Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврофинансиране до 2020 година по програми за бизнеса

Възможности за еврофинансиране по програми за бизнеса, експертни решения в маркетинга, рекламата, иновациите и пробив на нови международни пазари, представиха експерти по време на икономически форум в Бургас. "Cилни peгиoни зa cилнa иĸoнoмиĸa" такова е виждането за страната ни, но реално изглежда по друг начин. Регионите са различни, каза Велислав Русев – гл.редактор на бизнес списание и един от организаторите на форума:
"Причината е, че искаме регионите да се развиват равномерно. Да няма диспропорция. Бургас е супер развит регион, Пловдив е супер развит регион, но има региони в България, които изостават много и се създават тотални социални и работни диспропорции, включително и в липсата на работна ръка, включително и в липсата на образование. Бургас също има проблем с липсата на работна ръка. В момента в Бюрото по труда има 2100 работни места, свободни в сферата на туризма. Искаме да стимулираме местния бизнес, да търсят нови проекти, нови възможности през еврофинансиране, чрез национално финансиране"
Също и чрез регионални проекти и клъстери, както в туризма, така и в земеделието и в много други сфери, посочи още Велислав Русев. Много важно е и взаимодействиетомежду държавните и общински институции, и бъдещото развитие на местния бизнес, подчерта зам.кмета на община Бургас Красимир Стойчев:
"Това, което може форумът и Община Бургас да помогне е образованието. Ние работим по-тясно с училищата, с колежите да ги подкрепяме. Минахме една серия от срещи между училища, колежи и бизнеса. Стартираха стажантски програми и такива по привличане на специалисти в град Бургас, включително на високо квалифицираните специалисти , с осигуряване на жилища"

Цел на бизнес форума е да предостави различни финансови инструменти и реализиране на европроекти. До края на 2020 година, общата сума по тях, която трябва да е усвоена е близо 12 млрд евро., каза експертът Кремена Райкова, кято набеляза и най-важните акценти за проектите – предварително проучване и добро планиране:
"Теория има навсякъде и можете да си я прочетете. Преди да тръгнем да си говорим за конкретни процедури, бихме искали да направим нещо, което ние оценяваме като много съществено за вас и за фирмите, които представлявате, а именно на какво да обърнете внимание, ако искате да кандидатствате по проект. Всичките средства, които се отпускат са за 7 годишен период /2014-2020/, като всяка една година излиза един индикативен период, кои са приоритетите в нея и какви схеми ще тръгнат"

Много голяма част от собствениците на фирми в страната, не уемеят да управляват добре, твърди специалистът в общуването Тошко Савов:
"Тук бизнес дисциплината е повредена в България. Това е най-главния проблем, защото хората се оплакват, че нямат служители, а то почва от шефовете, защото те не са лидери, а са шефове.Налагат власт, демонстрация на власт, което не е продуктивно. Трябва да променят съзнанието си, оттук се започва".

"Бъди лидер, а не шеф!", каза още Тошко Савов и допълни, че само лидерът знае как да поведе своите служители, а това влияе и позитивно върху бизнеса.
Чуйте звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тридневно оповестяване чрез BGAlert заради пожароопасни температури

Заради очакваните изключително високи температури и повишената пожароопасност, системата за ранно предупреждение BGAlert ще бъде задействана всеки ден в следващите три дни в часовете между 10:00 - 11:00 и 16:00 - 17:00. Това съобщиха от Областна управа. Целта е достигане до възможно най-голям брой граждани и гости на областта с призив за повишено..

публикувано на 24.07.25 в 23:00

Пожарът в Средец се разраства и огънят вече е преминал пътя

Пожарът в Средец се разраства и огънят вече е преминал пътя. Кметът на село Светлина Иван Айрянов, който е сред доброволците на място съобщи, че гори в двора на професионалната гимназия.  "Духа много силен вятър и носи отломки, затова е много важно хората да си гледат дворовете да не попадне някоя и да се разрази пожар. Духа много силен южен вятър, който..

публикувано на 24.07.25 в 16:45

След пожара в "Острицата": Община Бургас форсира преписката за улици и водопровод

След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там.  Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли.  Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..

публикувано на 24.07.25 в 15:30

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре. Горят сухи треви и храсти.  Димът се вижда от далече, защото огънят е обхванал голяма площ и заради вятъра се разпространява бързо.  Не се налага евакуация на жителите на Оризаре, заяви деректорът на РЗПАБ в Бургас старши комисар Николай Николаев.  В 13.36 часа е получено..

публикувано на 24.07.25 в 15:00

Община Царево е домакин на първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR

Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево.  Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец.  От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:05

Пожарът между селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница е загасен

Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни.  През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..

публикувано на 24.07.25 в 11:35

Рибен фест от днес в Поморие

Рибен фест  „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град.  Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..

публикувано на 24.07.25 в 08:30