Изключително бързо са реагирали преподаватели и директорът на училище „Климент Охридски“ в Бургас след като ученик алармира за приложение “Син кит“ в телефона му, и настоятелно иска да бъде инсталирано в устройството. Оказва се, че опасната игра, превърнала се в смъртоносна за десетки деца по света, не е същата, като намерената в телефона на 11-годишният ученик.
Разрешение за инсталиране на играта „Син кит“ е поискало приложение в телефона на ученик от бургаското училище „Климент Охридски“. То от своя страна веднага алармира своя преподавател в момента, когато вижда това, коментира за БНР Бургас директорът на учебното заведение Юлия Пенева:
„Родителите дойдоха и показаха, че това е едно приложение в телефона, което няма нищо общо с другата разпространена игра „Син кит“. Учителката на детето не е отваряла телефона, защото имаме практика преди часовете да се събират телефоните на всички ученици, а след това като приключат си ги взимат. Моментално е започнала разговор с учениците, впоследствие разбира, че те са влизали и в най-различни забранени за тяхната възраст сайтове и са много неконтролирани от родителите. Много често се обръщаме по различни сигнали към родителите, като употребата на енергийните напитки, тютюнопушенето, за защита на лични данни. Отправяме и призив към родителите, че в интернет има опасни игри като "Син кит" и други, че сме получили информация от страна на ученици, независимо, че са на 10-11 години. Голяма част от тях имат и профили във фейсбук, като при регистрацията са вписали, че са над 24 години. Поради тази причина имаме и информация и телефони на РУО, на нашата страница на училището, където могат да се подават такива сигнали..."
Както и какво приложение да използват родителите, за да контролират своите деца, посочи още Юлия Пенева:
"Но от това, което колежката чува, защото тя излиза от час наистина много притеснена отправям едно обръщение към всички родители, в крайна сметка ние в училището като институция и конкретно преподавателите, няма как да отменим една част от задълженията на родителите към децата. Родителите трябва да знаят, че всички мрежи помагат, но понякога са и опасни. В тази връзка ние продължаваме нашата превантивна работа с децата, със специалисти в "Час на класа" и с полиция, защото те са по-навътре в тази материя и могат на учениците да обяснят как да използват и телефоните и останалите устройства у дома безопасно."
Изключително професионално и адекватно е реагирало ръководството на училището, коментира и директорът на Регионалното управление на образованието – Виолета Илиева:
"Още когато детето е сигнализирало, че в неговия телефон се е появила покана за инсталиране на това приложение, директорът е мобилизирал целия ресурс на педагогическата колегия, информирали са всички родители на страницата на училището в социалната мрежа "Фейсбук" да предприемат предпазните мерки, които всеки един директор да запознае на родителска среща, самите родители да бъдат партньори и да бъдат активни в проследяването на контактите и потребителските посещения по сайтове в интернет на своите деца."
Внезапно е починал д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните. Това съобщи Министерството на земеделието и храните. В информацията се посочва: „Д-р Патарински бе отдаден на мисията за развитие и укрепване на системата за контрол на храните в България. Той беше човек на дълга и професионализма –..
Без водоподаване днес, 3 ноември ще бъде УМБАЛ-Бургас от 8.30 до 17 часа, съобщават от местното ВиК дружество. Водата ще бъде спряна за същия период от време и на ул. "Асен Златаров" в участъка между ул. "Кирил и Методий" и ул. "Хан Аспарух". Причината е извършването на строително -монтажни дейности.
Още близо 1 процент нагоре е индексът на тържищните цени тази седмица, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се покачва тази седмица с 0,96 процента до 2,321 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво..
С протест и блокиране на пътища заплашват жители на села от крайграничната община Болярово. Участъците са част от републиканската пътна мрежа и за преминаването по тях се плащат винетни такси. В окаяно състояние е пътят между селата Мамарчево - Воден и Крайново, въпреки че по него има извършени дейности, поставена е маркировка, почистена е..
Сдружение „Ангели на пътя“ организира национален протест под надслов „Стига мълчание“. Акцията е насрочена за 12 часа пред съдебните палати в София и в останалите градове на страната. Протестът се организира в социалните мрежи. Организаторите на националния протест, сдружение "Ангели на пътя" заявяват, че акцията е в името на Мартин и всички загинали..
С редица събития отбелязват празника на храм "Свети Пимен Зографски" в бургаския квартал "Крайморие". Православната църква почита светеца на 3-ти ноември. Литературно четене на любими откъси от Свещеното писание и житията на светиите ще се проведе днес от 16.00 ч. В него ще вземат участие децата при Неделното училище към храма, техните родители и..
Днес от 10:00 ч. стартира Супер Рали Созопол 2025. Трасето е отсечката от сградата на Община Созопол до разклона за с. Равадиново с дължина 6 км. Участниците преминават индивидуално по еднакъв маршрут, като времето за преодоляване на дистанцията се измерва. Ралито не е състезателно и се провежда в съответствие със Закона за физическото възпитание и..
Село Веселие се намира в община Приморско и в него живеят около 500 човека. Разположено е в долина, близо до река Ропотамо, в Странджа планина и е на 30..
Днес от 10:00 ч. стартира Супер Рали Созопол 2025. Трасето е отсечката от сградата на Община Созопол до разклона за с. Равадиново с дължина 6 км...
С редица събития отбелязват празника на храм "Свети Пимен Зографски" в бургаския квартал "Крайморие". Православната църква почита светеца на 3-ти ноември...