Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Сливен има две седмици за казуса с претенцията на МОСВ

До 14 дни ще стане ясно какви действия ще предприеме община Сливен, срещу финансовата претенция на Министерството  на околната среда и водите от 4,5 милиона лева, заради която частен съдебен изпълнител запорира банковите сметки и автомобили на общината. Искът на екоминистерството е за неизпълнени заложени цели по европейската предприсъединителна програма ИСПА. Финансирането е било за подмяна на канализационната мрежа на града, което през 2010 бе спряно, след скандал между изпълнителя  и община Сливен. 

Срокът от две седмици, даден да се изплати задължението общината може да възрази пред Районния съд, който е издал изпълнителния лист, че не дължи тази сума или да поиска спиране на изпълнението. Така накратко кметът Радев описа вариантите, които стоят пред общината в тази ситуация:

"На този етап не разглеждаме вариант да плащаме тази сума. Ако тръгнем да разглеждаме такъв вариант, ще анализираме и приходната, и разходната част и ще търсим какъв е вариантът да заплатим тази сума, какво друго няма да заплатим или дали бихме могли да мобилизираме средства от продажба от едни или други източници."

Кметът Стефан Радев бе категоричен, че от запора няма да пострадат социалните услуги в общината и заплатите на общинските структури.Той изрази надежда, че държавата ще окаже съдействие по този казус, както вече го е правила по други случаи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС одобрява създаването на "Магазин за хората"

Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост, произведени в..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Първият аптекар в Бургас – Петър Калканджиев, със съпругата и дъщеря си

Ще има ли в Бургас улица на името на първия фармацевт в града?

През юли се навършват 180 години от рождението на мъжа, дал началото на фармацевтичното дело в Бургас. Първият аптекар в града е Петър Калканджиев. Освен с фармация, той се е занимавал и с благотворителност.  За първи път идеята в Бургас да има улица, именувана на Петър Калканджиев се появява през 2020 година. Има задействана процедура, която..

обновено на 23.07.25 в 08:40

Пореден горещ юлски ден, най-приятно ще е край морето

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Днес ще бъде слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централните райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Вятърът ще се ориентира от..

публикувано на 23.07.25 в 07:00

Частично бедствено положение в боляровски села заради пожар

В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете села има..

публикувано на 22.07.25 в 21:00

167 хиляди домакинства ще заменят старите си готварски печки с нови високоефективни

167 хиляди уязвими домакинства ще заменят нискоефективните си готварски печки на твърдо гориво или старите електроуреди за приготвяне на храна, с нови високоефективни. Това предвижда една от инвестициите на подготвеният от правителството. Социален план за климата, който е в процес на обществено обсъждане. Социалното министерство ще отчита..

публикувано на 22.07.25 в 16:35

Ремонтират главната улица на боляровското село Воден

Проблемът с ремонта на пътя до село Воден все още не е решен. Сигнали до отговорните институции са пращани неведнъж от местната администрация.Такива са пратени отново след пожарите миналата година, уточни кметът на Болярово Христо Христов. Към днешна дата промяна няма, само канавките се почистват, уточни той : "Дупките са отворени, пътят е под всякаква..

публикувано на 22.07.25 в 15:37

Казусът със сечта по ул. „Асен Златаров“ влезе в екокомисията в Общинския съвет

Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно законността на сечта бе внесено от общинския съветник Иван Иванов, а темата се превърна в основна по време на заседанието, предизвиквайки много въпроси и отговори. На спонтанен протест граждани се..

обновено на 22.07.25 в 15:00