Есенните ахтополски празници „Паламудени вдъхновения и странджански седенки” започват от утре в морския град . В рамките на три дни организаторите са подготвили поредица от тематични събития, обединяващи Минало и Настояще. Те са посветени на рибата, автентичната храна, традиционните и съвременни изкуства.
„Тук ще имате възможност да се насладите на традиционни специалитети, придружени с подходящи питиета, приготвени и поднесени от местните майстори. Освен да похапнете, ще можете да споделите и вдъхновенията на музиканти, художници, писатели, поети и пътешественици“, съобщи Катя Съева от сдружение „Лумен“.
В празничните дни ще има за всекиму по нещо – вкусни ястия, концерти, изложби, кино, арт – работилници, конкурси и разбира се много изненади, като например керамик джаз и фолк сешън.
„Всичко ще бъде напълно импровизирано, темите ща бъдат задавани първата вечер към фолклорните изпълнители, а втората ще е към джаз музикантите. Музикалните интерпретации ще бъдат съпроводени с пластичните форми на грънчарското колело, които ще вае Красимир Савов“, каза още Катя Съева.
Мероприятието се организира от "Сдружение Лумен" и се реализира с подкрепата и съдействието на Кметство Ахтопол, Рибарска кооперация - Ахтопол, фондация "Vortex" и сдружение "Черноморска Странджа".
повече може да чуете в звуковия файл:
ПЕТЪК (22.09.) – Пристанище Ахтопол:
12.30ч. Откриване с водосвет на Агатополския епископ Йеротей и отец Йордан
- Раздаване на празничния курбан
- Представяне на храната на Ахтопол и Странджа
- Странджанска седянка
17.00ч. Изпълнения на детски фолклорен състав от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – гр. Ахтопол
19.00ч. Музиката и песните на Странджа с Костадин Михайлов и приятели
СЪБОТА (23.09.) – Градска градина, Пристанище Ахтопол
10.30ч. Детска творческа работилница „Паламуди по бермуди” – Градска градина
- участват учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – гр. Ахтопол и децата от Център „Цветница” – гр. Малко Търново ; Фондация „Vortex" и доброволци
12.30ч. Храната на Ахтопол и Странджа – Пристанище Ахтопол
17.00ч. Наградите от литературен конкурс „МОРЕТО!” – Пристанище Ахтопол
18.00ч. Галерия „АлтерЕго – Ахтопол” представя:
„Приказки за Фара” - изложба-живопис на Кея, приятно аранжирана с изпълненията на музикантите от The Bedlam Club
20.00ч. Концерт на Blues Traffic – сцена на Пристанището
НЕДЕЛЯ (24.09.) – Клуб на рибаря
11.00ч. На чаша вино и филми:
- Представяне на филма за ахтополския фар – част от документалната поредица на журналистката Цветелина Атанасова “Светлина в безкрая”.
- „Три неща – Спомени за Океански риболов” – документален филм, режисьор Георги Дюлгеров; сценарий – Георги Ингилизов, Христо Димитров – Хиндо.
- „Някои характеристики на българската морска култура...” – разговор с кдп Александър Александров
- Вдъхновени пътешественици – Фондация „Vortex” представя: Световно късометражно кино от "Нови публики"
16.00ч. Дегустация на табиетлийски рибарски мезета и тънки питиета, сладки приказки с прятели, малко музика... С отворен край :)
Заповядайте! Да празнуваме заедно!!!
Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..
Близо 30 графики и десет живописни платна представя в Бургас художникът Димитър Каратонев. Авторът гостува за трети път в бургаската галерия „Неси“ и споделя, че винаги идва с голямо удоволствие на морето. Изложбата му носи любопитното заглавие „Чудо в Манихики“. Така се казва една от творбите му, посветена на малкия остров в Тихия океан...
Поморие ще отбележи 260 години от освещаването на църквата „Преображение Господне“ – най-старият действащ храм по българското Черноморие. Празничната програма започва в навечерието на храмовия празник с литургия в 18:00 ч., след която ще се проведе литийно шествие от храма до Народно читалище „Просвета 1888“. Откриха енорийски некропол край..
Историческият роман „Реките на времето“ на Евгения Кръстева-Благоева ще бъде представен от 18:00 ч. в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ – Бургас. За книгата ще говорят д-р Даниела Божинова, Васил Люцканов и самата авторка, а водещ ще бъде Николай Кръстев. Романът проследява съдбите на два рода, преживели Балканската, Междусъюзническата и Първата..
Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий“ – Виена гостува за втора поредна година в Дома на писателя в Бургас. Събитието ще се състои на 6 август от 16:30 часа. Програмата включва музика, театър и културен обмен с творци от писателската общност в Бургас и Българския литературен кръжок във Виена. Почетен гост ще бъде директорът на..
Общински фонд „Култура“ откри втората си за 2025 г. сесия за прием на проектни предложения. Право да кандидатстват имат организации, културни институти и индивидуални творци от страната и чужбина. Срокът за подаване е до 30 август. Документите за участие са достъпни на официалната страница на Общинския съвет – Сливен, а подаването се извършва в..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в Морската градина децата ще могат да гледат спектакли на куклени театри от страната и чужбина. Поканили сме 8 български държавни театъра, а чуждестранното участие е на 5 трупи – две от..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в..
Близо 30 графики и десет живописни платна представя в Бургас художникът Димитър Каратонев. Авторът гостува за трети път в бургаската галерия „Неси“..
Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий“ – Виена гостува за втора поредна година в Дома на писателя в Бургас. Събитието ще се състои..