Има ли в Бургас училища, които осъществяват конкурси или проекти, свързани с т. нар. „джендър образование“, пита общинският съветник от ВМРО Георги Дракалиев в писмо до кмета и местния парламент. Повод за питането стана придобилия скандална популярност конкурс под наслов: „Училище без насилие и стереотипи, определени от пола“, който се финансира с евросредства по проект „Джендър образование, изследвания и технологии“.
„За нас не е нормално в българските училища сред подрастващите и децата да се разпространяват понятия различни от мъжки и женски пол. Точно в отиз конкурс се набляга на т.нар. „джендър образование“ на стереотипи, определени от половете. Смятаме, че е излишно да се изучава в нашите училища, още повече, че не се подкрепя от политиката на държавата и на държавното образование. Видяхме в социалната мрежа наличието на писма, изпратени от Министерството на образованието и от регионалните инспекторати, в които се споменава за такъв тип проекти. Поинтересувах се дали на територията на нашата община има подобно нещо.“
Георги Дракалиев очаква устен отговор на питането си по време на предстоящата сесия на местния парламент.
Скандалът с конкурса се разрази, след като се разбра, че Министерството на образованието вече пет години съдейства при неговото провеждане. Тогава от няколко града в страната имаше искания Mинистерството да спре подкрепата си за този вид проекти, но от фондацията заявиха, че със или без министерството конкурсът ще се проведе.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват делегираните на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..
Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско. На днешната церемония бе направена ритуална копка..
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака, вече..
Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..
Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..
Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа днес /7 февруари/ до 14 март се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена временна..
Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..
Бургас отбеляза 147 години от своето освобождение с празничен ритуал по полагане на венци и цветя, изложба и фолклорен концерт. На 6 февруари 1878..