Стартиране на нова процедура за изграждане на паметника на Александър Георгиев – Коджакафалията ще обсъжда общинския съвет на предстоящото си заседание.
В редакцията на БНР Бургас се получи официално становище от Митко Иванов, член на Инициативния комитет за възстановяване на оригиналния паметник на Александър Георгиев – Коджакафалията; автор на книгата „Мълчанието на Александър“. Публикуваме го без редакторска намеса.
ТРИНАДЕСЕТАТА ГРЕШНА СТЪПКА
СЛЕД СМЪРТТА НА КОДЖАКАФАЛИЯТА
Уважаеми приятели, съграждани,
На предстоящото заседание на Общински съвет Бургас на 27. 03. 2018 г. (вторник) като точка № 21 от дневния ред ще бъде разгледано:
„Стартиране на нова процедура за изграждане на паметник на Александър Георгиев – Коджакафалията“. Предложено е на „Общинския съвет да вземе едно от посочените решения:
1. Да се стартира процедура за „Проектиране и изграждане на паметник, представляващ скулптурно изображение на Александър Георгиев – Коджакафалията“ на терен, отреден за озеленяване, в обособено УПИ II кв. 139 по плана на ЦГЧ – гр. Бургас, намиращ се между ул. „Цар Симеон I“ и булевард „Стефан Стамболов“;
или
2. Да се стартира процедура за „Проектиране и изпълнение на реплика на съществуващия през първата половина на XX век паметник на Александър Георгиев – Коджакафалията“ на терен в УПИ II, кв. 19 по плана на к-с „Братя Миладинови“, гр. Бургас.“
Твърде възможно е тази докладна да е входирана с благородни подбуди – Бургас най-после да възстанови честта и достойнството си пред най-светлия Благодетел. Но достатъчно ли е пътят да е постлан с добри намерения?
1. От текста на докладната произтича неприемливо противопоставяне (волно или неволно) на двата проекта:
Изграждане на светски паметник
или
Възстановяване на оригиналния паметник.
До скоро те не се възприемаха като конкурентни. Очевидно е, че единият проект ще бъде изоставен.
2. Двата проекта не са равностойни. Твърде нелогично изглежда проектът за светски паметник, финансиран с публични средства, да изпревари възстановяването на оригиналния паметник, издигнат по волята и със средствата на Благодетеля. Само по себе си това би било тежък гаф.
3. Когато през 2012 г. беше входирана докладната за светския паметник, вносителят изрично уточнява, че
„Паметникът ще бъде изграден с дарения на гражданите от инициативния комитет и дарители, като не ангажира бюджетни средства.“
Решението на Общинския съвет от 2012 г. потвърди, че се предоставя терен „за изграждане на паметник на Александър Георгиев-Коджакафалията от инициативен комитет, представляван от Георги Дражев Атанасов.“
След толкова ясно решение, защо през 2018 г. Общината решава да се намеси, с готовност да финансира?
Убеден съм в разума и в добрата воля. Убеден съм, че тринадесетата грешна стъпка няма да бъде направена. Не е късно.
С уважение:
Митко Иванов, член на Инициативния комитет за възстановяване на оригиналния паметник на Александър Георгиев – Коджакафалията;
автор на книгата „Мълчанието на Александър“.
За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка следа в родната фантастика. Освен писател фантаст Агоп Мъгърдич Мелконян е преводач, журналист, университетски преподавател и книгоиздател. Роден е на 10 март 1949 г. в Бургас. Дипломиран..
Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се насладят на изявата на сестри Мария и Магдалена Филатови, която ще се състои на площада пред кметството. Час по-късно на същото място певицата Тони Димитрова ще зарадва присъстващите със своите..
Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме успокоява. Гледам към него, когато има хубави залези и изгреви. Това е нещо, което всеки може да почувства и изрази. С песента могат да го съпреживеят. Имайки предвид невероятната история на този конкурс..
Чешкият център ще представи в Бургас филма на Бохдан Слама "Суша". Прожекцията е в рамките на лятната програма на открито "Кино под звездите" в Бургас. Зрителите ще имат възможност да видят филма на 5 август от 21 часа на откритата сцена „Охлюва“. Бохдан Слама е и с ценари ст на лентата, а ролите са поверени на Дорота Шлайерова, Томас..
Легендарният хеви метъл певец Ози Озбърн почина само няколко седмици, след като се събра с бившите си колеги от Black Sabbath и изнесе грандиозен прощален концерт за феновете си. За това съобщиха близките му. Семейството му съобщи в социалните мрежи, че той си е отишъл "обграден от любов". 76-годишният Озбърн страдаше от болестта на Паркинсон, като..
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба..
Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме..