Народната певица Катя Георгиева е творец, който, освен че изпълнява с много любов песни от Странджа, обича да създава красиви неща. Тя е майстор на питки. Нейната страница във социалната мрежа „Питките на Катя“ има близо 50 хиляди харесвания, което е показателно за интереса към нейните тестени шедьоври.
„Сама се научих да правя питки преди 7 години. Още с първото замесване усетих някаква тръпка и любов, разбира се в началото не се получаваше, но после правейки питки се усъвършенствах на принципа „Проба - грешка“. Сега ги харесват много хора и ги поръчват и българи от чужбина. Тайната при направата им е да ги правиш с много любов!"
Откъде идва увлечението й по тестото, как измисля украсата, коя е най – трудната питка, която е направила може да чуете в звуковия файл:
Катя Георгиева се увлича и по декупаж. Тя създава интересни подаръци не само за свои приятели, но има и поръчки за направата на чаши и специални стъклени бутилки от клиенти, които са виждали творбите й и много ги харесват. Творческата й душа не спира да търси! Тя е добра и в шиенето на дрехи и с гордост споделя, че прави не само своите тоалети, но е ушила и булченската рокля на дъщеря си:
„Моето момиче ми се довери и това за мен беше най – голямата радост, аз направих и тоалета й за абитуриентския бал. А за декупажа непрекъснато чета и се усъвършенствам за различни идеи и техники. Когато имам свободно време, обичам да се занимавам с това или да съм в градинка си, където отглеждам различни видове цветя.“, още може да чуете в звуковия файл:
Фолклорната изпълнителка предстои да запише 3 нови песни след Гергьовден.
"Едната е авторска и я написах за сватбата на моята дъщеря „Иван на Стойка думаше“, мелодията е на акордеониста от Камено Станчо Николов. Другата песен е бавна странджанска, а третата ще я запиша Матьо Добрев и ще бъде само глас и кавал", повече може да чуете в звуковия файл:
14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025 ще се проведе днес и утре в Малко Търново . По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..
Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли. За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. "..