Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на живи тропически пеперуди за 4 - ти път в Бургас

Изложба на живи екзотични пеперуди предстои за 4 – то поредно лято в Бургас. За насекомите в Експоцентър „Флора“ отново ще бъдат създадени условия, които в максимална степен пресъздават естествената им среда на живот. Тя включва тропическа растителност, висока влажност и температура над 30 градуса.

„ Посетителите ще могат да видят десетки красиви пеперуди от различни редки видове. В английската ферма, от която поръчваме какавидите, списъка се обновява всяка седмица", съобщи Светла Далакчиева, главен уредник в Природонаучния музей. Направили сме поръчка за основните и най – атрактивни видове, които вече са познати, но предполагам че никой няма да се разсърди, че ще ги види отново – „синьо Морфо“, „бяло Морфо“, пеперудата „Сова“, пеперудата „Листо“. Надяваме се, че този път ще можем да покажем и пеперудата „Атлас“, която ни е мечта от много дълго време. Тя е най – голямата нощна пеперуда в света.“

Изложбата ще се проведе от 3 юли до 31 август и ще е отворена за посетители всеки ден от 10:00 до 20:00 часа. Входът за пенсионери и учащи е 2 лева, а за възрастни – 5 лв. За групови посещения е предвиден семеен билет на цена 8 лева, а деца под 7 г. и хора с увреждания ще разглеждат изложбата безплатно.

повече може за чуете в интервюто в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинският съвет в Средец решава отново за фотоволтаиците край село Светлина

Общинският съвет в Средец предстои да се произнесе по казуса с изграждането на фотоволтаична централа в землището на село Светлина. То е едно от четирите селища, до които по проект трябва да се поставят соларни панели на обща площ около 8000 декара.  И село Светлина се опълчи на фотоволтаиците Докладната записка на кмета Иван Кичев е под №1 в..

публикувано на 27.08.25 в 08:20

ВиК Бургас: Части от квартал Рудник ще бъдат без вода днес

Днес от 08:00 ч. до 16:30 ч. ще бъде спряно водоподаването на две места в бургаския квартал Рудник - на ул."Георги Бенковски" и ул."Никола Вапцаров". Това съобщи „Водоснабдяване и канализаци“ - Бургас. На посочените места ще се извършват строително-монтажни дейности. Утре, 28 август,  ще бъде спряна водата от 09:00 ч. до 16:00 ч. на ул."Дебелт" в..

публикувано на 27.08.25 в 07:25

Много слънчеви часове по Черноморието в сряда

В сряда ще бъде слънчево. Над западните и северните райони ще има разкъсана висока облачност. Прогнозата е на НИМХ. Ще духа слаб до умерен източен вятър. Максималните температури ще бъдат между 27 и 32 градуса, за София - около 28 градуса. В планините също ще бъде слънчево. Ще духа слаб и умерен вятър от север-североизток, а по най-високите части -..

публикувано на 27.08.25 в 07:00

Общинският съвет в Айтос одобри Генералния план за организация на движението

Зам. кметът на Община Айтос Калоян Калоянов ръководи процеса по подготовката и прилагането на окончателния Генерален план за организация на движението в град Айтос. Днес общинските съветници дадоха картбланш на плана, съобщават от администрацията.  Зам.- кметът представи изходните позиции, от които тръгва изпълнението на плана – около 12..

публикувано на 26.08.25 в 18:29

Община Бургас ще възстанови ул. „Одрин“ след ремонта на ВиК

Тази седмица започва възстановяването на настилката по ул. „Одрин“ в Бургас след ремонта, който ВиК извърши.  Това съобщи заместник-кметът Чанка Коралска. Временната организация на движение вече е одобрена: „Беше необходимо технологично време, в което да улегне настилката. Извиняваме се на гражданите за причинените неудобства – да, беше..

публикувано на 26.08.25 в 17:00

Разширяват базата на Центъра за социална рехабилитация на лица с психични разстройства в Бургас

Социалните политики също залегнаха в днешното заседание на Общинския съвет в Бургас. Съветниците решиха разширяване на материалната база на Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица с психични разстройства в морския град. Предложението на зам.-кмета Михаил Ненов бе подкрепено единодушно.  Докладната записка касае три самостоятелно..

публикувано на 26.08.25 в 16:30

Марихуана в кръвта на Никола Бургазлиев, предизвикал инцидента с АТВ в Слънчев бряг

В кръвта и урината на 18-годишния Никола Бургазлиев, който блъсна с АТВ петима души в Слънчев бряг, е открита марихуана.  Това може да бъде основание на следващ етап обвинението му да бъде преквалифицирано, каза окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев след работно съвещание за тежкия инцидент при изпълняващия функциите главен прокурор Борислав..

публикувано на 26.08.25 в 15:48