Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 50 000 нашумели играчки не отговарят на изискванията

51 хиляди спинери, които не отговарят на изискванията на Наредбата за съответствие на играчките, са били спрени от внос в страната от митнически инспектори. А от проверени 212 такива антистрес-продукта на пазара, инспекторите от Агенцията за метрологичен и технически надзор, са открили несъответствия в 167 от тях. Могат ли да бъдат опасни спинерите ?

Антистрес продуктите имат игрови функции, но трябва да отговарят и на други изисквания. Затова се взимат за проби продукти, които подлежат на допълнителни изпитвания, информира Теменужка Грънчарова от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор:

"Има и такива  с LED лампи, които се задействат с батерии тип бутон, а те, когато са достъпни, са рискови за децата от поглъщане. Не само за децата под 3 години, но това риск, който е относим и към децата над тази възраст". По време на проверката направихме пробовзимания, ще ги изпитаме, защото в информацията, която постъпи от европейски организации имаше данни, че в част от изпитаните от тях продукти, са намерили наднормено съдържание на олово и живак."

Резултатите от пробите в Агенцията ще станат ясни до десетина дни.

Чуйте в звуковия файл интервюто на Свобода Атанасова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Закриват кариерата край Каменар, преобразяват мястото в приключенски парк

Закриват кариерата край Каменар, община Поморие.  Това дава възможност за ново развитие на региона, съобщават от местната администрация.  Министърът на енергетиката Жечо Станков днес пристигна в Поморие и връчи на кмета Иван Алексиев заповед за прекратяване на всички процедури, свързани с отдаването на кариерата на концесия. Това слага край на..

публикувано на 02.03.25 в 19:43

Даяна Георгиева, БМЧК - Бургас: Доброволец се става лесно, само трябва да искаш от сърце да помагаш на нуждаещите се

Даяна Георгиева е новият областен координатор на БМЧК - Бургас. Тя е на 15 години и учи в Природоматематическа гимназия „Академик Никола Обрешков“.  От близо една година е част от Младежкия червен кръст. Даяна споделя, че не се приема като нещо по - различно от останалите доброволци, но знае, че тя трябва да е техният пример, те да продължават..

публикувано на 02.03.25 в 17:30

Соня Костова, БЧК - Айтос: Работим в полза на хората и помагаме!

Соня Костова е по професия медицинска сестра, тя от 40 години е член на Българския червен кръст и е председател на БЧК - Айтос. Разказва, че към червенокръстката идея е привлечена от д-р Нено Ненов, който тогава е ръководил организацията в града.  В момента местната структура има 420 членове в 13 дружества, като 9 са в град Айтос, а..

публикувано на 02.03.25 в 17:00

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание на 4 март

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание по искане на кмета Димитър Николов. Поводът е да се разгледа негова докладна записка, която трябва да бъде одобрена, за да се реализира важна инвестиция за града.  В докладната има три точки. Първата е за даване на предварително съгласие за изработване на Подробен устройствен план – план за..

публикувано на 02.03.25 в 13:00

Поскъпват плодовете и зеленчуците на борсите у нас

Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас в последните дни на февруари, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,53 процента до..

публикувано на 02.03.25 в 10:00

Провеждат благотворителен концерт и базар в подкрепа на 35-годишния Радослав

Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои днес, 2 март в Бургас. Ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от бъбречна трансплантация, за да живее. С множество инициативи  приятелите и близките му се надяват, че ще бъде събрана необходимата сума, за да бъде направена  операцията в Турция. Негов донор ще е баща му...

публикувано на 02.03.25 в 09:30

Ето колко са приходите от синя и зелена зона в Бургас за 2024 година

Приходите на община Бургас от паркиране на автомобили в синя и зелена зона за 2024 г. са 3 058 227. Те са заплатени с СМС, с приложение или чрез автомат.  Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинския съветник Мариян Иванов.  Припомням, че на заседанието тази седмица местния парламент гласува цената на платеното..

обновено на 01.03.25 в 16:37