Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студът унищожи сливенската праскова

Ще бъде ли сливенската праскова екзотика на българския и европейския пазар тази година? Вероятността това да се случи съвсем не е малка, след като една не малка част от градините с прасковени насаждения измръзнаха в началото на месеца. За да стане ясно колко са големи уврежданията ще се изчака цъфтежа на дървета. Стопаните обаче, са сигурни, че им предстоят големи загуби и искат държавна помощ. 

Вече е ясно, че измръзване по прасковените насаждения има, без значение дали са ранни или късни сортове, измръзване има по черешите, сливите и бадемите. Според стопаните от селата "Злати войвода" и "Гавраилово" в техните землища щетите са между 80% и 100%, основно  в районите около река Тунджа. Там най-ниските измерени температури в началото на месеца, когато падна сняг, са били между минус 16 и минус 17 градуса, каза кметът на Злати войвода Стоян Тенев. Той и колегата му от "Гавраилово"  - Димитър Андреев коментираха ситуацията в овощните градини:
"Пъпката на овощните дръвчета беше набъбнала, но заради ниските температури всичко измръзна. На места тук при нас има и до 100% поражения. За първи път се случва това. И ние не знаем какво следва, само чакаме да мвидим цъфтежа и да преценим какви са щетите..."

И за да е всичко нагледно, точно и ясно отиваме в една от най-близките до село Злати войвода  градини, която е и най-пострадала. Там ни очакват близо 30 разтревожени производители на праскови. Една от най-големите им тревоги, че измръзването може да е довело до така наречената апоплексия – получава се, когато соковете на дървото са тръгнали, но от ниските температури измръзва и впоследствие изсъхва.

Все още е рано да се каже какви са пораженията, но е ясно едно, че тази година сливенската праскова ще бъде екзотика. 

Чуйте повече в репортажа на Стоян Радев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ стартира теренно изследване "Европейско здравно интервю"

От началото на октомври Националният статистически институт започва теренна работа по изследването „Европейско здравно интервю, 2025“, съобщават от Териториално статистическо бюро - Югоизток, отдел „Статистически изследвания – Сливен“. То е част от Европейската система на здравни изследвания и цели да събере данни за здравето, начина на живот..

публикувано на 13.10.25 в 18:00

Община Царево получава финансиране за електрически автомобил и културни инициативи

Община Царево спечели проект за закупуване на електрическо превозно средство и свързана зарядна станция за нуждите на Центъра за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ). Проектът е одобрен с финансиране в размер на 113 600 лв. и цели повишаване на енергийната ефективност и устойчивостта на социалните услуги. С реализацията на инвестицията се..

публикувано на 13.10.25 в 17:00
Министър Иван Иванов, заместник-министър Веселина Терзийска и представители на ДНСК посетиха днес пострадалото от наводнение ваканционно селище

РДНСК-Бургас с констативен акт за незаконното строителство в "Елените"

По цялото Черноморие започват проверки дали в деретата и реките има застрояване, съобщи пред медии в Албена министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той уточни, че ако сигнали за подобни проблеми има за вътрешността на страната, също ще бъдат извършени инспекции.  Министър Иванов: Установени са съществени пропуски при..

публикувано на 13.10.25 в 16:30

Обществен съвет Несебър ще подаде сигнали до институциите заради стадиона в Свети Влас

Сигнал до различни институции ще подаде Общественият съвет Несебър по повод стадиона в Свети Влас. Той е неизползваем заради наводнението отпреди 10 дни, съобщи председателят на организацията Кръстьо Пеев. Във видео в социалните мрежи той описва установените от организацията нарушения. Пеев обясни, че все още няма публикувана информация за нанесените..

публикувано на 13.10.25 в 15:36
В

Адв. Ошавков: Премахването на хотел на "Елените" е кризисен ПР на държавата

Становището за премахване на колектор или хотел "Негреско" на "Елените" е кризисен ПР от страна на държавата. Това коментира пред БНР бургаският адвокат Драгомир Ошавков. В Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) се подготвя акт за установяване на незаконно строителство и предписание за събаряне на корекцията на реката, която се..

публикувано на 13.10.25 в 15:20

Дупката в центъра на Бургас оживя (видео)

Емблематичният терен в центъра на Бургас, известен като Дупката, е отворен за посетители. Поводът е Международният фестивал за съвременно изкуство „Вода“. Община Бургас обяви и конкурс за идеи за преобразяване на градското пространство.  След като няколко десетилетия огромният терен бе затворен, три дни в рамките на фестивала,..

публикувано на 13.10.25 в 14:30

Бургаски ученици ще видят своите рисунки като графит на Esteo

Фондация „Шанс за децата и природата на България“, със съдействието на Центъра за развитие на човешките ресурси, обяви регионален конкурс за рисунка за младежи от 14 до 19 години от Бургас и региона. Конкурсът е посветен на 35 години от създаването на международната мрежа „Евродеск“, която подкрепя младите хора в намирането на възможности за..

публикувано на 13.10.25 в 12:30