Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстоят законодателни промени относно улова на бяла мида

Снимка: ИАРА

Необходими са законодателни промени, които да регламентират улова на бяла мида. За това са категорични както институциите, така и самите рибари. Преди дни бе публикувана проектозаповед от Министерството на земеделието и храните, забраняваща улова на бяла мида в размножителния й период. Повод за нея е предложение, постъпило от Асоциация на производителите на рибни продукти - БГ фиш, които сами са изявили желание за това. Проблемът е, че срокът от 60 дни, който присъства в проектозаповедтта не е уточнен. Ако се приеме по този начин, то забраната ще важи за следващите два месеца – юли и август, а не за септември, когато е размножителният период на самата риба, обясни Йордан Господинов,  изпълнителният директор на Асоциацията.

„Нашето искане е да спрем улова на мидата, която се размножава, защото тя живее максимум около 2-3 години. Това означава, че на шестия месец стига полова зрялост и започва да хвърля хайвер. Втората година хвърля хайвер, после умира и става на пясък. Ние подкрепяме институциите, за да се спре сивият сектор. Назначили сме работници, плащаме данъци, осигуровки, заплати. Ако сега забранят улова за два месеца - през лятото, това означава да ги съкратим. Мидата в момента има голяма пазарна стойност, защото сега няма хайвер. Ако има хайвер и западните контрагенти не я искат, защото тя губи вкусовите си качества“.

Предложението на рибарите е забранениет период за улов на бяла мида да се раздели 30 дни през пролетта (около март месец) и 30 дни през есента, т.е. през септември. Друг проблем е да се уточни по какъв начин и какви уреди да се използват за улова на бялата мида. В закона е посочено, че тя трябва да се лови с ръце, но според рибарите това не може да се случи. Те уточниха, че бялата мида се лови на брега, на плитко. Според тях дори и да се лови мидата с метална ръкавица, което е позволено, то това нанася същите щети както с драгиращите уреди. Тя допълниха и че трябва да се уточни в закона времето за улов на бялата мида, който трябва да е вечер.

Представители на институциите също допълниха, че са необходими законодателни промени. Започнали са да постъпват и много сигнали за нерегламентиран улов на бяла мида и в защитения район Равда – Ахелой – Несебър. Според директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Галин Николов наистина има необходимост да се уточни как ще се лови този природен ресурс.

„Според рибарите, по изисквания в цяла Европа има допустим начин, но нашето законодателство е по-рестриктивно и за момента този способ, начин, метод, е неразрешен. Ние ще се опитаме да променим закона така, че да опазим този ресурс и да намерим начин, по който той да бъде добиван законно. Трябва да ползваме добрите практики от Европа, да видим допуснатите им грешки и да се постараем да не ги допускаме при нас. Има случаи, където ресурсът е изчерпан. Трябва да има проблеми в Закона за рибраство и аквакултури, който да е синхронизиран със Закона за опазване на околната среда, Закона за водите, Закона за храните.“

Експертите допълниха, че към момента в закона е посочен максималният размер за улов на бяла мида, но не и минималния. Според рибарите това дава възможност на бракониерите да ловуват малки миди, които изнасят в чували за захар. През следващата седмица институциите ще започнат засилени мерки срещу нерегламентирания улов на природния ресурс, а законодателните промени биха могли да се случат през 2018 г. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсмъртният полк" премина и в Бургас

Десетки представители на руската общност в Бургас се включиха в шествието, наречено "Безсмъртен полк" във връзка с отбелязвания в Русия Ден на победата.  То премина по централната улица "Александровска" и завърши пред паметника на Альоша. Инициативата се организира от няколко неправителствени организации в памет на загиналите във Втората световна..

публикувано на 09.05.25 в 12:35

Отец Марчин: Папа Лъв XIV в речта си провъзгласи мира и солидарността между хората

Името на новия папа Лъв XIV от днес ще бъдат казвано по време на службите в католическата църква, ще се молим за неговия благослов, обясни отец Марчин от католическия храм  „Св. Дева Мария Богородица“ в Бургас. Литургията започва в 18 часа днес.  Според енорийския свещеник новия папа ще продължи политиката на предшественика си: "Обаче по..

публикувано на 09.05.25 в 12:01
Държавен фонд

Стопаните могат да кандидатстват за компенсиране на разходите си за борба с вредителите през зимата

Днес е крайният срок, в който земеделските стопани могат да кандидатстват за компенсиране разходите си за борба с вредителите по трайните насаждения през зимния период. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 млн. лв. Държавната помощ има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Мотосъбор ще се проведе в Ямбол, в събота ограничават пътя за Чарган

Първият за годината мотосъбор ще се проведе от днес до неделя край Ямбол. Очакват се хиляди мотористи от цялата страна, както и рокери от Сърбия, Гърция, Турция и Северна Македония. Организатори на мотосъбора са ямболския мотоклуб „The Riders" и общините Ямбол и Тунджа.  По традиция първият мотосъбор се провежда през май в местността Бакаджика край..

публикувано на 09.05.25 в 09:15

Годишнината от Втората световна война и Денят на Европа отбелязват в Ямбол

80-годишнината от края на Втората световна война и Денят на Европа ще бъдат тържествено отбелязани в Ямбол. В церемонията ще вземат участие представителни военни части от ямболския гарнизон.  Празничната програма ще започне в 9:45 часа с маршове в изпълнение на Градския духов оркестър пред паметника на Георги Дражев и загиналите във войните ямболци...

публикувано на 09.05.25 в 08:05

Село Стефан Караджово чества патронния си празник

Боляровското село Стефан Караджово чества патронния си празник. По традиция хората там отбелязват годишнината от рождението на българския революционер Стефан Караджа на 11 май, но поради почивните дни изместват честването за днес. Тържествата са и по повод други годишнини – създаването на училището и читалището в селото. 185 години от..

публикувано на 09.05.25 в 08:00

Започват стрелбите на „Батмиш“ край Сливен

Центърът за подготовка на специалисти обяви датите за месец май на планираните стрелби на Огневи комплекс „Батмиш“ край Сливен.  Учения ще се провеждат на  9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 27, 28, 29 и 30 май - във времето от 9 до 17 ч. На 23 май стрелбите ще продължат до 14 ч.  За да се избегнат инциденти, живеещите в..

публикувано на 09.05.25 в 07:45