Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината деца, непосещаващи училището в "Победа" са в чужбина

Повече от половината деца в кв. "Победа", които не посещават училище, са в чужбина с родителите си. Това показва първоначална проверка на мобилните екипи, които обикалят къщите там. Директорът на основно училище „Христо Ботев“ в квартала обяснява, че за 4 дни тя е проверила 125 деца:

"От които сме записали 25 петгодишни, 4 шестгодишни и едно седемгодишно, в чужбина са 58 деца. В друг град живеят четири, 26 деца, от които най-много между десет и шестнадесет години са заявили нежелание – тяхно или на родителите и на следващ етап ще работимс екипите, за да ги върнем в училище, по някакъв начин да работим с тях. Хората съдействаха за откриване на адресите, защото на много места, където е подаден от ЕСГРАОН определен адрес, децата не живеят там, живеят на друго място или са заминали в чужбина."

Списъкът с деца, които не посещават училище съдържа повече от 300 имена. Колко точно обаче са тези, които са в чужбина и колко ще се върнат към българското образование, предстои Регионалното управление на образованието да обобщи като данни.

чуйте в звуковия файл репортажа на Ивайло Пеев



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Потребителската кошница запазва стойността си

През изминалата седмица потребителската кошница е запазила стойността си от предходната и е била 98 лева. Това сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.  Поскъпват зелето, краставиците, ябълките, прасковите, кашкавалът, олиото, маслото и пилешкото месо.  Поевтиняване има при доматите, картофите, млякото, сиренето и..

публикувано на 08.09.25 в 16:00

Как "Роден дар" от платформа се превърна в общност

Достигат ли до потребителите продукти на родни производители, без посредници, използвайки платформата „Роден дар“. Оказва се, че все повече малки производители на плодове, зеленчуци, ядки, мед, сладка, разсад, са се регистрирали и предлагат свои продукти. Платформата е създадена в края на миналата година от трима млади предприемачи – Ивалина..

публикувано на 08.09.25 в 15:30

Продължава дарителската кампания за реставрация на иконите в поморийския храм "Преображение Господне"

Църквата „Преображение Господне“ в Поморие е сред най – старите по българското Черноморие. Тук се пази и голяма колекция от икони, датирани от ХV – ХІХ век. Тази година бяха отбелязани 260 години от освещаването на храма, а дарителска кампания цели събиране на средства за  реставриране на иконите в него.  Църквата е изградена от камък..

публикувано на 08.09.25 в 10:30

Започва Седмицата на пожарната безопасност

Започва Седмицата за пожарна безопасност, в която ще има турнир по пожароприложен спорт за „Купа "Бургас". Той ще се проведе на 10 септември, на стадион „Лазур“. Отборите ще се състезават в дисциплината „Бойно разгръщане от мотопомпа“, съобщават от Регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“. На 11 септември (четвъртък), в..

публикувано на 08.09.25 в 08:31

Православната църква отбелязва Рождество Богородично

Православната църква отбелязва Рождество на Пресвета Богородица. Нарича се още Малка Богородица или Рожен. Това е третият празник в чест на Божията майка. Празникът се почита от жените, защото закриля християнското семейство, а Божията майка е покровителка на родилките и децата.  На този ден се носят дарове в храма, приготвят се богородични питки,..

публикувано на 08.09.25 в 07:35
Манол Генов

Манол Генов: Черно море подобрява качеството на морската вода

Липсата на вода се дължи предимно на климатичните промени и заради неадекватно управление на водния сектор. Инфраструктурата е собственост на няколко министерства, а МОСВ контролира подземните води - имаме Министерство на енергетиката, Министерство на икономиката, напоителна система, посочи в интервю пред БНР министърът на екологията Манол..

публикувано на 07.09.25 в 18:00
Снимката е илюстративна

Затварят за два месеца част от улица в промишлена зона „Юг – Запад“

От 9 часа на 9 септември /вторник/ за два месеца се затваря за движение на автомобили вътрешна улица в промишлена зона "Юг - Запад" в участъка от ул. "Търговска" до път I-9 Бургас – Малко Търново, съобщават от общината.  Причината е изпълнение на  строително-монтажни работи за обект: „Изграждане на улици и техническа инфраструктура в границите..

публикувано на 07.09.25 в 16:00