Руските войски достигат до Бургас на 6 февруари 1878 г. и освобождават града без да се пролее капка кръв. Летящият отряд на полковник Лермонтов не среща съпротива от турските части, защото те са напуснали града, с тях е избягало и голяма част от турското население.
След Освобождението започва бурното развитие на Бургас, разказа Иванка Делева, уредник в историческата експозиция:
„По време на предишните руско – турски войни регионът е обезлюден. Например през 1828 – 29 г. от тук се изселват 150 хиляди българи, те заминават за Молдова, Бесарабия, Украйна. Настъпва един демографски срив, който изключително повлиява и забавя развитието на Бургас, спрямо другите градове. Едва през 50 – те години българското население започват да се връщат в нашия град и тепърва оформят градчето, което посреща Освобождението“, повече може да чуете в звуковия файл:
Към 1878 година градът е с близо 3 хиляди души население, преобладаващо мюсюлманско, по малко са гърците, още по малко българите. Къщите са били разпръснати, нямало е улици, никаква подредба, никаква зеленина. В градчето хората са идвали да извършват обикновено житна търговия, но след 6 февруари 1878 г. цялостният облик на Бургас се променя, повече може да чуете в звуковия файл:
Рубриката „140 години свобода. Знаете ли, че“ се излъчва всеки петък в предаването „Булевард Демокрация“/ от 13 до 15 ч./ . В нея ще ви разказваме любопитни факти за Освобождението на Бургас и региона, за главните участници в историческите събития тогава - полковник Лермонтов и дъщеря му Александра, за опълченците от бургаско, за паметниците в град ни посветени на руските войници и др. Информацията подготвяме съвместно с Регионалния исторически музей в Бургас и Държавния архив – Бургас!
За мен е било мечта да работя в БНР. Това каза водещият на БНР Бургас Георги Янакиев в студиото на предаването "Булевард Демокрация". Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ Преди дни той спечели журналистическата награда "Сирак Скитник" за открояващо се присъствие пред микрофона в..
Церемонията ще се излъчва по програма "Хоризонт", по БНР-Бургас, както и на сайта bnr.bg. Празничната програма ще продължи с концерт-спектакъл с участието на всички музикални състави на БНР, който ще звучи в ефира на националното радио от 19:00 ч. ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
За нас е чест и привилегия БНР да присъства в Бургас. Това заяви кметът Димитър Николов в приветствие по повод 90-годишнината на медията: „Аз съм убеден, че БНР е медията с най-голямо доверие сред слушателите и нашите съграждани. Най-важното е, че БНР е отворена медия-дискусии, анкети, възможност за включване на слушателите, обратна..
"Журналистиката никога не може да бъде мълчалива. Истиността на информацията е на първо място и Българското национално радио продължава да бъде територия на свободното слово", това каза в студиото на БНР Бургас дългогодишният кореспондент на радиото в Бургас Христо Узунов. В предаването "Гларуси и шамандури" той направи една разходка назад във..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..
Шестима слушатели на БНР Бургас бяха изненадани с бутилка вино. В продължение на няколко седмици по повод Никулден-празника на града общественото радио събираше снимки и видеа на любимите кътчета от Бургас. Получихме десетки предложения за разходка в любимия ни град. Водеше ни мотото, че Бургас е емоция, Бургас е вдъхновение, Бургас е любов! Днес в..
Всяка учебна година е ново начало, особено за най-малките, които за първи път прекрачват прага на българското училище. За вълненията, трепетите, подготовката и проблемите преди старта на учебната 2024/2025 година в ефира на БНР-Бургас до 16 септември и в големия ден ще чуем ученици, родители, учители и институции. Ето и основните акценти в..