургас . Целта е да се увеличи и поддържа хидравлична проводимост на водните течения, поясняват от местната администрация. Под постоянен мониторинг са и всички отводнителни канали чрез страницата ИСУВ на платформата Smart Burgas. При..

обновено на 09.04.25 в 16:31