Сега действащият закон за домашно насилие е от 2005г и има само една промяна-през 2009-та. Според управителя на центъра за превенция на насилието в Бургас Валентина Станкова, важно е законът да е напълно подкрепящ жертвите и от граждански да стане наказателен.
„Насилниците да носят отговорност за действията си по наказателния закон. Така като има по-голяма наказателна отговорност те ще се замислят преди да предприемат каквото и да е . Има и други неща, които могат да се направят . Например има санкция, която се налага от Районните съдилища за това, че е причинил насилие, добре е тази санкция да отива при самата жертва, защото голяма част от тях са изгонени от жилищата си, не им е позволявано да работят, нямат спестявания и образование“, каза Станкова.
За миналата година 220 души са потърсили юридическа и психологическа помощ в центъра. Повечето са жени. Специалистите там са помогнали в издаването на 93 ограничителни заповеди, което е своеобразен рекорд до момента.
Подробностите чуйте в звукови файл:
Пожар обхвана около 20 имота в покрайнините на сливенското село Селиминово този следобед. Изгорели са стопански постройки, спасени са домовете на хората. Пожарът е потушен. Огънят е тръгнал от източния край на селото и заради силния вятър се е разпространил много бързо, каза пред БНР кметът Тодор Тодоров. Той посочи и причината за..
Локализиран е пожарът в руенското село Разбойна, който възникна този следобед, съобщиха от бургаската пожарна служба. "Огнеборците изгасят последните огнища, съвсем скоро ще бъде изгасено", посочи началникът на пожарната служба в Бургас старши комисар Николай Николаев. 100 декара горски фонд, постройка за животни и малък навес са изгорели...
Образувано е досъдебно производство в Районната прокуратура в Бургас за тежкият инцидент в Слънчев бряг, при който пострадаха петима души блъснати от АТВ, трима от тях са деца от 4 до 12-годишна възраст. Водачът му е 18-годишен. Повдигнато му е обвинение за нанасяне на средни телесни повреди на повече от едно лице. За това е предвидено..
Пожар гори край карнобатското село Деветак. На място са 3 екипа огнеборци, съобщи началникът на бургаската пожарна старши комисар Николай Николаев. Сигналът е получен в 12:16 часа. "Локализиран е пожарът. Изгорели са сухи треви и храсти, в момента горят боклуци, всичко друго е загасено. Няма опасност за населеното място или за хората. Няма засегнати..
18-годишният шофьор на АТВ, предизвикал тежкия инцидент вчера в Слънчев бряг, е с шофьорска книжка от месец май. Липсва спирачен път, каза за БНР Бургас Юлиян Здравков, роднина на четиримата пострадали, премазани от превозното средство. Той очаква от съда адекватни мерки срещу извършителя. 35-годишната снаха на Юлиян Здравков, както и..
Преди малко повече от 2 години на същото място, където вчера пострадаха петима души, е имало друга подобна катастрофа. Управителят на хотела, в който се е спрял превозното средство Христо Караилиев каза, че в близост дават под наем такива АТВ-та. За да се избегнат в бъдеще други такива инциденти е нужен по-голям контрол смята той. "Контролът трябва..
Апелативният съд – Бургас е потвърдил присъда на Окръжния съд – Бургас: шест години лишаване от свобода при първоначален строг режим и глоба от 100 лв. Подсъдимият е осъден за кражба и за изнудване на туристи в Слънчев бряг. Кражбата е извършена на 3 юли 2021 г. в хотел „Средец“. Мъжът е влязъл през отворена балконска врата, докато две туристки са..
Образувано е досъдебно производство в Районната прокуратура в Бургас за тежкият инцидент в Слънчев бряг, при който пострадаха петима души блъснати от..
Дете и майка му са с опасност за живота след катастрофа с АТВ в Слънчев бряг. Общо петима, сред тях и хотелски служител, пострадаха при тежкия..
Локализиран е пожарът в руенското село Разбойна, който възникна този следобед, съобщиха от бургаската пожарна служба. "Огнеборците изгасят последните..