Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Иванов: Да се ползва чуждия опит за развитието на частните аткракциони

   Потенциал в обекти като  замъка в Равадиново  има , убеден е Иван Иванов, председател на Регионалната туристическа камара.  Неговият дълъг управленски опит и професионални посещения в десетки дворци и замъци  в цяла Европа, му дават основание да изпрати становище до министъра на туризма  с предложения как да бъде приложен опита на Запад у нас.

 Голяма част от тях се поддържат от графствата, получават  дарения и участват в редица събития,разказа Иванов. Това може да са олимпиади, конференции, сватби и други различни обществени събития. Там ,обаче, служителите са облечени с дрехи от съответната епоха. Предлагат се специалитети, характерни за региона, гидовете са висококвалифицирани, говорят по няколко езика. Самият замък притежава сертификат, който е даден и единствено и само на него и друг няма право да го ползва.

В законодателството на страните в Европа има раздел за това кака да бъдат стопанисвани и опазвани дворците и замъците. И у нас  може да бъдат въведени такива текстове, щом другите го правят, можем и ние, счита Иван Иванов, въпреки че в момента има само един замък.Към него могат да се предложат и други забележителности, антропогенни ресурси, може  да се изработи цял маршрут, който свързва различни дестинации. На този етап изоставаме, казва още председателят на регионалната туристическа  камара. Има детайли, на които нашето министерство на туризма трябва да обърне внимание.

Не е въпросът да замажеш дадена стена на даден антропогенен ресурс. Този ресурс трябва да го социализираш. Тук трябва да е и паркингът, кафенето, трябва да има място, ако щете и за тоалетна.Необходим е и екскурзовод, местен,с висока професионална квалификация".

Необходима е и реклама, която в момента не е достатъчна. Не става само с брошури, трябва и радио, телевизионна и интернет реклама , подчерта  още Иванов.

Повече в звуковия файл




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас в събота заради строителни дейности

Улицата „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена за движение при кръстовището с ул. „Цар Петър“ заради товаро-разтоварни дейности, свързани със строителни материали и техника в района на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП. Ограничението ще важи на 20 и 21 септември в часовете от 9:00 до 17:00 ч. Информацията е предоставена от Общината в Бургас...

публикувано на 19.09.25 в 19:30

Нова 360° камера показва живота на птиците в Атанасовското езеро в реално време

Любителите на природата вече могат да наблюдават отблизо птиците в Атанасовското езеро и да посрещат изгрева над лагуната благодарение на нова камера с 360-градусов обхват. Техниката предава картина от 10 различни точки и е достъпна свободно от всяко устройство – телефон, таблет, компютър или смарт телевизор. Камерата е достъпна онлайн чрез сайта..

публикувано на 19.09.25 в 19:00

Временна промяна в движението в ж.к. „Зорница“ заради ремонт на ВиК мрежата

Кръстовището между улицата, успоредна на бул. „Стефан Стамболов“, и ул. „Св. Пантелеймон Лечител“ в ж.к. „Зорница“ ще бъде затворено за движение на превозни средства. Ограничението важи от 09:30 ч. на 23 септември до 2 октомври заради ремонтни дейности по ВиК мрежата. В района ще бъде въведена временна организация на движение. От Община Бургас..

публикувано на 19.09.25 в 18:00

Бургас с тържествена програма за Деня на независимостта

България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската империя и се утвърждава като суверенна държава. В Бургас честванията ще започнат на площад „Атанас Сиреков“ с официален ритуал по издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и..

публикувано на 19.09.25 в 15:40

Хора с лилави гривни с незабравка - помогнете им, ако са сами

Покана за валс и ръчно приготвени сладки получиха днес бургазлии от хора с деменция. В центъра на града, на площад "Тройката", танците бяха много, съчетани с  настроение и ….гимнастика. Показаха ги  посетители на социалния център „Грижовник“в Бургас- първата в страната градина за възрастни с деменция. Поводът бе Световният ден за борба с..

публикувано на 19.09.25 в 15:20

65 години град Средец: Кулминацията на тържествата е утре

Средец чества 65 години от обявяването му за град. Цялата година и наситения с прояви септември минава под този знак, но кулминацията на тържествата е в събота - 20 септември. Президентският указ, с който Средец става град е издаден на 6 февруари 1960 година . Събитията утре по този повод започват с поднасяне на венци и..

публикувано на 19.09.25 в 13:00

Бургас за десети път се включи в световния Park(ing) Day

Бургас е сред градовете, които за десета поредна година участват в глобалната инициатива Park(ing) Day. Под мотото „Паркирай въображение, а не коли“ събитието превърна на 19 септември две паркоместа на ул. „Константин Фотинов“ в зелено и творческо пространство. Програмата започна с гимнастика за добро настроение, последвана от интернационална..

публикувано на 19.09.25 в 12:30