Тази година лятна сцена „Охлюва“ събра изключително артистични и майсторски костюми на най-различни обитатели на Живата природа на България, като често можеше да се види и самата „природа“, представена по разнообразен и много вълнуващ начин. Българска фондация Биоразнообразие, Община Бургас, Регионална инспекция по околна среда и води (РИОСВ) – Бургас, заедно с всички участници създадоха един цветен природозащитен празник, а за вкусната част се погрижиха приятелите от Победа АД, които както всяка година подкрепят Карнавала и осигуряват лакомства за участниците.
През 2017 преобладаваха насекомите (калинки, пеперуди, буболечки), странджанските зеленики и жабките, за разлика от птиците, които в други години са били най-многобройни. Жури в състав Милена Яръмова и Мария Андреева от РИОСВ – Бургас и Дияна Костовска от БФБ, проект „Солта на живота“, внимателно наблюдаваха участниците и определиха носителите на наградите.
Тази година най-ефектни костюми бяха подготвили децата от ДГ „Изгрев“, които спечелиха общата награда с четирите групи, с които се представиха: ІІІ а група със сценка "Ние сме природата" и костюми на Природата, облак, пчела, охлюв и бреза. Малката Андреа спечели и индивидуалната награда за оригиналния костюм от плат на охлюв, който беше подготвила с мама. Жабките с рециклирани костюми от ІІІ б група също бяха много артистични и завладяха публиката с модерни стихове за жаби. Дефилираха още белоглав орел, зеленика, прилеп, охлювче и блатно кокиче. Най-малките участници от 1 група се включиха с танц на медузките. Индивидуална награда спечели и нежното водно конче Мими Стоева, която също имаше много ефектен костюм с метални крилца, изработен от мама и се включи самостоятелно в Карнавала.
Особено красиви бяха и рециклираните костюми тази година. Общата награда спечелиха пеперудите от ОУ „Л.Каравелов“, които изпълниха красив танц, а индивидуалните награди отидоха при жабата – рицар от ДГ „Моряче“ и Таралежът от ДГ „Звездица“.
Най-артистично дефилиране представиха децата от ДГ „Райна Княгиня“ с танца на калинките и на ДГ „Звездица“ отново с танц на калинки и буболечки. Индивидуалната награда отиде при малката странджанска зеленика Габи от ДГ „Райна Княгиня“.
Най-интересен танц представиха малките лебеди от ОУ „Васил Левски“ – кв.Горно Езерово, които въпреки проблемът с музиката, изпълниха чудесно своя танц и заплениха публиката с нежно-млечните си костюми и коронките с пера.
Наградата за най-малък участник спечели една от трите сестри Микови, които дефилираха - Ярослава, които се включиха индивидуално в конкурса. Отличени бяха и учениците от клуб „Млад учен“ от ОУ „Елин Пелин“, които представиха свой макет на екосистема - мъртва дървесина.
Карнавалът на биоразнообразието се организира в рамките на проект „Солта на живота“ на БФБ, финансиран от програма LIFE+ на Европейския съюз. Но тази година той бе посветен на честването на 25 години работа на програма LIFE, която подкрепя природата, околната среда и действията по климата и на отбелязването на четвърт век от приемането на Директивата за хабитатите и Натура 2000 мрежата. Това бе причината организаторите да изберат „Живата природа на България“ за тема на карнавала.На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал имуществото си,..
За 17-а поредна година Община Ямбол организира благотворителната кампания "Подай ръка – спаси живот" в подкрепа на тежко болни деца и младежи, които се нуждаят от спешно оперативно или медикаментозно лечение. В кампанията се събират средства и от продажбата на коледни картички с рисунки на ученици от ямболските училища и деца от подготвителните..
На 26 ноември от 10 до 15 часа ще бъде извършен ремонт на предавателите на ултракъси вълни МАЛКО ТЪРНОВО 4 на честота 90.2 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“ и МАЛКО ТЪРНОВО 5 на честота 106.1 MHz, излъчващ програма „Хр. Ботев“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg .
Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната идентичност и осъществяване на устойчиво опазване и управление на културното наследство на територията на общината - изключителната световна стойност на Старинен град Несебър. Това стана ясно по време на..
Община Бургас продължава да ремонтира улиците в централната градска част. Вече е осигурено финансиране за пълната рехабилитация на още три. Това са „Дебелт“, „Оборище“ и „Асен Златаров“. Процедурите по обявените обществени поръчки приключиха и предстои сключването на договор за същинския ремонт. Работата ще започне през следващата година. Ще..
Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на защитени видове птици, показа теренно посещение на горски експерти и орнитолози на територията на Сакар планина. По време на посещението, специалистите обходиха горски дъбови насаждения в землището..
Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации. На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..
Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната..
Социалната градина за възрастни хора с деменция „Грижовник 2“ осигурява грижи на специалисти за още 10 бургазлии с това заболяване. Тя се намира в..
Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на..