След 70 години, множество правителства, 10 областни управители и стотици документи, собствениците на одържавения през 1948 г. имот, в който днес се помещава резиденцията на Турското консулство, бяха обезщетени. В последния ден на 2017 година, областният управител Вълчо Чолаков подписа договора и с това сложи край на административната сага за наследниците на Симеон Пенчев, изгубили имота си край Морската градина.
През 1948 г. с влизането в сила на Закон за отчуждаване на едрата градска покрита недвижима собственост, имотът е актуван за държавен и собствениците трябва да напуснат дома си. По-късно къщата е прeдoставена на Република Турция, което става пречка семейството да се възползва от реституционните си права, нещо, което редица хора успяват да направят след демократичните промени у нас. Наследниците завеждат дело и през 1994 г. Бургаският окръжен съд потвърждава собствеността им. Казусът се усложнява допълнително с намесата на международното право, дипломатическите отношения между България и Турция, както и неприкосновеността на територията, превърната в резиденция. Оттогава до днес опитите на едно бургаско семейство да бъде адекватно обезщетено за неправомерно отнетия бащин имот, остават без резултат. Исканията им до Областна администрация Бургас датират от времето на първия й ръководител след промените. Проблемът е бил повдиган многократно и завъртан в центрофугата на държавната администрация. Преписката е обиколила редица ведомства, но до решение не се стига.
„Частната собственост е неприкосновена, това не може да бъде обект на никакъв коментар в една демократична държава. Ситуацията, в която семейството е поставяно толкова години, е унизителна. Предлагани са им имоти, които с право са отказвали. Това, което винаги са искали тези хора е реципрочност при обезщетяването чрез замяна, при положение, че не могат да влязат във владение на собствеността си. За мен всичко, което се е изисквало през годините, за да се разреши казусът, е просто институционална воля. Преписки като тази, минали през няколко поколения, са повод хората да се чувстват незащитени. За малко повече от година успяхме да приключим една сага, която изискваше само упоритост и желание за разрешаване.„ - коментира Чолаков.
Община Созопол спечели второ място в националния конкурс на вестник „Строител“ за „Най-успешно реализиран проект в черноморска община“. Признанието е за изпълнението на проекта „Инвестиции в съществуващо рибарско пристанище – Терминал 1“, финансиран по Програма за морско дело и рибарство 2014–2020. В рамките на проекта е извършено обновяване на..
Община Болярово предприема подготвителни действия във връзка с прогнозиран недостиг на вода през август. Въпреки че към момента няма сериозни нарушения във водоснабдяването, експерти предупреждават за спад в дебита на изворите през следващите седмици. На този етап единственото населено място с воден проблем е село Вълчи извор. За да се реагира..
Приключи ремонтът на фугите на моста над река Велека по първокласния път I-9 Бургас – Малко Търново, в района на село Звездец, информират от АПИ. Подменени са старите фуги, които позволяват разширение и свиване на конструкцията при температурни колебания. Извършено е допълнително укрепване с армировка и бетониране на участъци от съоръжението...
Горски служители от бургаска област се включиха в националния протест на работещите в горските стопанства на магистрала Тракия.Той е организиран от КНСБ. Над 1000 души настояват за увеличение на заплатите и подобряване условията на труд. Вицепрезидентът на синдиката Тодор Капитанов беше задържан от полицаите .Като се върне той ще решим докога..
Изследването „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ на д-р Пламена Кирова ще бъде представено на 17 юли от 18:00 часа в двора на Етнографската експозиция към Регионалния исторически музей – Бургас, на ул. „Славянска“ 69. Книгата проследява трансформациите в детския свят след 1989 година през призмата на играта и обучението. Авторката изследва..
Медицинският център в Царево и обновената сграда на противопожарната служба в града бяха отличени в първото издание на конкурса „Строителен обект на Черноморието“. Събитието се проведе в Царево и бе организирано от вестник „Строител“ и Камарата на строителите в България. Наградите бяха присъдени от жури, в което участваха представители на държавни..
Продължават нелоялните практики и фалшифицирането на най-търсените продукти от малката потребителска кошница - всички видове млечни продукти, масовите месни продукти и някои видове хляб. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна. Някои видове хляб, предназначени за хора с..
Горски служители от бургаска област се включиха в националния протест на работещите в горските стопанства на магистрала Тракия.Той е организиран от..
24-ма доброволци от организацията Амнести Интернешънъл България се включиха във флашмоб в подкрепа на загиналите в ивицата Газа, който се проведе на..
Новата пречиствателна станция на язовир Ясна поляна, на стойност 22 млн.лв, вече е въведена в експлоатация. Това стана ясно при извършената инспекция на..